Elektřina – se kterým tarifem se platí nejméně, levný tarif

Elektřina je důležitou součástí moderního života. Napájí domácnosti, podniky i dopravu. Je základem dnešních technologií. Bez elektřiny by svět vypadal úplně jinak. Správný výběr tarifu elektřiny je proto zásadní. Jak na něj?

Dnes se elektřina používá téměř ve všem. Napájí světla, spotřebiče, počítače, televizory a mnoho dalšího. Používá se k vytápění, chlazení a k pohonu dopravních prostředků. Používá se také v průmyslu a zemědělství. Elektřina je zkrátka základem moderní komunikace.

Každý spotřebitel by měl proto vědět, jakého dodavatele elektřiny vybrat a jaký tarif zvolit. Má to totiž zásadní vliv na cenu elektřiny.

Používá někdo elektřinu jen ke svícení a běžnému provozu, nebo také k ohřevu vody či vytápění? Pro každou variantu je určen speciální tarif.

Správná distribuční sazba je základem, aby člověk zbytečně nepřeplácel za elektřinu. Jak se pozná, že je vhodně nastavená sazba?

Co je distribuční sazba?

Elektřinu lze v domácnostech využívat různými způsoby. Podle toho by měl mít spotřebitel nastavenou distribuční sazbu elektřiny. Co to je?

Distribuční sazba stanovuje, kolik zákazník zaplatí za spotřebu elektřiny a za jakých podmínek. Ovlivňuje ji druh a počet používaných spotřebičů. Distribuční sazby jsou dvojího druhu:

  • jednotarifní
  • dvoutarifní

Jednotarifní sazba znamená, že je stejná cena za elektřinu po celý den. U dvoutarifní sazby se cena za elektřinu v průběhu dne mění z vysokého tarifu na nízký. Toto označení je také známé jako noční proud.

Vysoký a nízký tarif elektřiny

U jednotarifní sazby se za elektřinu platí pořád stejně bez ohledu na denní či noční dobu. U dvoutarifní sazby jsou ceny různé.

Díky nízkému tarifu platí zákazník několik hodin denně za elektřinu méně. Proto se nízký tarif nazývá jako levný tarif. Nárok na levný tarif zákazník má, pokud vlastní jedno z těchto zařízení:

  • bojler,
  • elektrické topení (například elektrokotel, podlahová vytápění, přímotop),
  • tepelné čerpadlo k vytápění domácnosti,
  • elektromobil,
  • akumulační nebo hybridní vytápění.

Většina lidí zná nízký tarif pod označením noční proud. Dnes už však neplatí, že za elektřinu platí zákazník méně jen v noci. Nízký tarif se spíná i během dne.

Nízký tarif se přepíná přes tzv. HDO (hromadné dálkové ovládání). HDO automaticky přepne tarif na levnější podle časů spínání.

Časy spínání jsou rozděleny dle distribučního území, ve kterém se nachází dané odběrné místo. Každému zákazníkovi je přidělen jeden ze tří distributorů elektřiny podle toho, kde se na území Česka nachází odběrné místo.

Časy spínání určuje distributor elektřiny a může je také různě měnit. Aby domácnost co nejlépe využívala výhodnější cenu elektřiny, vyplatí se časy spínání nízkého tarifu sledovat.

Distributoři elektřiny

V Česku existují tři distributoři elektřiny. Jedná se o:

  • ČEZ Distribuce, a.s. – většina ČR
  • PREdistribuce, a.s. – Praha a Roztoky u Prahy
  • E.ON Distribuce – Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Vysočina, části Zlínského a Olomouckého kraje

Časy spínání HDO se u jednotlivých distributorů liší. Zákazník je vždy nalezne na webových stránkách svého distributora.

Jak se pozná distribuční sazba?

Správným nastavením distribuční sazby lze výrazně ušetřit náklady na energie. Distribuční sazbu lze jednoduše změnit. Distributoři dnes umožňují provést změnu online.  

Aktuální distribuční sazbu zákazník nalezne na vyúčtování. Na faktuře ji najde pod označením třeba D02d, D25d či D45d.

Jaké jsou distribuční sazby?

Distribuční sazby pro domácnosti vždy začínají písmenem D (D02d, D25d a další). Distribuční sazba je tarif, který stanovuje ceny a podmínky pro dodávky elektřiny.

Sazba D01d – malá spotřeba

Je to jednotarifní sazba, která má jednotnou cenu elektřiny po celý den. Je vhodná např. pro chaty, garáže a domácnosti s nízkou spotřebou elektřiny.

Sazba D02d – běžná spotřeba

Je to jednotarifní sazba, která má jednotnou cenu elektřiny po celý den. Nejlevnější tarify elektřiny pro domácnosti, které elektřinou „pouze“ svítí, vaří a napájí relativně nenáročné spotřebiče (ledničku, pračku, myčku apod.); 2500 kWh/rok.

Sazba D025d

Je to dvoutarifní sazba, kde je 8 hodin denně cena elektřiny v levném tarifu. Je vhodná pro domácnosti, které používají elektřinu pro ohřev vody. Tedy mají bojler.

Sazba D26d

Je to dvoutarifní sazba, kde je 8 hodin denně cena elektřiny v levném tarifu. Je vhodná pro domácnosti, které k vytápění používají akumulační spotřebiče. Tedy mají akumulační topení

Sazba D27d

Je to dvoutarifní sazba, kde je 8 hodin denně cena elektřiny v levném tarifu. Je vhodná pro majitele elektromobilů.

Sazba D57d

Je to dvoutarifní sazba, kde je 20 hodin denně cena elektřiny v levném tarifu. je vhodná pro domácnosti, které používají elektřinu k vytápění. Tedy mají elektrické topení (tepelné čerpadlo, elektrokotel, přímotopy, podlahové vytápění).

Sazba D61d – víkendová sazba

Je to dvoutarifní sazba, kde je levnější tarif od pátku 12:00 do neděle 22:00. Je vhodná pro místo, které člověk využívá převážně o víkendu.

Jak získat levný tarif elektřiny?

Možnost využívat dvoutarifní sazbu elektřiny se netýká automaticky všech odběratelů. Domácnosti, které využívají elektřinu pouze ke svícení a provozu běžných domácích elektrospotřebičů, odebírají elektřinu v rámci jednotarifní distribuční sazby (D01d, D02d).

Po celý den mají elektřinu ve vysokém tarifu, tedy za plnou cenu.

K tomu, aby mohli po část dne odebírat elektřinu za výhodnější cenu, tedy mít i levný tarif, musí mít sjednanou dvoutarifní distribuční sazbu.

O tu můžou požádat v případě, že vlastní bojler, tepelné čerpadlo nebo jiný energeticky náročný spotřebič, který je využíván k vytápění nebo k ohřevu vody. Případně mají elektromobil, který si doma dobíjí.

Přehled dvoutarifních distribučních sazeb a doby trvání nízkého tarifu je uveden výše v přehledu sazeb.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang