Pojištění domácnosti a nemovitosti

pojisteni-domacnosti-a-nemovitosti-2

Určitě je mnohem lepší mít dům či byt v osobním vlastnictví, než platit někomu do kapsy mnohdy i přehnaně vysoké nájmy. Postavení nového domečku, koupě byť i malého bytu, rekonstrukce, prostě vytvoření útulného domova, je velice nákladnou záležitostí. Stojí to jak mnoho peněz, tak spoustu úsilí a dřiny. Budováním domova přece strávíme velký kus života. Proto bychom si jej měli řádně chránit, například pomocí pojištění.

Při uzavírání smlouvy si však dávejte pozor. Někteří finanční poradci vám uzavřou pojištění nemovitosti za velmi dobrou cenu a vy jste rádi, že máte pojištění a platíte málo. Máte ale dostatek informací? Rozumíte svému pojištění? Pokud ne, budete pravděpodobně překvapení, až vám pojišťovna odmítne proplatit škody vzniklé v důsledku prasklého potrubí a vyplavení bytu vodou.

Podívejte se do smlouvy, zda máte uzavřené pojištění nemovitosti a domácnosti. Pojištění nemovitosti totiž zahrnuje stavbu, jako je rodinný dům a garáž. Dále si zde můžete připojistit například přístavek na nářadí, bazén, pergolu, plot či zpevněné chodníky.

TIP: Nemovitosti rozhodně představují něco, do čeho se vyplatí investovat.

U rodinného domu jsou ale pojištěny pouze obvodové zdi, střecha a okna a to, co se nachází uvnitř (nábytek a vybavení), pojištěno není. Proto je nutné mít ve smlouvě zahrnuté i pojištění domácnosti, které se vztahuje na osobní věci a také na stavební součásti, kterými může být krb, plovoucí podlaha a podobně.

Pokud je pojištěnou domácností bytová jednotka, spadají sem také sklepní prostory patřící k této bytové jednotce.

Jak vidíte, pojištění domácnosti a nemovitosti se vzájemně značně liší. Podívejte se proto pro jistotu do své smlouvy, zda ji máte správně nastavenou, ať v případě neštěstí nejste zaskočení.


img_a298108_w2264_t1508405726-2308486

Pojistná rizika, proti kterým se zajišťujeme, se většinou dělí na základní a rozšířená. V zásadě se ale pojišťujeme hlavně proti požáru, výbuchu, úderu blesku, zemětřesení, pádu stromu, povodni či záplavě, vichřici, krupobití, nárazu dopravního prostředku a proti krádeži. Pojišťovny vás však pojistí i proti nárazu či zřícení letadla, sesuvu sněhu nebo třeba proti zamrznutí kapaliny v potrubí.

Máte na výběr z velkého množství pojišťoven a určitě minimálně u jedné z nich najdete to, co hledáte. Vzpomeňte si, kolik práce zabralo budování vlastního domova, a věnujte proto dostatek času také tomu, abyste tento domov řádně zajistili.

Lze tedy uzavřít, že každý, kdo přemýšlí nad investicí do nemovitostí, by měl zároveň přemýšlet i nad pojištěním nemovitosti.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang