Herbalife a redukční dieta miliardářova konta

Miliardář William Ackman tvrdí, že drtivá většina Američanů, kteří pracují jako distributoři společnosti Herbalife, má nulové příjmy. Ackman se domnívá, že Herbalife představuje pouhé pyramidové schéma, jež spočívá v získávání dalších distributorů, kteří kupují pochybné zboží. O prodej koncovým zákazníkům firmě prý zase tolik nejde.

Zdá se, že Ackman „objevil Ameriku“. Jenže on má pro své tvrzení i jiný důvod. Svůj názor podepřel obrovskou sázkou na pád akcií Herbalifu. Jeho short má hodnotu jedné miliardy dolarů! „Jenom 0,03% amerických distributorů Herbalifu dostává od společnosti na platbách více než 250 000 dolarů ročně. Oproti tomu celých 88% nevidí od Herbalifu za rok ani cent,“ prohlásil Ackman na základě průzkumu, který provedla jeho firma.

Vedení společnosti samozřejmě vehementně popírá, že by její podnikání bylo založeno na pyramidovém schématu. „Herbalife neplatí za to, že se stanete jeho distributorem. Všechny platby jsou navázány na prodej produktů. Naši distributoři a členové vědí, že výsledky jsou závislé na čase, energii a úsilí. Úspěch přijde až po tvrdé práci,“ reagovala  na tvrzení miliardáře mluvčí světoznámého výrobce výživových doplňků a prostředků na hubnutí.

Ackman svůj short proti Herbalifu oznámil v prosinci 2012. Někteří jeho rivalové se však postavili proti němu. Jedním z nich je i miliardář Carl Icahn. Zatím je pro Ackmana zásadním výsledkem spekulace redukční dieta jeho konta. Miliardář totiž na své sázce tratí již stovky milionů dolarů, jelikož loni akcie Herbalifu vyrostly o 87%. Malou náplastí je pro Ackmana dosavadní výkon Herbalifu za tento rok. Letos klesly akcie společnosti o 16%.

Doufejme, že Ackmanovy „šortky“ neskončí jako obdobná spekulace německého miliardáře Adolfa Merckleho.  Ten v roce 2008 otevřel obří short proti akciím společnosti Volkswagen. Bolestný neúspěch sázky na pokles nakonec dohnal pátého nejbohatšího Němce k sebevraždě.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang