Zelený mor krátí zisky Jančurovi

Konkurence není snad nikdy dost. Mnozí z nás mají v dobré paměti, jak blahodárný vliv měl nástup Jančurovy Student Agency na meziměstskou autobusovou dopravu. Alespoň z pohledu zákazníka. Ceny klesly, služby se zkvalitnily, začalo se jezdit moderními autobusy. Někteří dopravci nástup „Žlutého moru“ z Brna nezvládli a raději vyklidili pole, které dříve obsluhovali starými, rozhrkanými Karosami. Na některých trasách zůstala Student Agency sama a zvedla ceny.

Ale i Jančura má svou konkurenci. A nemusí se jednat o dotovaný moloch zvaný České dráhy. Na linkách do Německa a Rakouska nastupuje nečekaná konkurence. Německý dopravce Meinfernbus/Flixbus. Ten zahájil cenovou válku a třeba na lince Praha-Berlín klesly ceny o čtvrtinu až polovinu. Tento týden došlo k dalšímu poklesu cen jízdenek, a tak jízdenku do Berlína lze pořídit i za 250 Kč a do Vídně za 190 Kč.

Osobně jsem služby německého dopravce, které stávající operátoři možná zase nazývají „Zeleným morem“, vyzkoušel při výletu do Lipska. Odbavení proběhlo bez problémů. Český řidič během dvou vteřin naskenoval QR kód z mého mobilu na svůj a byli jsme vyzváni, abychom si vybrali jakékoli místo, kromě toho za volantem. Služba není mezi Čechy zatím příliš známá, a tak v dvoupatrovém autobuse s kapacitou necelých 90 míst nás sedělo pouhých 12. Převážně šlo o zahraniční cestující. Hlavním rozdílem je, že Meinfernbus/Flixbus nevyužívá stewardky, a proto jsme nedostali žádný teplý nápoj, ani denní tisk. Autobus nebyl vybaven ani hlavní televizí nebo možností poslechu hudby, natož obrazovkou u každého sedadla, jak je to zvykem u autobusů Fun & Relax Jančurovy Student Agency. Z pohledu standardu, který brněnský dopravce u nás nastavil, se jedná o low-cost, i když s pohodlnými sedačkami. Taková úroveň dopravy ale mnohým cestujícím bude zcela postačovat. Doufejme jen, že Meinfernbus/Flixbus najde dostatek cestujících a z ČR se nestáhne.

Sečteno podtrženo, jedná se o konkurenci, kterou Student Agency ani Eurolines nemohou podceňovat, i když se Jančurova mluvčí tváří, že je současné snížení cen dárkem mladým lidem a dalším cestujícím v roce 25. výročí sjednocení Německa. Prý aby se jeli podívat, kde se před čtvrtstoletím psala historie. Vtipné. Škoda, že nelze očekávat, že by se německý dopravce pustil do obsluhy českých vnitrostátních linek. Některé trasy, kde zůstal Jančurův dopravce sám, by to potřebovaly jako sůl.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang