Smlouva na plyn nebo elektřinu na dobu určitou – jak odstoupit, zkušenosti

Každá domácnost má sjednanou smlouvu s nějakým dodavatelem energií. Ale co když se jedná o nevýhodnou smlouvu na dobu určitou? Jak tuto zapeklitou situaci řešit? Tento článek obsahuje podrobný návod, jak od takovéto smlouvy snadno a rychle odstoupit. Smlouvy na plyn a elektřinu na dobu určitou jsou běžnou praxí v České republice. Tyto smlouvy obvykle trvají 1 rok, 2 roky nebo 3 roky. Během této doby je zákazník vázán smlouvou a nemůže změnit dodavatele energií.

Článek se zabývá následujícími tématy:

  • Co je smlouva na dobu určitou?
  • Výjimky, kdy lze od smlouvy na dobu určitou odstoupit
  • Jak odstoupit od smlouvy na dobu určitou
  • Zkušenosti s odstoupením od smlouvy na dobu určitou
  • Uzavření smlouvy
  • Oznámení změn
  • Účinnost odstoupení
  • I fixace ceny je smlouva na dobu určitou

Co je smlouva na dobu určitou?

Všeobecně platí, že smlouva na dobu určitou je smlouva, která je uzavřena na dobu určenou oběma stranami a platí pouze na tu dobu. Smlouva může být uzavřena mezi dvěma osobami nebo mezi dvěma organizacemi a vymezuje jejich povinnosti a práva. Smlouva je ukončena, jakmile uplyne stanovené datum.

Je běžné, že dodavatel plynu či elektřiny uzavře se zákazníkem smlouvu na dobu určitou. Jinak řečeno, zákazník se zaváže, že bude od dodavatele odebírat energii po určitou pevně danou dobu, většinou 1-3 roky. Dodavatel má jistotu, že nepřijde o zákazníka, a výměnou nabízí různé benefity. Většinou jde o slevy, některé služby zdarma nebo slevy na jiné zboží.

Takový úvazek s sebou však nese i riziko. Dodavatel může během období změnit cenu, případně jiné podmínky dodávek. V minulosti měl zákazník jen omezené možnosti, jak se v takové situaci bránit. Buď nemohl odstoupit vůbec, nebo jen za cenu vysokých pokut. Právě takové situace ošetřuje nový zákon.

Pokud dodavatel změní podmínky, může člověk nyní jednostranně odstoupit od smlouvy. Odstoupení nesmí být spojeno s žádnými finančními nároky vůči zákazníkovi. V minulosti dodavatelé za tuto možnost často účtovali různé smluvní pokuty či „deaktivační poplatky“. To už dnes není možné.

Výjimky, kdy lze od smlouvy na dobu určitou odstoupit

  • Do 14 dnů od uzavření smlouvy: V tomto případě má zákazník právo odstoupit od smlouvy bez udání důvodu.
  • V případě změny dodavatele energií z důvodu fúze, akvizice nebo rozdělení: V tomto případě má zákazník právo odstoupit od smlouvy do 3 měsíců od účinnosti změny.
  • V případě změny ceny energií: Pokud dodavatel energií zvýší ceny energií, má zákazník právo odstoupit od smlouvy do 3 měsíců od doručení oznámení o změně ceny.
  • V případě úmrtí zákazníka: V tomto případě mohou dědicové odstoupit od smlouvy do 3 měsíců od úmrtí zákazníka.

Jak odstoupit od smlouvy na dobu určitou

Odstoupení od smlouvy musí být písemné a musí obsahovat:

  • jméno a příjmení zákazníka
  • adresu zákazníka
  • číslo smlouvy
  • datum odstoupení od smlouvy
  • podpis zákazníka

Odstoupení od smlouvy je nutné doručit dodavateli energií doporučeným dopisem s dodejkou.

Zkušenosti s odstoupením od smlouvy na dobu určitou

Zkušenosti s odstoupením od smlouvy na dobu určitou se liší v závislosti na dodavateli energií. Někteří dodavatelé jsou vstřícní a umožní vám odstoupit od smlouvy bez problémů. Jiní dodavatelé se snaží zákazníkům odstoupení od smlouvy ztížit.

Tipy pro odstoupení od smlouvy na dobu určitou

  • Před uzavřením smlouvy si pečlivě přečtěte všechny podmínky.
  • Udělejte si kopii smlouvy a uschovejte ji na bezpečném místě.
  • V případě, že chcete odstoupit od smlouvy, kontaktujte nejprve svého dodavatele energií a informujte se o postupu.
  • Odesílejte odstoupení od smlouvy doporučeným dopisem s dodejkou.
  • V případě, že vám dodavatel energií brání v odstoupení od smlouvy, obraťte se na Energetický regulační úřad.

Energetický regulační úřad

Energetický regulační úřad je nezávislý správní úřad, který dohlíží na dodržování pravidel na trhu s energiemi. V případě, že máte problémy s odstoupením od smlouvy na dobu určitou, můžete se obrátit na Energetický regulační úřad a podat stížnost.

Na co je nutné pamatovat

  • Před uzavřením smlouvy na dobu určitou si pečlivě přečtěte všechny podmínky.
  • V případě, že chcete odstoupit od smlouvy, kontaktujte nejprve svého dodavatele energií a informujte se o postupu.
  • Odesílejte odstoupení od smlouvy doporučeným dopisem s dodejkou.
  • V případě, že vám dodavatel energií brání v odstoupení od smlouvy, obraťte se na Energetický regulační úřad.

Novela energetického zákona přinesla řadu změn zaměřených především na ochranu spotřebitele. Jednou z nejvýraznějších a nejčastěji zmiňovaných je možnost za jistých okolností odstoupit od smlouvy na dobu určitou.

Uzavření smlouvy

Obecně je smlouva považována za právně závaznou dohodu mezi dvěma nebo více stranami, kdy obě strany jsou ochotny respektovat a dodržovat podmínky uvedené ve smlouvě. Tato dohoda může obsahovat podrobné požadavky na dodané produkty nebo služby, termíny dodání a případné postihy za nedodržení.

Smlouva také může představovat dohodu o pravidlech a postupu pro spory, které mohou nastat v budoucnu. Smlouva může být uzavřená na dobu určitou tedy na konkrétní období nebo na dobu neurčitou. Podle toho jsou také různé způsoby jejího ukončení.

Smlouvy o dodávkách elektřiny a plynu se nejčastěji uzavírají na dobu neurčitou. To znamená, že smluvní vztah trvá tak dlouho, dokud se jedna strana nerozhodne smlouvu vypovědět. Není ovšem výjimkou, že se uzavírají i smlouvy na dobu určitou.

Oznámení změn

Jak je uvedeno výše, dodavatel by měl chystanou změnu dopředu oznámit. Nejlépe by to mělo být alespoň 30 dní předem. Jak ale musí takové oznámení vypadat? A co musí obsahovat? Pro tyto případy stanovil pravidla Energetický regulační úřad.

Zákon zde mlčí, proto Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal závazné stanovisko, podle kterého musí být oznámení natolik jasné a určité, aby mohl zákazník posoudit dopad navýšení ceny na existující smluvní vztah a učinit kvalifikované a svobodné rozhodnutí o tom, zda setrvá ve stávajícím smluvním vztahu nebo zda využije práva na odstoupení od smlouvy.

Pokud jde o formu oznámení, podle ERÚ nebude stačit vyvěšení na webových stránkách. E-mail bude uznán jen výjimečně (např. zákazník potvrdí přečtení zprávy). Nestačí ani oznámení v místních novinách. Ideální je dopis, nejlépe doporučený. Nebo forma, kterou si zákazník s dodavatelem předem dohodne.

Pokud tedy není některá z těchto podmínek splněna, má člověk na odstoupení od smlouvy prodlouženou lhůtu, 3 měsíce. V této lhůtě může tedy kdykoliv od smlouvy odstoupit.

Účinnost odstoupení

Důležité je stanovit datum účinnosti odstoupení, tedy okamžik, kdy smlouva skutečně zaniká. Tímto zánikem se rozumí, kdy zákazník přestane platit a dodavatel mu přestane dodávat elektřinu nebo plyn. Podle zákona je to poslední den měsíce, kdy je odstoupení doručeno dodavateli.

Což může být zbytečně brzy. Jak už bylo řečeno, lhůty na odstoupení jsou velmi krátké. Pokud dodavatel oznámí 1. prosince, že mění podmínky k 1. lednu, má člověk tedy pouhý měsíc na nalezení nového dodavatele a uzavření nové smlouvy. Přejít k novému dodavateli tak rychle může být komplikované, často i nemožné.

Proto zákon dává možnost, aby zákazník účinnost svého odstoupení posunul. Například když dodavatel 1. prosince oznámí, že mění podmínky k 1. lednu, sepíše člověk odstoupení a připojí větu: Od smlouvy odstupuji s účinností k 31. lednu.“ Tím získá další měsíc na sjednání nové smlouvy.

I fixace ceny je smlouva na dobu určitou

Kromě smluv na dobu určitou dodavatelé uzavírají se zákazníky různé dodatky, doložky, fixace ceny a podobně. Nelze obecně říci, jestli se tato ochrana vztahuje i na ně. Každý takový případ by se musel posuzovat individuálně.

Nicméně, v naprosté většina případů tomu tak bude. Uzavřením dodatku totiž fakticky uzavírá člověk smlouvu na dobu určitou, i když se to tváří jako pouhý dodatek či fixace. A tak ji budou posuzovat i úřady a soudy. Smlouvy se totiž posuzují podle svého obsahu, ne podle nadpisu. Tím se brání obcházení zákona.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang