Pojištění domácnosti a nemovitosti

pojisteni-domacnosti-a-nemovitosti-2

Postavení nového domečku, koupě byť i malého bytu, rekonstrukce, prostě vytvoření útulného domova, je velice nákladnou záležitostí. Stojí to jak mnoho peněz, tak spoustu úsilí a dřiny. Budováním domova přece strávíme velký kus života. Proto bychom si jej měli řádně chránit, například pomocí pojištění.

Určitě je mnohem lepší mít dům či byt v osobním vlastnictví, než platit někomu do kapsy mnohdy i přehnaně vysoké nájmy. Při uzavírání smlouvy si však dávejte pozor. Někteří finanční poradci vám uzavřou pojištění nemovitosti za velmi dobrou cenu a vy jste rádi, že máte pojištění a platíte málo.

Máte ale dostatek informací? Rozumíte svému pojištění? Pokud ne, budete pravděpodobně překvapení, až vám pojišťovna odmítne proplatit škody vzniklé v důsledku prasklého potrubí a vyplavení bytu vodou.

Podívejte se do smlouvy, zda máte uzavřené pojištění nemovitosti a domácnosti. Pojištění nemovitosti totiž zahrnuje stavbu, jako je rodinný dům a garáž. Dále si zde můžete připojistit například přístavek na nářadí, bazén, pergolu, plot či zpevněné chodníky.

TIP: Nemovitosti rozhodně představují něco, do čeho se vyplatí investovat.

U rodinného domu jsou ale pojištěny pouze obvodové zdi, střecha a okna a to, co se nachází uvnitř (nábytek a vybavení), pojištěno není. Proto je nutné mít ve smlouvě zahrnuté i pojištění domácnosti, které se vztahuje na osobní věci a také na stavební součásti, kterými může být krb, plovoucí podlaha a podobně.

Pokud je pojištěnou domácností bytová jednotka, spadají sem také sklepní prostory patřící k této bytové jednotce.

Jak vidíte, pojištění domácnosti a nemovitosti se vzájemně značně liší. Podívejte se proto pro jistotu do své smlouvy, zda ji máte správně nastavenou, ať v případě neštěstí nejste zaskočení.

Pojistná rizika, proti kterým se zajišťujeme, se většinou dělí na základní a rozšířená. V zásadě se ale pojišťujeme hlavně proti požáru, výbuchu, úderu blesku, zemětřesení, pádu stromu, povodni či záplavě, vichřici, krupobití, nárazu dopravního prostředku a proti krádeži. Pojišťovny vás však pojistí i proti nárazu či zřícení letadla, sesuvu sněhu nebo třeba proti zamrznutí kapaliny v potrubí.

Máte na výběr z velkého množství pojišťoven a určitě minimálně u jedné z nich najdete to, co hledáte. Vzpomeňte si, kolik práce zabralo budování vlastního domova, a věnujte proto dostatek času také tomu, abyste tento domov řádně zajistili.

Lze tedy uzavřít, že každý, kdo přemýšlí nad investicí do nemovitostí, by měl zároveň přemýšlet i nad pojištěním nemovitosti.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang