Jaký je vývoj cen elektřiny?

Že jdou ceny elektřiny neustále nahoru, to už je notoricky známá písnička. Nicméně pokud se odběratel ohlédne, může zjistit spoustu zajímavých věcí. Třeba to, že cena elektřiny v roce 2012 byla v průměru o 11 haléřů nižší než v roce 2009.

Konec roku 2008 nepřinesl příliš příznivé zprávy. Očekávalo se, že elektřina pro následující rok 2009 prudce zdraží, k čemuž nakonec opravdu také došlo. Zatímco v roce 2008 byla průměrná cena elektřiny u nejběžnější sazby D02d 4,15 Kč/kWh, v dalším roce se zvedla na 4,65 Kč/kWh, což je rozdíl o 50 haléřů.

V roce 2009 byla elektřina nejdražší

Zákazníci jednoho z dodavatelů si v roce 2009 dokonce připlatili bezmála o 16 procent více. V roce 2008 přitom zaplatily domácnosti odebírající elektřinu od jednoho dodavatele 4,04 Kč za kilowatthodinu, u druhého 4,10 Kč a u třetího dokonce 4,30 Kč. V roce 2009 pak ceny skokově vylétly, nicméně zákazníci využívající sazbu D02d platili za kilowatthodinu stále relativně nejméně, a to 4,48 Kč. U konkurence to pak bylo 4,72 Kč nebo 4,76 Kč.

Důvody pro zdražení elektřiny pro rok 2009

Jaké byly příčiny takového zdražení? V první řadě zvedl Energetický regulační úřad (ERÚ) ceny za distribuci elektřiny domácnostem o 10-16 procent. ERÚ vysvětloval, že za navýšením cen se skrývají důvody jako například růst ceny elektřiny na velkoobchodním trhu nebo nutnost větší podpory obnovitelných zdrojů energie.

Někteří odborníci se domnívají, že argumentovat růstem ceny elektřiny, kterou dodavatelé nakupují na trhu a je tedy nutné jim kompenzovat ztráty za nákup této tzv. silové elektřiny je přinejmenším sporné.

Meziroční růst cen silové elektřiny od října 2007 do září 2008 byl sice téměř 18 procent, ovšem proti hovoří fakt, že si jeden z dodavatelů elektřinu vyrábí sám. Jak tedy může tratit na zvyšování cen elektřiny, když je současně jejím producentem?

Rok 2010 přinesl snížení cen elektřiny

V každém případě šla cena silové elektřiny brzy dolů. Kvůli finanční krizi spadly ceny celkově asi o 30 procent, což se pak projevilo na cenách v roce 2010. Elektřina pro domácnosti však nezlevnila tak výrazně, jak se očekávalo. Zatímco na burzách byly ceny o 15 procent nižší, v cenách pro odběratele z řad domácností se to odrazilo jen 4 procentním poklesem.

Průměrná cena elektřiny u sazby D02d činila v roce 2010 4,51 Kč/kWh. Cena za kilowatthodinu byla u třech největších dodavatelů 4,35 Kč, 4,54 Kč a dokonce i 4,63 Kč.

Ceny elektřiny v roce 2010 mohly klesnout i více

Pokles cen průměrně jen o 4 procenta, ačkoli to mohlo být mnohem více, mělo podle oficiálních zdrojů na svědomí opětovné zdražení cen za distribuci elektřiny, dále zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) z 19 na 20 procent a navýšení příspěvku na obnovitelné zdroje energie.

Oproti roku 2009 se poplatek na obnovitelné zdroje zvedl více než trojnásobně – z 50 Kč/MWh na 166 Kč/MWh, přičemž na vině byl už tehdy podle řady prohlášení boom solárních elektráren.

ERÚ se oháněl nutností zvýšit příspěvek na údržbu a rozvoj rozvodné soustavy kvůli kompenzaci nižších příjmů za elektřinu, kdy domácnosti začaly kvůli finanční krizi šetřit a spotřeba klesla. Zní to až paradoxně, neboť z logiky fungování trhu spíše vyplývá, že když klesá poptávka po produktu, vede to zpravidla ke snížení jeho ceny.

V oblasti distribuce elektřiny však neexistuje konkurence a takto se pravděpodobně projevuje mechanismus státní regulace v praxi.

Zdražení elektřiny 2011: Jaké jsou příčiny?

Ceny elektřiny pro rok 2011 byly žhavým námětem k polemikám již v průběhu roku 2010. Statistiky nejprve předhazovaly hrozivá čísla, o kolik má elektřina zdražit. Důvodem zdražení bylo zejména opětovné zdražení příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů, kdy byly za hlavního viníka označeny sluneční elektrárny kvůli jejich dalšímu boomu v průběhu roku 2010.

Poplatek na obnovitelné zdroje energie se pro rok 2011 zvedl více než dvojnásobně – ze 166 Kč/MWh na 370 Kč/MWh.

  • 2009: zhruba 3 miliardy Kč
  • 2010: kolem 7,4 miliard Kč
  • 2011:32 miliard Kč (z toho cca 20 miliard Kč pro solární elektrárny – opatření státu přinesly asi 12 miliard Kč; například tzv. „solární daň“ ve výši 26 procent vynesla téměř 4 miliardy korun za rok, další peníze stát získal z darovací daně na emisní povolenky nebo zvýšením poplatku za vynětí zemědělské půdy, na níž mají solární elektrárny stát, z půdního fondu)

Nakonec se průměrná cena ustálila na 4,54 Kč/kWh, což není o mnoho více než v roce předcházejícím. Konkrétní částky u největších dodavatelů byly následující: 4,61 Kč, 4,69 Kč nebo dokonce jen 4,31 Kč. Oproti roku 2010 tak klesla cena asi o 5 procent.

Zato další z dodavatelů podražil o 1,3 procenta a třetí z největších dodavatelů zhruba o 6 procent. Na tomto výsledku má však kromě vyššího příspěvku na obnovitelné zdroje lví podíl také hýbání s cenami za distribuci elektřiny na fakturách (některé společnosti dokonce nabízí faktury online) ze strany ERÚ, neboť zatímco v Praze šly dolů, v ostatních regionech byly zvýšeny.

Některé domácnosti tak kvůli navýšením cen musí sáhnout hluboko ro rodinných úspor, nebo si dokonce vzít půjčku. Jaké například nabízí Česká spořitelna půjčky?

Vývoj cen elektřiny u alternativních dodavatelů

Jak to vypadá s cenami alternativních dodavatelů elektřiny? Jak je možné vidět v meziročním srovnání průměrných cen za kilowatthodinu v sazbě D02d u vybraných dodavatelů, velké zdražení se – zejména díky často markantnímu snížení cen silové elektřiny ze strany dodavatele – nekoná.

V některých případech došlo dokonce ke snížení cen, konkrétně o cca 1,12 procenta ale také až o 2 procenta. Další dodavatelé průměrně zdražili o 1–4 procenta.

Výběrem vhodného dodavatele je možné v závislosti na velikosti celkové spotřeby elektřiny ročně uspořit řádově stovky až tisíce korun. S výběrem toho nejvhodnějšího dodavatele elektřiny pomůže kalkulačka.

Jak vybrat dodavatele elektřiny?

Uvažuje domácnost o změně dodavatele elektřiny? Výběr správného dodavatele elektřiny pro domácnost nebo firmu může být náročný úkol. Jak na něj?

Nejprve bude muset porozumět své spotřebě. Kolik elektřiny měsíčně domácnost spotřebuje? Znalost měsíční spotřeby bude mít zásadní význam při rozhodování, který dodavatel nejlépe vyhovuje potřebám domácnosti.

Dále bude domácnost muset porozumět svému rozpočtu. Nejprve by si měla určit, jaký typ zákazníka je – zákazník z řad domácností nebo podnikatelů. Zákazníci, kteří platí za elektřinu pro své podnikání, mohou potřebovat zvážit faktory, jako jsou hodiny ve špičce a mimo špičku, sezónní měření a délka smlouvy.

Jakmile pochopí domácnost svou spotřebu a rozpočet, bude muset dále provést průzkum všech místních dodavatelů elektřiny a nezapomenou porovnat nejen ceny, zákaznický servis a další nabízené služby, jako jsou obnovitelné zdroje energie a možnosti zelené elektřiny.

Prozkoumat místní trh s elektřinou je důležité pro to, aby se domácnost ujistila, že její vybraný dodavatel je spolehlivý. Navštívení webových stránek dodavatelů a získání více informací o jednotlivých dodavatelích by mělo být součástí průzkumu. Je také důležité, aby každý dodavatel, kterého si domácnost vybere, byl spojen se všemi hlavními energetickými společnostmi, takže bude mít přístup k nejnovějším informacím o sazbách a službách.

Domácnost by si také měla promluvit s ostatními lidmi, kteří využívají stejného dodavatele elektřiny. Když se jich pak bude ptát na jejich zkušenosti s dodavatelem, může jí to pomoci při rozhodování, kterého dodavatele si vybrat.

V neposlední řadě je důležité přečíst si smluvní podmínky každého dodavatele, kterého si domácnost vybere. Informovat by se také měla se o délce smlouvy a případných poplatcích za zrušení smlouvy.

Díky správnému průzkumu může domácnost učinit informované rozhodnutí o tom, který dodavatel elektřiny je pro ni nejlepší.

Proč případně změnit dodavatele?

Je domácnost připravena změnit dodavatele elektřiny? Změnou dodavatele elektřiny je možné ušetřit peníze na měsíčních účtech za energii a využít řadu dalších výhod.

  • Nižší sazby za elektřinu: Ve většině oblastí soutěží o zákazníky několik dodavatelů elektřiny. Díky většímu počtu možností je možné porovnat ceny a vybrat si tu nejvýhodnější nabídku. To znamená, že je možné využít nižších sazeb za elektřinu – a z dlouhodobého hlediska ušetřit.
  • Flexibilnější plány: Změnou dodavatele elektřiny je možné také získat flexibilnější plány. Mnoho dodavatelů nabízí různé tarifní plány, které nabízejí lepší úspory pro různé potřeby. Ať už domácnost požaduje paušální sazbu, nebo se rozhodne pro variabilní sazbu, může najít plán, který bude dokonale vyhovovat jejím potřebám.
  • Lepší služby zákazníkům: Není žádným tajemstvím, že zákaznický servis je jedním z hlavních důvodů, proč lidé mění dodavatele elektřiny. Změnou dodavatele elektřiny je možné plně využít výhod lepšího zákaznického servisu, včetně rychlejší reakční doby a vstřícné pomoci.
  • Nové funkce a služby: Mnoho dodavatelů elektřiny nabízí další funkce a služby, aby nalákali nové zákazníky. Tyto funkce a služby mohou sahat od dodatečných slev, věrnostních odměn až po přizpůsobitelné tarifní plány. Změnou dodavatele elektřiny může domácnost těchto nabídek využít a těšit se z výhodnější ceny.
  • Ekologičtější energie: Mnoho dodavatelů elektřiny nabízí plány zelené energie, které zahrnují obnovitelné zdroje energie. Výběrem některého z těchto plánů pomáhá domácnost snižovat svou uhlíkovou stopu a přispívá ke zlepšení životního prostředí.

Přechod k novému dodavateli elektřiny může být snadný a pohodlný. Díky pečlivému průzkumu a plánování může domácnost najít ideální plán a začít šetřit peníze ještě dnes. Pokud je tedy domácnost připravena změnit dodavatele elektřiny, měla by začít hledat tu správnou nabídku co nejdříve.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang