Nové ceny plynu od RWE – porovnání s ostatními dodavateli

RWE nabízí od května nižší ceny plynu. Je nová cenová nabídka pro odběratele dostatečně atraktivní? A jak na zlevňování dominantního dodavatele zareagovali ostatní dodavatelé plynu? Díky kalkulačce plynu budete mít v cenách jasno.

Pouliční billboardy a komerční články mohou v náhodném pozorovateli vyvolat dojem, že 3. květnem začíná na energetickém trhu nová éra. Právě tehdy totiž skupina RWE, dominantní dodavatel zemního plynu zlevňuje svůj základní produkt. 

„Ceny levnější o 10 % zachutnají každému,“ hlásají velkoplošné plakáty. Pronikne dosavadní outsider cenových srovnávačů mezi šampiony úspor, kteří vítězí v atraktivitě díky nejlevnějším nabídkám?

Přestane RWE ztrácet statisíce zákazníků a přinutí postupně konkurenty, aby taky zlevnili? Nejrychlejší, komplexní odpověď získáte v naší kalkulačce plynu, která už počítá s novými cenami!

Domácnost může změnou dodavatele ušetřit až 7 800 Kč

Jak už to ve všednodenním shonu bývá, neustálá změna určuje jeho rytmus, probíhá však spíše pozvolna než revolučně. Produkt RWE plyn Standard má nadále levnější alternativy, díky kterým může tuzemská domácnost zachránit zhruba 1 600 až 7 800 korun ročně, v závislosti na spotřebě.

Navíc nejskromnější dodavatelé utahují svoje obchodní marže dlouhodobě, zatímco společnost RWE zlevňuje zemní plyn až po topné sezóně.

O kolik procent vlastně RWE zlevňuje?

Záleží na vašem svobodném výběru, od jakého dodavatele budete nakupovat zemní plyn, tedy samotnou energii.

Pokud ovšem bydlíte ve kterémkoli tuzemském regionu kromě Prahy a jižních Čech, toto fosilní palivo vám domů prostřednictvím plynovodů přivede pouze RWE, respektive některá její dceřiná firma. Naúčtuje vám za to distribuční poplatky, které jsou předepsány Energetickým regulačním úřadem.

O kolik procent nyní RWE zlevňuje zemní plyn, když započítáme všechny složky ceny? Prozkoumejme největší distribuční území, které spojuje střední, severní a západní Čechy.

Spotřeba Roční účet podle
dosavadního ceníku
Roční účet podle
nového ceníku
O kolik
RWE zlevňuje
Spotřeba 6 MWh11 872 Kč11 013 Kč7,2 % (859 Kč)
Spotřeba 30 MWh50 573 Kč46 282 Kč8,5 % (4 291 Kč)

Nicméně ve spodních patrech cenového srovnávače můžeme sledovat „dominový efekt“. Po započítání všech státem regulovaných i neregulovaných poplatků, RWE zlevňuje svůj základní produkt průměrně o 8 %, což motivovalo k podobnému kroku řadu dalších energetických firem.

Posuďme nastalou situaci ve středních, severních a západních Čechách, kde je dominantní dodavatel zároveň správcem plynovodů. Kdo vystaví nejlevnější vyúčtování v největším distribučním regionu, pokud budou nové ceny zemního plynu platit celý následující rok?

RWE má nové ceny, nejlevnější ale není

Na vaření a ohřev vody je zapotřebí průměrně 6 MWh (megawatthodin) plynu ročně. V Plzni, Ústí nad Labem, Liberci nebo Kladně může domácnost při stejné spotřebě ušetřit 1 646 Kč, pokud místo zlevněného produktu RWE plyn Standard bude odebírat energii od ST Energy.

Distribuční území RWE GasNet (většina Čech): Srovnání při spotřebě 6 MWh plynu

Dodavatel a produktRoční vyúčtováníÚspora oproti RWE
ST Energy: Zemní plyn9 367 Kč 1 646 Kč
Global Energy: Fix 20139 374 Kč1 639 Kč
Europe Easy Energy: Plyn9 515 Kč1 498 Kč
ČEZ: Comfort 10 463 Kč 550 Kč
RWE: RWE plyn Standard 11 013 Kč
(10 868 Kč *)
Bohemia Energy: Garance11 214 Kč– 201 Kč

Pozn.: Počítáme s novými cenami vybraných dodavatelů, které jsou účinné od 1. 1. (Global Energy, Europe Easy Energy), 1. 4. (ST Energy), 3. 5. (RWE, ČEZ) a 1. 6. (Bohemia Energy), zahrnujeme DPH.

* Nejenomže RWE zlevňuje plyn. Nižší částka zohledňuje čistou peněžní prémii, která bude přiznána stávajícímu zákazníkovi za předpokladu, že „neexistuje neuhrazená pohledávka Obchodníka za Zákazníkem po lhůtě splatnosti“.

Při vytápění rodinného domu zemním plynem, respektive při roční spotřebě 30 MWh saháme již na potenciální úsporu 7 765 Kč. Bohemia Energy zlevňuje rovněž, a navíc v produktu Garance slibuje výhodnější cenu oproti dominantnímu dodavateli. Po započtení finanční prémie bude ale nyní levnější RWE.

Distribuční území RWE GasNet (většina Čech): Srovnání při spotřebě 30 MWh plynu

Dodavatel a produktRoční vyúčtováníÚspora oproti RWE
ST Energy: Zemní plyn38 517 Kč7 765 Kč
Global Energy: Fix 201339 040 Kč7 242 Kč
Energy Bees: Plyn39 258 Kč7 024 Kč
ČEZ: Comfort 43 967 Kč2 315 Kč
Bohemia Energy: Garance45 589 Kč 693 Kč
RWE: RWE plyn Standard46 282 Kč
(* 44 629 Kč)

Počítáme s novými cenami vybraných dodavatelů, které jsou účinné od 1. 1. (Global Energy, Europe Easy Energy), 1. 4. (ST Energy), 3. 5. (RWE, ČEZ) a 1. 6. (Bohemia Energy), zahrnujeme DPH.

* Nejenomže RWE zlevňuje plyn. Nižší částka zohledňuje peněžní prémii, která bude přiznána stávajícímu zákazníkovi za předpokladu, že „neexistuje neuhrazená pohledávka Obchodníka za Zákazníkem po lhůtě splatnosti“.

Kdo a co je RWE?

RWE AG je německá nadnárodní energetická společnost se sídlem v Essenu. Vyrábí elektřinu a obchoduje s ní v Asii a Tichomoří, Evropě a Spojených státech. Společnost je světovou dvojkou v oblasti větrné energie na moři a třetí největší evropskou společností v oblasti obnovitelných zdrojů energie. V žebříčku Forbes Global 2000 za rok 2020 se skupina RWE umístila na 297. místě mezi největšími veřejnými společnostmi na světě.

V prosinci 2015 společnost RWE potvrdila, že v průběhu roku 2016 oddělí své aktivity v oblasti výroby energie z obnovitelných zdrojů, rozvodné sítě a maloobchodu do samostatné společnosti Innogy SE a prodá 10% podíl v této společnosti prostřednictvím primární veřejné nabídky akcií. Důvodem restrukturalizace byla snaha snížit expozici skupiny vůči nákladům na vyřazování jaderných elektráren z provozu, která byla nutná kvůli politice německé vlády uzavřít všechny jaderné elektrárny do roku 2022.

V červenci 2019 byl v médiích silně kritizován postup RWE při řešení konfliktu s aktivisty v Hambašském lese, společnost nakonec souhlasila, že se do podzimu 2020 zdrží kácení lesa.

V červenci 2020 dokončila společnost RWE rozsáhlou dohodu o výměně aktiv se společností E.ON, která byla poprvé oznámena v roce 2018 a v jejímž rámci bylo mezinárodní portfolio výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů společností E.ON a Innogy převedeno na společnost RWE.

Organizace RWE

RWE působí v Asii a Tichomoří, v Evropě a ve Spojených státech. Skupina je rozdělena do čtyř hlavních oblastí:

  • Větrné elektrárny na moři
  • Větrná energie na pevnině/solární energie
  • Vodní energie / Biomasa / Plyn
  • Dodávky a obchodování

Kromě těchto hlavních oblastí existuje segment uhlí/jaderná energetika.

Ve Spojeném království RWE plně vlastní společnost RWE Generation UK plc., která provozuje řadu elektráren na zemní plyn a obnovitelné zdroje energie ve Spojeném království. Poslední uhelná elektrárna společnosti RWE ve Spojeném království, elektrárna Aberthaw v jižním Walesu, byla uzavřena v březnu 2020.

Společnost vlastní plynové elektrárny Staythorpe v hrabství Nottinghamshire, Pembroke v západním Walesu, Little Barford v hrabství Bedfordshire, Great Yarmouth v Norfolku a Didcot „B“ Station v hrabství Oxfordshire. Již dříve uzavřela elektrárnu Didcot „A“ v Oxfordshire, elektrárnu Littlebrook v Kentu, elektrárnu Fawley v Hampshire a elektrárnu Tilbury v Essexu.

RWE vlastní společně se společností E.ON třetinu skupiny Urenco. Zbývající podíly drží britská a nizozemská vláda, každá po jedné třetině.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang