Máme v ČR bublinu na trhu nemovitostí?

Češi milují nemovitosti a chtějí bydlet ve vlastním bytě či domě. V posledních letech nastal v naší zemi boom hypoték. Tomu velmi nahrávají výjimečně nízké úrokové sazby. Během posledních měsíců se tyto sazby u nových hypoték dostávají pod 2%.

Máme v naší zemi situaci, kdy jsou výjimečně nízké úrokové sazby a současně banky umožňují hypotéky až do 100% hodnoty nemovitosti. Nemusíte být jaderný vědec, abyste si spočítali, že v současné době díky této výjimečně příznivé kombinaci dosáhnou na hypotéku i lidé, kteří si ji zcela určitě nemohou dovolit a dříve či později budou mít problémy se splácením. 

Vzpomínáte jak začala hypoteční krize v Americe? Netvrdím, že k něčemu takovému spějeme v Česku, ale do problémů by se mohla dostat řada lidí. Co je zde časovanou bombou? Představte si situaci, kdy hypotéku má již téměř každý.

A v ten moment začnou vytrvale růst úrokové sazby. Dnes jsou kolem 2%. Ale co když se časem dostanou na 4%, 6%, 8%? Splátky půjdou nahoru a lidé, kteří to mají již dnes tak tak našponované, to v jeden okamžik přestanou zvládat. Následovat bude prodej nemovitostí. Ceny půjdou dolů. Situace se díky tomu ještě zhorší.

Dnes na situaci reaguje ČNB a již ohlásila kroky, které v následujících měsících učiní. Nedoporučuje již bankám nabízet a poskytovat 100% hypotéky. Bude dále hledět i na to, jak četné budou u jednotlivých bank nové 80%-95% hypotéky.

I když se bude jednat pouze o doporučení, ČNB má svoje páky na to, aby banky usměrnila. Zda je to správný postup nebo není si sám nejsem jistý. Je dobré, když ČNB varuje a reaguje ještě dříve, než nějaká bublina vůbec vznikne. Současně by příliš neměla zasahovat do trhu a deformovat jej. Sami si nyní odpovězte, zda postupuje správně či nikoliv.

Jaký jsem si udělal závěr já?

  • ČNB trh zjevně sleduje.
  • Hypotéku má již řada lidí. Řada lidí ji ještě nemá.
  • Češi milují vlastní bydlení. 
  • Úrokové sazby jsou extrémně nízko a to nemůže trvat věčně.
  • Až budou úrokové sazby 6% a více procent, řada lidí se může dostat do velkých problémů.
  • Ceny nemovitostí včetně investičních nemovitostí šly posledních pár let solidně nahoru, ale bublina to ještě není.

Řada lidí má dnes představu o tom, jak výhodné je vzít si hypotéku na byt a pronajímat jej. Mnoho lidí se díky tomu spálí a jejich investice bude prodělečná. I tomuto investování je třeba rozumět a trénovat jej. Stejně jako investice na akciovém trhu. 

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang