Termínované úvěry

terminovane-uvery

Druhů úvěrů existuje nespočet. Liší se svými parametry, dostupností i výhodností. K běžně využívaným půjčkám patří mimo jiné i tzv. termínované úvěry. Jaké výhody nabízejí, pro koho jsou určené a co je pro ně specifické?

Termínovaný úvěr je určen zejména na vybavení nemovitosti nebo pracovní kapitál. Má pevnou nebo variabilní úrokovou sazbu a měsíční nebo čtvrtletní splátkový kalendář, který nastavuje datum splatnosti. S úvěrem se pojí přísný schvalovací proces, jehož účelem je snížení rizika nesplácení.

Mnoho bank má programy termínovaných půjček, v rámci nichž nabízejí peníze malým podnikům. Malé firmy často využívají hotovost z termínovaného úvěru k nákupu dlouhodobého majetku, jako je zařízení nezbytné výrobní proces apod.

Termínovaný úvěr je vhodným produktem pro malý podnik s řádnou účetní uzávěrkou a zálohou k minimalizaci výše plateb a celkových úvěrových nákladů.

Úvěr se často používá i při podnikání, u kterého může nastat i situace, kdy je ho potřeba přerušit. Tomu se věnuje článek o pozastavení živnosti. Financemi se zabývá článek o těžbě kryptoměn.

Druhy termínovaných úvěrů

Střednědobý úvěr trvá méně než tři roky, je placen v měsíčních splátkách z peněžního toku společnosti a může mít balónové platby. Splácení je vázáno na dobu živnosti financovaného aktiva.

Dlouhodobá půjčka trvá tři až dvacet let, je zajištěn aktivy společnosti a vyžaduje měsíční nebo čtvrtletní platby ze zisku nebo peněžního toku. Úvěr omezuje další finanční závazky, které společnost může přijmout, ostatních dluhy, dividendy nebo platy ředitelů, a může vyžadovat, aby byla částka zisku vyčleněna na splacení úvěru.

Je jasné, že jakýkoliv úvěr by si měl člověk dobře rozmyslet. Je to závazek, kterého se nelze jen tak zbavit. Proto je potřeba pečlivě zvážit, zda jsou peníze z úvěru opravdu nezbytné, a dobře se seznámit se všemi podmínkami, které jsou s úvěrem spojené.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang