Jen před ISM průmyslu roste

jen-posiluje

Jen k dolaru roste vůči konci úterního obchodování 1,3 % na 109,3. Dolar ztrácí zejména po kontaktu s náročnými rezistencemi a také květnových datech USA spotřebitelského sentimentu a regionální ekonomické aktivity, jež nečekaně oslabily.

Trh obchoduje blízko 1 a 1/2 letém minimu hlavně proto, že už od závěru loňského léta obava z oslabení růstu čínské a světové ekonomiky hrozí oslabením růstu americké ekonomiky a redukce plánu zvyšování hlavní úrokové sazby Fedu. Globální hrozby dlouhodobě vedou k zájmu o japonskou měnu, resp. k jejímu sílení.

Makroekonomická data USA dnes

Včerejší nečekaný pokles květnového Firemního barometru Chicaga potvrdil slabost regionální ekonomické aktivity a taky proto květnový Index ISM průmyslu (16.00 SEČ) resp. mírný růst průmyslové aktivity má poněkud oslabit. Slabost aktivity průmyslu tak zřejmě pokračuje.

Technický pohled a výhled

Pro potvrzení obnovení růstového trendu trh potřebuje návrat do pivotní zóny 110,6 – 116,4, další rezistence figurují nad 118,0. Porušení průsečíku klíčových podpor kolem  111,6 s potvrzením po zasedání BoJ koncem dubna stále exponuje s podporami 109,6, 107,3 – 107,6 cíl 105,0 – 105,6 případně 104,4, 103,1 – 103,7 a 100,7 – 100,9.

Fundamentální pohled a výhled

Trh USD/JPY vykazuje dlouhodobě silnou korelaci s akciovými burzami, spojení se ještě více utužilo v souvislosti s opakovaným růstem nejistoty ve světové ekonomice a finančních trzích.

Vše souvisí s oslabením výhledu čínské ekonomiky a poklesu čínského akciového trhu koncem srpna a po novém roce, který se přenesl i na hlavní světové a americké akciové trhy. Pokles cen akcií vedl k poklesu tržních amerických úrokových sazeb, což stlačilo úrokový diferenciál v neprospěch dolaru.  

Pohyb byl navíc vyšponován i modifikací fundamentálního výhledu světové a americké ekonomiky: Hrozící citelnější zpomalení růstu čínské ekonomiky v kombinaci dopadu silného  dolaru oslabuje americký export, průmyslovou aktivitu a investice, zvyšuje nejistotu ekonomických subjektů a tím i jejich ochotu spotřebovávat a investovat a zpomaluje růst světové a americké ekonomiky.

Navíc přes snahu asijských vlád brzdit hospodářské slábnutí trend tohoto poklesu trvá a jako takový bude působit na světové trhy a světovou a americkou ekonomiku. Nejistoty tak zůstávají i přes potvrzenou sílu domácí americké ekonomiky a tendenci k vyšší úrokové sazbě, tedy pilíře dlouhodobého posilování dolaru.

Dopad na americkou ekonomiku zevidují další ekonomická data. Tyto aspekty budou v příštích týdnech nadále trh dominantně ovlivňovat.

Trh dlouhodobě zohledňuje hospodářské fundamenty, tedy diferenciál vývoje japonské a americké ekonomiky a tím i jejich monetárních politik.

Japonská ekonomika vykazuje nepřesvědčivý vývoj, sotva na hraně stagnace, těžce vybředává z dlouhodobých deflačních tlaků.  BoJ tak má důvody dále dlouhodobě razit dlouhodobou strategii zvýšit nízkou inflaci.

Proto banka stále udržuje silnou ultraexpanzivní monetární politiku, to dlouhodobě oslabuje jen, což k růstu inflace pomáhá. Naopak americké hospodářství solidně roste a vyplňuje produkční mezery a kapacity.

Fed tedy logicky signalizuje pokračování v normalizaci podmínek finančních trhů zvyšováním hlavní úrokové sazby k vyšší, a tím i standardnější úrovni letos i v příštích letech, což vedlo ke globálnímu posilování dolaru.  

Přenos ekonomické slabosti ze zahraničí na americké hospodářství a poklesy akciových burz spojené s nejistotou ale limitují, zpomalují a mohou odložit zvyšování hlavní úrokové sazby a narušit posilování dolaru.

Krátkodobě trh porušil důležité podpůrné pásmo 110,6 – 114,9, což tlačí dolar níže. Na druhou stranu momentální fundamentální vývoj (ve shodě s dlouhodobými tendencemi ekonomiky a monetárních politik) stále směřuje ve prospěch dolaru.

Osud akciových trhů a tím i trhu USD/JPY je totiž úzce spjat s vyhlídkami čínské, světové, japonské a světových burz a tím pak hlavně akcií, americké ekonomiky a tendencí americké hlavní úrokové sazby.

Předpoklady jsou zatím spíše optimistické a růstové. Akciové trhy navíc zatím drží důležité podpory, což udržuje dobrou možnost severního obratu včetně trhu USD/JPY.

Vším ale může značně zamíchat  hlavně v případě USA případné pokračování slábnutí čínské/světové ekonomiky a světových akciových trhů a hlavně přenos slabosti na americkou ekonomiku a akciovou burzu a dopad na očekávání americké monetární politiky v podobě odkladu, zpomalení či snížení zvyšování hlavní úrokové sazby, což by bylo pro akcie a dolar nepříznivé. 

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang