Platina – cena, graf, obchodování

platina-2

Platina společně se zlatem a stříbrem se řadí do skupiny drahých kovů. Cena platiny se uvádí v amerických dolarech za trojskou unci; unce představuje 31,1 g tohoto kovu.

Platina má vynikající teplotní vlastnosti a stabilní elektrické vlastnosti. Používá se v klenotnictví, laboratorním vybavení, pro elektrické kontakty a elektrody a v zubním lékařství.

Ve farmaceutickém průmyslu jsou sloučeniny platiny základem látek potlačujících rakovinné bujení. Podstatná část platinové produkce připadá na výrobu automobilových katalyzátorů.

Naleziště platiny jsou velice omezená a nachází se v několika oblastech, především v jižní Africe, Rusku a Severní Americe. Nejbohatší světová naleziště má Jihoafrická republika. Odhaduje se, že je zde až 90 % světových zásob platiny a podle produkce má momentálně asi 80% podíl na světovém trhu. V některých hlubinných dolech se zde těží platina v hloubce až 4 km.

Prvenství mezi drahými kovy ovšem na burzách zaujímá investiční zlato. Investor může koupit zlaté cihly, zlaté slitky či zlaté minceCena zlata je velmi stabilní a v dlouhodobém měřítku je to jedno z nejbezpečnějších aktiv.

Návod, jak a kde nejlépe koupit zlato, pomůže se správnou investicí do této významné komodity.

Investovat do platiny, zlata, stříbra či jiných aktiv lze pomocí investiční platformy Portu. Platforma se hodí spíš pro lidi, kteří chtějí investovat dlouhodobě. Tím, že je s Portu investování dlouhodobější, je míra rizika menší.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang