Ropa, ropa graf, ropa graf online, ropa obchodování

ropa-ropny-olej

Ceny ropy reagují na objem zásob, který pravidelně zveřejňuje OPEC. Cena ropy představuje hodnotu jednoho barelu v amerických dolarech, přičemž jeden barel se rovná 159,6 litrů.

Ropa je pro světové hospodářství velmi důležitá. Pro průmyslová odvětví je ropa či její deriváty zdrojem energie pro strojní vybavení, přepravu atd.

Na druhé straně je důležitá pro jednotlivé spotřebitele, protože cena spotřebního zboží závisí také na ceně přepravy, kterou zase diktuje cena paliva. V tomto ohledu má ropa významný dopad na celé hospodářství, ovlivňuje míru inflace a kupní sílu domácností.

Hlavními producenty ropy jsou Rusko, Saúdská Arábie, Spojené státy a Čína. Mezi největší dovozce ropy naopak patří Spojené státy, Japonsko a státy eurozóny. Rostoucí ceny ropy posilují producenty a zároveň mají negativní dopad na ekonomické podmínky dovozců.

Ceny ropy jsou spojeny nejen s dosažitelnými přírodními zdroji, ale také se všeobecnou ekonomickou situací ve světě. Posílení světového ek. růstu znamená posílení poptávky po ropě a její ceny. Jakékoli negativní politické události, jako jsou války nebo stávky, mohou způsobit růst cen ropy.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang