S&P 500: Fed pomohl k růstu

sp-500-2

Červnový futures kontrakt hlavního akciového indexu S&P 500 klesá 0,5 % d/d na 2082. Pokles následuje v korekci silného růstu po rozhodnutí Fedu monetární politiky.

Centrální banka snížila výhled zvyšování úr. sazeb a trh tak trochu přehlédl, že z komentáře byla vyňata zmínka o trpělivosti se zvyšováním úr. sazeb. Fed tak přepíná Fed do pohotovostního režimu, kdy může kdykoliv úr. sazbu zvýšit. Tedy možná i poměrně brzy, že by v červnu?

Snížením optima zvyšování úr. sazeb se poněkud zmírní očekávání zahájení a míry zvýšení úr. sazeb, otázkou ovšem je na jak dlouho.

Bude oslabení růstu ekonomiky a inflace z přelomu roku pokračovat? Přitom se ale dost možná může ukázat, že slabost je dočasná vzhledem k odstávkám fungování v přístavech na Západním pobřeží a s tím, jak se časem projeví vyšší výdaje firem a domácností kvůli poklesu cen ropy, trvajícímu optimismus firem, který se projevuje zvyšováním zaměstnanosti.

Stále platí, že Fed dlouhodobě hodlá úr. sazby zvyšovat zejména kvůli dlouhodobým nebezpečím nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika (úr. sazeb) a stability finančních trhů. Umožňuje to i dlouhodobě příznivý vývoj resp. solidní růst ekonomiky a zejména akcelerace již silné expanze trhu práce.

Fed dle většiny členů FOMC zamýšlí zvýšení hlavní úr. sazby letos, na konci roku by dle Fedu sazba měla být ve výši 0-1,75 %. Při pravděpodobnějším scénáři normalizace inflace k 2,0 % a udržení solidního růstu ekonomiky a trhu práce lze předpokládat zahájení zvyšování úr. sazeb nejdříve od června, případně ve druhém pololetí.

Odpolední data, který poskytl březnový Index průmyslu Fedu Philadelphie větší překvapení nepřinesl. Index sice nečekaně klesl, což znamená, že ek. aktivita dle průmyslových firem regionu překvapivě rostla ještě slaběji, než v únoru (čekalo se mírné zrychlení slabšího růstu), ale odchylka od očekávání nebyla velká.

Technický pohled: Trh má před sebou rezistenci 2087, 2108, 2116, oblast 2153 – 2160 případně 2268. Podpory: 2049, 2036, 2028, 2001 a oblast  1959 – 1972. Případný pokles pod tato čísla by trh opět zavedl k 1899 – 1913, 1867 a 1801 – 1813. Možné narušení by znamenalo významnější korekci trhu a otevřel by se tak prostor až k 1730 či 1638.

Fundamentální pohled: V krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém pohledu trh těží ze solidních firemních výsledků a výhledů plynoucích z příznivého makroekonomického prostředí, vývoje a výhledu.

Americké hospodářství vykazuje stabilní růst a nízkou inflaci (existují také rizika optimismu reflektovaná i Fedem: dlouhodobě nebezpečí příliš nízké inflace). Na druhou stranu vyhlídku trhu snižuje očekávání zvyšování úr. sazeb centrální bankou a tím i zvýšení nákladů a omezení ziskovosti firem.

Fed sice naznačuje pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky a tím i podpory ekonomiky, to však trh zatím správně chápe jako omezení nebezpečí nízkého ocenění rizika, přizpůsobení lepší kondici hospodářství a vyplňování jeho produkčních mezer.

Převládá tak vize, že by obrat monetární politiky dlouhodobě neměl poškodit ek. aktivitu. Také proto ceny akcií i přes zmíněná rizika rostou. Akciím rovněž dlouhodobě svědčí tlak na oslabení dluhopisů a s tím související portfoliový efekt změny struktury investic.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang