Bitcoin je sice anonymní, pro zločin však očividně málo

První z populárních digitálních měn bitcoin si získala díky své anonymitě zástupy příznivců mezi technologickými nadšenci, anarchisty, také drogovými dealery po celém světě,

Nastupující generace kryptoměn však dokáže být ještě tajuplnější než jejich předchůdkyně.

V temných koutech internetu lze najít takzvané černé trhy, kde je možné si koupit cokoli, co postrádá nejbližší samoobsluha. Od kokainu, přes plastickou trhavinu až po nájemného vraha.

Jedna z těchto černých burz nyní začala nabízet jako platební metodu novou digitální měnu Monero a svět kryptoměn také v minulém týdnu rozhýbala Zcash, která se krátce po uvedení setkala s masivní poptávkou uživatelů.

Na grafu níže si lze udělat představu o vývoji hodnoty Zcash. Poptávka byla zprvu tak silná, že z autorů měny nakrátko udělala papírové miliardáře.

Jaký je však důvod příchodu nových měn na trh, nabízejí něco více než stále velmi populární bitcoin? Nové měny se snaží uspět tam, kde bitcoin čím dál více selhává. Ve své anonymitě.

Identita vlastníků bitcoinu je sice na online účetní knize blockchain zašifrována, celá řada společností však již byla schopna s podporou státních grantů přijít na způsob, jak jednotlivé subjekty rozklíčovat.

Umožňuje to samotná povaha blockchainu, kdy veškeré transakce jsou na něm přístupny všem uživatelům, i když v zašifrované podobě.

Ten stejný mechanismus, který slouží k ověřování plateb v bitcoin síti, se dá využít pro sledování historie pohybu každé mince od uživatele k uživateli.

Poměrně snadno, pokud je potřebné know-how a vybavení, lze zjistit, jestli konkrétní mince nebyla získána prostřednictvím ilegální aktivity nebo se nepodílela na jejím financování.

Pomocí nástroje Elliptic si uživatel může názorně udělat představu o tom, kolik bitcoinů již od svého vzniku proteklo černými trhy jako například již nefunkční Silk Road.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang