Jak drahý je život v USA – náklady, ceny, platy

Po prozkoumání všech různých věcí, které lidé potřebují k přežití, se ukázalo, že život stojí asi 44 100 dolarů ročně. Nutno podotknout, že toto číslo je průměr pro celé Spojené státy – na některých místech bude život levnější a na některých místech bude mnohem dražší.

Ceny se budou lišit také v závislosti na velikosti domácnosti. Lidé však potřebují stejné základní potřeby bez ohledu na to, kde žijí – jídlo, přístřeší, komunální služby, zábava, doprava a pojištění, to vše je pro moderní život nezbytné, kolik tedy každá z těchto věcí stojí?

Základní výdaje na bydlení

Nejprve je tedy na místě zjistit, kolik stojí život a kolik stojí základní životní náklady. Těmito základními výdaji jsou jídlo a bydlení, protože to jsou dvě věci bez kterých se v technickém slova smyslu nedá žít.

Do základních životních nákladů jsou zahrnuty také služby, protože jsou velkou součástí přístřeší.

Kolik stojí bydlení?

Největší výdaje pro většinu lidí představuje bydlení. Podle CBS News činil v roce 2018 průměrný nájem v zemi 1 405 dolarů měsíčně (zhruba 30 082 Kč).

To znamená, že Američané v průměru utratí jen za bydlení téměř 17 000 dolarů ročně. A to bylo v roce 2018, od té doby se nájemné dále zvyšuje. Průměry mohou být zkreslené, nicméně bohužel příběh při pohledu na medián je jen o něco lepší.

Podle výroční zprávy o nájemném je medián měsíčního nájemného za byt se 2 ložnicemi 1 255 USD/měsíc (cca 26 870 Kč) – jen o něco nižší než průměr.

Lidé, kteří se rozhodnou pro koupi domu, platí o něco méně. Průměrné náklady na hypotéku činí 1 022 dolarů (asi 21 883 Kč) měsíčně.

K získání americké hypotéky je však potřeba mít našetřenou poměrně velkou částku na akontaci a dobrou bonitu. Nicméně koupě domu je pro mnoho Američanů nedostupná.

Roční náklady: 16 860 USD (v přepočtu 361 225 Kč)

Kolik stojí služby?

Někdy nemusí mít člověk to štěstí, že se mu podaří získat bydlení se zahrnutými službami. V takovém případě budou tyto služby další nejdůležitější věcí na seznamu.

Elektřina, plyn, kanalizace, voda a odvoz odpadků – s tím vším jsou spojeny náklady. Mnoho nájemníků má alespoň některé z nich (obvykle kanalizaci a odpadky) zahrnuty v nájemném, ale majitelé domů jsou zodpovědní za všechny.

Roční cena komunálních služeb pro průměrného Američana činí 3 900 dolarů (asi 83 643 Kč), což nezahrnuje roční náklady na kabelovou televizi a internet. Ty totiž nepatří mezi základní životní náklady. Jsou však zahrnuty do níže uvedených celkových výpočtů, kolik stojí život – protože je má většina lidí.

Roční náklady: 3 900 USD (cca 83 643 Kč)

Kolik stojí pojištění?

Posledním nákladem v rámci bydlení je pojištění. V případě vlastnění domu je to nutnost. Pojištění na ochranu osobních věcí je však nesmírně důležité i v případě nájmu. Někteří pronajímatelé dokonce nenechají pronajmout byt či dům nájemníkům bez pojištění.

Pojištění majitele domu stojí v průměru asi 1 083 dolarů ročně (zhruba 23 211 Kč) a průměrné náklady na pojištění nájemníků jsou výrazně nižší – 187 dolarů ročně (asi 4 007 Kč).

Roční náklady: 635 dolarů (cca 13 609 Kč)

Kolik stojí potraviny?

Člověk musí jíst, aby zůstal naživu, že? A jídlo nutně nemusí být levné. Jistě, lze si pečlivě plánovat jídlo nebo žít jen z rýže a fazolí, ale to průměrný Američan nedělá.

Podle údajů ministerstva práce utratili Američané v roce 2018 za jídlo v průměru 7 923 dolarů (cca 169 735 Kč). Tato částka zahrnuje jak stravování mimo domov, tak vaření doma.

Do nákladů na potraviny jsou započítány také náklady na věci osobní péče – protože v obchodě s potravinami lze zpravidla nakoupit obojí.

Stejná studie ministerstva práce ukázala, že Američané utratí za položky osobní péče v průměru 768 dolarů (cca 16 457 Kč), což celkové náklady zvyšuje na 8 691 dolarů (zhruba 186 239 Kč).

Roční náklady: 8 691 USD (zhruba 186 239 Kč)

Jaké jsou náklady na živobytí?

Když se to všechno sečte, průměrné životní náklady činí 30 086 dolarů ročně (v přepočtu asi 644 436 Kč). A to je jen na základní přežití.

Je samozřejmé, že to nejsou jediné věci, za které musí člověk platit. Když se zjišťuje, kolik stojí život, je potřeba také určit kolik stojí i všechno ostatní.

Na kolik přijde zbytek života?

Průměrný Američan má také auto, internet, „kabelovku“ a občas se rád pobaví. Musí také platit za různé věci, které se objeví, a za údržbu svého auta nebo domu (nebo sebe sama) v průběhu roku. Kolik tedy tyto další věci stojí?

Zejména náklady na dopravu jsou stále větší nutností. Pokud člověk nebydlí v pěší vzdálenosti od zaměstnání a obchodu s potravinami, pravděpodobně bude za dopravu tak či onak platit.

Auto

Pro účely výpočtu nákladů na život lze předpokládat, že průměrný Američan má auto. Jistě, spousta lidí se spoléhá na veřejnou dopravu a tyto náklady jsou obecně nižší, ale zde jsou zpracovány obecné údaje a průměry.

Podle údajů společnosti Lending Tree může průměrný Američan očekávat, že za nové auto zaplatí měsíčně přibližně 554 USD (asi 11 872 Kč) a za ojeté 391 USD (cca 8 379 Kč).

Při zprůměrování těchto dvou čísel vychází, že Američané v průměru utratí za půjčku na auto 472 dolarů měsíčně (zhruba 10 115 Kč), což je 5 670 dolarů ročně (cca 121 513 Kč) . A to v tom ani nejsou zohledněné skutečné náklady na vlastnictví.

Roční náklady: 5 670 USD (cca 121 513 Kč)

Palivo

Cena benzinu se v jednotlivých státech natolik liší, že je těžké ji odhadnout pro průměrného Američana. Na mapě Business Insideru je docela dobrý rozpis podle jednotlivých států a zdá se, že průměr se blíží 1 000 dolarů ročně (cca 21 426 Kč)

Roční náklady: 1 000 USD (cca 21 426 Kč)

Pojištění

Cena pojištění vozidla se také velmi liší podle státu (a podle řidičského rejstříku, věku atd.). Podle údajů Nerd Wallet však průměrné roční náklady na pojištění auta činí 1 621 USD. (asi 34 723 Kč)

Roční náklady: 1 621 USD (asi 34 723 Kč)

Údržba a další

Každý, kdo má auto, ví, že problémy se objevují každý rok, i když se olej mění pravidelně. Pneumatiky se sjíždějí, brzdová světla zhasínají a interiér se špiní.

A vždy je potřeba zásadní oprava nebo seřízení v tu nejnevhodnější dobu. Tyto opravy a různé výdaje stojí majitele vozů v průměru 408 dolarů ročně (zhruba 8 737 Kč).

Roční náklady: 408 USD (zhruba 8 737 Kč)

Zábava

Poslední významnou položkou životních nákladů je zábava. Většina Američanů utrácí alespoň trochu peněz za zábavu, ať už jde o kabelovou televizi, internet nebo výlety.

Do výdajů na „život“ patří také, protože život nemá cenu, pokud si ho alespoň trochu člověk neužívá. Akorát bohužel většina způsobů, jak si život užít, stojí peníze.

Televize a internet

Pro zjištění průměrných nákladů na kabelovou televizi a internet byla využita tabulka veřejných služeb. Podle ní Američané utratí za kabelovou televizi 1 200 dolarů ročně (asi 25 701 Kč) a za internet 564 dolarů ročně (přibližně 12 086 Kč).

Roční náklady: 1 764 dolarů (cca 37 800 Kč)

Streamingové služby

Kabelová televize ustupuje streamovacím službám, ale mnoho Američanů stále používá obě. Podle časopisu Forbes platí průměrný Američan za streamovací služby 29 dolarů měsíčně (cca 619 Kč), což je 348 dolarů ročně (zhruba 7 428 Kč).

Roční náklady: 348 dolarů (zhruba 7 428 Kč)

Různá zábava

Jaký smysl má žít, když si člověk neužije trochu zábavy, že? Průměrný Američan utratí za zábavu ročně asi 3 203 dolarů (asi 68 357 Kč). To zahrnuje například návštěvu kina, barů a klubů, ale i vstupy do zábavních parků, státních parků a podobně.

Roční náklady: 3 203 dolarů (asi 68 357 Kč)

Život je drahý

Takže ano, život v Americe stojí téměř 45 000 dolarů ročně (zhruba 960 336 Kč), a to bez daní, zdravotního pojištění, životního pojištění nebo péče o děti. To také nedává moc prostoru pro skutečné užívání si života – 3 000 dolarů se zdají být hodně (asi 64 022 Kč), ale je to jen šedesát dolarů týdně (asi 1 280 Kč).

To znamená, že by si člověk mohl zajít jednou týdně do kina, jednou měsíčně ušetřit a jet do zábavního parku nebo dvakrát ročně na dovolenou. To není moc vzrušující, že?

A protože se jedná o rozpis toho, kolik co stojí, nejsou v něm zahrnuty žádné úspory. Všichni ví, že se stávají mimořádné finanční události a že by každý měl mít připravený pohotovostní fond, aby je zvládl.

Také každý ví, že by měli spořit a investovat, aby dosáhl svých finančních cílů. Život se ještě více prodraží, když se do něj zahrnou všechny „příplatky“, které nejsou základem života.

Proto je lákavá myšlenka Passion Fire. Pokud bude život drahý bez ohledu na to, co člověk dělá, může si ho přece užít, ne?

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang