OSVČ dosáhne na hypotéku!

V naší zemi je založení živnosti otázkou pár hodin. Nyní lze vyřídit založení živnosti i po internetu, takže je to opravdu velmi rychlé. Většina živnostníků chce být nezávislou osobou a nechce vydělávat na zaměstnavatele. Z počátku samozřejmě vidí samá pozitivita, postupně se však ukazují překážky.

Vydělávat peníze sám na sebe totiž není úplně jednoduché a ne vždy se to vyplatí. Problém může nastat také v případě, kdy se OSVČ rozhodne zažádat o hypotéku.

Osoby samostatně výdělečně činné se často potýkají s problémy při žádosti o hypotéku. Proces schválení hypotéky je poměrně složitý i u zaměstnanců, natož u lidí s nejistým výdělkem. Určitě to však neznamená, že by hypoteční půjčka pro OSVČ nebyla možná.

V dnešní době se při podnikání hodí vědět, co to jsou kryptoměny a jak do nich investovat. Hodit se může také článek jak pozastavit živnost. Pozastavení živnosti se používá častěji, než její úplné zrušení.

Bonita a výše příjmů žadatele

Jedním z parametrů, který banka zkoumá, je bonita žadatele. Zaměstnanec doloží potvrzení o příjmech a potvrzení o zaměstnání na dobu neurčitou a je to. OSVČ však musí doložit ještě další doklady:

  • poslední daňové přiznání
  • výpočet čistého příjmu žadatele

Často pak mají problém začínající podnikatelé, kteří v prvním roce nedosahují vysokých příjmů. S potížemi se však potýkají i dlouhodobě podnikající OSVČ na živnostenský list, které si příjmy v daňovém přiznání záměrně snižují.

Nízké příjmy nemusejí být překážkou

Pokud jsou vaše příjmy dle banky nedostatečné, neznamená to, že nemáte šanci vlastní bydlení pořídit. Banky samozřejmě mají i alternativní řešení pro tyto případy. Například mohou vypočítat příjmy z obratů v daném probíhajícím daňovém období.

Vhodné řešení může představovat také hypoteční půjčka bez doložení příjmů, který se od běžné hypotéky liší v podstatě jen o něco vyšší úrokovou sazbou.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang