Rusové vybrali 63 miliard rublů z ruských poboček zahraničních bank

Známý ruský deník Izvestija s odvoláním na tamější centrální banku přinesl informaci o tom, že lidé a firmy vybrali v březnu z ruských poboček zahraničních bank a finančních institucí 63 miliard rublů. V přepočtu jde o 35 miliard korun. V absolutním vyjádření byla nejvíce postižena Home Credit & Finance Bank. Rusové z ní za jeden měsíc v přepočtu vybrali 13 miliard korun, což představovalo pokles o 9,6 procent vkladů u HCFB, kterou cílově vlastní Petr Kellner. Tendenční článek v Izvestiji může vést k dalším výběrům.

TIP: Cashback až 8% při každé platbě? To je jen jedna z mnoha výhod karty crypto.com.

Jak to vidí mateřský Home Credit

Izvestija malinko posunula časovou interpretaci. Odliv depozit není za březen, ale souhrn za první čtvrtletí. Od konce března však primární vklady obyvatel do ruské banky Home Credit & Finance Bank („HCFB“) začaly znovu růst. Jen za období duben – květen činil přírůstek 2,8 %. Výkyv v přírůstku vkladů zaznamenaný v prvním kvartále byl ovlivněn zejména negativním vývojem kurzu rublu provázeným částečným “útěkem” vkladatelů k zahraničním měnám.

Depozita ruských občanů, kteří jsou více než jinde citliví na změny úrokových sazeb, přitáhly od konce března do Home Credit & Finance Bank nové depozitní produkty se sazbami 8 – 10 % p.a., včetně debetní karty k valutovým účtům s úročením zůstatku na účtu ve výši 4 %. Home Credit průběžně upravuje svoje depozitní sazby tak, aby dlouhodobě zůstával v “Top Ten” na ruském trhu.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang