NWR a OKD – těžba uhlí

U OKD může nastat paradoxní situace, kdy se jim ekonomicky vyplatí přestat těžit uhlí a začít ho dovážet z USA nebo Austrálie. Alespoň pokud se nezmění dosavadní vývoj cen uhlí. 

Za 10 let se budou v dolech OKD těžit jen 2 miliony tun černého uhlí. Tedy necelá čtvrtina toho co dnes. Je otázka, zda je taková těžba ekonomicky udržitelná. To je názor i finančního ředitele NWR Marka Jelínka. Je snadné si domyslet, že v OKD se bude schylovat k velkému propouštění. I když vše je závislé na vývoji cen uhlí, který se vždy špatně predikuje. 

Pod zemí má nyní NWR miliardy tun uhlí, které se ale za stávající ceny nevyplácí těžit. Firma se zadlužila i proto, aby si pořídila finančně náročné technologie a díky nim dokázala těžit levněji. Zatím se to bohužel, při stávajících cenách, nevrací. 

Na roční těžbu dva miliony tun bude firmě stačit jeden až dva doly a zvládne uhlí vytěžit se třetinou zaměstnanců. A dokáži si jenom těžko představit, že firma najde práci pro zbývající. 

TIP: Akcií NWR se týká také článek o Kitd diskuzi.

Finanční ředitel Jelínek se nechal slyšet: „Ušetřili jsme 200 milionů eur, ale nebylo to dost, abychom odvrátili dopad poklesu cen uhlí.“. 

Pokud sledujete vývoj cen akcií NWR, je to dosti divoká jízda. 5.5.2008 cena začínala na 425 Kč. Velmi brzy přišla historická maxima 622 Kč. Následuje celosvětová finanční krize a cena padla až na 61,15 Kč, což bylo 2.3.2009.

V lednu 2011 se cena akcií NWR vrátila zpět až na 307 Kč. Od té doby víceméně klesá až na aktuálních 15 Kč. Pokles akcií NWR je tedy od startovní pozice o více než 96%. Znám lidi, kteří do akcií NWR vložili velkou část svého majetku a nakupovali „kus“ dráž než za 500 Kč. 

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang