Akcie fotbalových klubů

Investice do akcií fotbalových klubů se jeví dlouhodobě jako velmi nevýhodná. Čím to je?

Akcie fotbalových klubů se dlouhodobě vyvíjí poněkud neobvykle. Zatímco akciové indexy za posledních 20 let posílily většinou o stovky procent, akcie fotbalových klubů si za stejné období vedly tak, že jejich evropský index Stoxx Europe Football oslabil o čtvrtinu. Akcie fotbalových klubů, které v rámci IPO vstupují na burzu, jsou v naprosté většině propadák. Jako kdyby si je investoři v rámci IPO kupovali spíše z emocionálních pohnutek a tedy za příliš vysoké ceny. 

Specifika fotbalového byznysu

Fotbal je velmi specifický byznys. Můžete ho provozovat tak, aby klub co nejvíce vyhrával a nebo se můžete koncentrovat na to, aby klub vydělával. Jako kdyby to nešlo ruku v ruce, i když logika věci by tomu nahrávala. Když mám úspěšný vyhrávající tým, zřejmě prodám mnoho lístků, klubových triček atd.. Druhá věc je kolik utratím za nákup dobrých hráčů a jak moc špičkoví a drazí hráči to mají být. A ceny některých z nich jsou veřejně známé a jsou obří.

České fotbalové kluby

Co se týče akcií fotbalových klubů v ČR, zde si jen tak nejde koupit nějaký akciový titul. České fotbalové kluby se na burzu rozhodně nehrnou. Možná je to i tím, že tuzemské fotbalové kluby se bez sponzorů neobejdou, tedy nedokáží se uživit.

Investovat do fotbalových klubů?

Osobně s oblibou vybírám opomíjené obory či firmy či takové poslední dobou těžko zkoušené. Fotbalové kluby vypadají jako takový obor, ale zrovna v tomto případě bych se mu raději vyhnul.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang