Ropa po teroru v Bruselu slábne

ropa-2

Květnový futures kontrakt ropy WTI dnes ztrácí 0,7 % vůči závěru pondělního obchodování na 41,2 USD/barel. Teroristické útoky na bruselském letišti a v metru se částečně projevily oslabením ceny ropy kvůli posílení dolaru na světových měnových trzích, oslabení akciových burz a růstem averze k rizikovým aktivům. Dlouhodobě fundamenty zůstávají pro cenu ropy nepříznivé.

Ropa, respektive její cena je celkově stále pod fundamentálním klesajícím tlakem kvůli převisu nabídky ropy nad její poptávkou a silnému dolaru a momentální korekci akciových trhů.

Technický pohled

Dlouhodobý klesající trend začátkem ledna dokonce zavedl cenu ropy pod klíčovou dlouhodobou podpůrnou zónu v okolí 33,0.

Návrat nad tuto hladinu však zdaleka nemusí znamenat obrat trendu s pevným základem. Pro odvrácení klesajícího tlaku a otevření významnější konsolidace trh potřebuje fundamentální zlepšení případně oslabení dolaru, které zatím nejsou příliš v dohledu.

Technickou podmínkou je pak trvalejší potvrzený návrat nad rezistence 33,0. Teprve nad 51,2 by trh naznačoval obrat dlouhodobého trendu a mohl by se odrazit k prudkým růstům.

Výhledově letos ale zůstává hlavní pozornost na klíčových podporách, jejichž případné proražení by potvrdilo pokračování klesajícího trendu s cíly až případně 16,7 (minimum z roku 2001) a 10,6 (minimum z roku 1998).

Fundamentální pohled

Převis nabídky nad poptávkou, který ve druhém pololetí způsobil propad ceny ropy, je způsoben hlavně nabídkovou stranou.

Světový trh začal čerpat více ropy z USA. Toto akcelerovala  taky neschopnost  OPECu změnit svou produkční a kvótovou politiku. OPEC tak dosud prosazuje cíl udržet své tržní podíly namísto uměle snižovat objem produkce ropy z maxim a tak stabilizovat cenu.

Také se tolik nenaplnila nebezpečí hrozby omezení nabídky ropy s vyhrocením napětí v Iráku a pokračující nestabilita na Ukrajině.

Poptávka po ropě se vyvíjí nejednoznačně, je tažena solidním ekonomickým růstem USA, kterou ale vyvažuje slabost jiných hospodářských center: Evropy, Japonska, Číny. K poklesu ceny dlouhodobě vede též globální apreciace dolaru.

Výhled

Fundamentální výhled je zatím pro ropu smíšený. Převis nabídky, která není tolik citlivá na pokles ceny ropy a již navíc může významně navýšit Írán po očekávaném uvolnění sankcí na vývoz ropy, nad poptávkou ropy zřejmě bude dlouhodobější jev, což udržuje ropu pod tlakem.

Z hlediska poptávky po ropě vývoj světové ekonomiky je smíšený, růst HDP USA a eurozóny může posílit, čínská ekonomika naopak zpomaluje růst.

Propad ropných cen z minulosti ale časem může poptávce po ropě a světovému hospodářství dát růstový impuls vzhledem k redukci nákladů na energie, suroviny a paliva a tím i k posílení růstu spotřeby a investic.

Zatím se tento efekt ale překvapivě příliš neprojevuje, možná proto, že nižší náklady, a tím i větší úspory, ekonomických subjektů neposilují spotřebu a míra úspor tak trvaleji roste.

Dolar už je na klíčových paritách vůči světovým měnám blízko dlouhodobých rezistencí. Na druhou stranu současný technický trend a momentální i dlouhodobé fundamentální aspekty hlavně monetárních politik Fedu a ECB naznačují možnost posilování dolaru, což vytváří klesající tlak na cenu ropy. 

Právě vývoje poptávky a dolaru mohou být pro směr ceny ropy rozhodujícími a klíčovými proměnnými, teprve případné oživení poptávky po ropě a/nebo pokles dolaru by mohly přinést změnu dlouhodobého trendu podpořené návratem ceny do oblasti 42,5 – 51,0, na což ale zatím trh marně čeká.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang