Investiční doporučení ČS a Luboše Mokráše

Luboš Mokráš – analytik České spořitelny – přišel v mediích s trojicí nových investičních doporučení. 

Krátký prodej zlata

Mokráš doporučuje spekulovat na pokles ceny zlata. Tedy tzv. prodej na krátko. Domnívá se, že pokud v brzké době dojde v USA k ukončení kvantitativního uvolňování (QE) a to jako reakce na lepší data v USA., bude vytvořen tlak na cenu zlata a ta bude klesat. Spekulovat na pokles ceny zlata doporučuje ve střednědobém horizontu.

Krátký prodej ropy Brent

Další kandidát na spekulaci na pokles podle Mokráše – ropa Brent. Mokráš se domnívá, že cena ropy půjde dolů a to z několika důvodů. Jednak z důvodu zvýšení produkce ropy v USA. Jednak z důvodu relativně slabého růstu světové ekonomiky. A dále proto, že břidlicová ropa tlačí ceny dolů. Rychlý růst těžby ropy a zemního plynu z alternativních zdrojů v USA skutečně vedl k poklesu ceny západotexaské lehké ropy (WTI). Evropský benchmark ropa Brent za tímto poklesem zatím zaostal.

Nakoupit dolary a prodat eura

FED nyní bude spíše utahovat, ECB naopak uvolňuje. Mokráš doporučuje kupovat dolary a prodávat eura.  

Hodnocení

Jednak je dosti neobvyklé, že analytik doporučuje převážně spekulaci na pokles. Ale zajímavé to je. Nicméně tato doporučení, i když to dává smysl, se mi nelíbí ani jedno. Nevím jak vy, ale já bych do toho nešel.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang