SVJ – To naše společenství poctivé

V březnu a dubnu jsem na našich stránkách rozrušil „kruhy“ příznivcům realitních investic. V druhém dílu Lesk a bída pasivního příjmu, který jsem nazval Je cosi shnilého v království rentiérském, jsem na závěr umístil odstavec, jenž jsem ironicky označil „To naše společenství krásné“:

„Společenství vlastníků jednotek není zrovna ideální právní forma. Vedle povedeného předsedy, který získává provize z předražených zakázek, jež zadává spřáteleným firmám, vás mohou potkat i jiné věci. Třeba neplatící vlastníci jiných jednotek. Málokdo ví, že za závazky SVJ ručí vlastníci jednotek celým svým majetkem. V extrémním případě můžete tedy přijít nejen o váš byt, ale i o další majetek. Třeba byt ve kterém bydlíte.“

„Provize“ z předražených zakázek jsou bohužel dosti časté. Z praxe vím, že při výběrových řízeních na stavební práce či služby, se mnohé dodavatelské firmy neostýchají napsat kouzelnou formuli typu: „O provizi pro představenstvo SVJ bude postaráno“. Co se ale děje, když představenstvo dostane „provizi“ 10%? Především tento úplatek musí dodavatelská firma zdanit jako svůj zisk. Z 10% je rázem 15%. A firma si také připočte cosi jako „rizikovou prémii“. O kolik bude zakázka předražena? Bude to 20, 30, 40 nebo i více procent? Kdo to zaplatí? Samozřejmě vlastníci jednotek – zejména řadoví členové SVJ, kteří žádnou „provizi“ nedostali.

Setkal jsem se i se zajímavým případem „šetření“. Zřejmě pod heslem „Nechci slevu zadarmo“, najelo nejmenované SVJ na pražských Vinohradech na „supervýhodné“ schéma vytápění. Nikdo tomu příliš nerozuměl, ale mělo se hodně ušetřit. Byla uzavřena smlouva, na základě které bylo skutečně první měsíce vlastníkům jednotek účtováno výrazně méně, jenže pak se aktivovala dobře ukrytá smluvní formule a dodavatelská firma nasadila „turbo“. Výsledkem bylo, že každá partaj obdržela tučnou fakturu na nedoplatek – třeba i na 50 tisíc.

Jak jsem ve výše zmíněném seriálu uvedl, s koupí bytu si vlastně kupujete i malý podnik. Abyste ochránili svou investici, je záhodno se zajímat o dění v SVJ a případně i vzít nějakou tu funkci v představenstvu. Tím vás nechci navádět k nekalým přivýdělkům, ale není na škodu si určité věci ohlídat. Že to zabere čas a je to spojeno s otravným papírováním a zodpovědností? To je riziko podnikání.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang