Energetika

Americký prezident Donald Trump dnes vydal nařízení otevřít těžbě ropy a zemního plynu rozsáhlé oblasti v amerických vodách, včetně těch, jejichž rozvoj jeho předchůdce Barack Obama krátce před svým odchodem z funkce zakázal.

Donald Trump

Donald Trump je ikonou americké politiky. Je to miliardář, obchodní magnát a 45. prezident Spojených států. Během své kariéry si vysloužil chválu a obdiv fanoušků i kritiků.

Donald Trump se narodil v roce 1946 v New Yorku. Byl čtvrtým z pěti dětí realitního developera Freda Trumpa a ženy v domácnosti Mary Anne. Po studiích na Fordhamově univerzitě a Pensylvánské univerzitě získal Trump bakalářský titul v oboru ekonomie. V mládí začal podnikat v rodinném podniku a díky investicím do nemovitostí nashromáždil velké bohatství.

Donald Trump je jednou z nejvlivnějších prezidentů Ameriky

V politice se Trump poprvé proslavil tím, že se stal pravidelným hostem noční talk show The Apprentice, kterou moderoval společně s dalším podnikatelem a nyní prezidentem Markem Burnettem.

Trump se stal větším národním jménem, a když se v roce 2016 konaly prezidentské volby, oznámil svou kandidaturu. Trump kandidoval proti 16 dalším republikánům a osmi demokratům a získal nominaci na republikánské kandidátce.

Přestože čelil obrovské kritice médií a ostatních politiků, Trump se vzepřel a v roce 2016 zvítězil v prezidentských volbách nad svou soupeřkou, bývalou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Trump si prodloužil mandát díky dodatečným hlasům sboru volitelů.

Během svého prvního funkčního období navrhl Trump kontroverzní politiky, které vyvolaly celonárodní debaty, například politiku výstavby hraniční zdi mezi Spojenými státy a Mexikem. Navrhl také další rozporuplné politiky, například zrušení Obamovy zdravotní reformy známé jako zákon o dostupné zdravotní péči.

Donald Trump se zapíše do historie jako jeden z nejvlivnějších a nejpolarizovanějších prezidentů v dějinách. Ať už jsou lidé jeho politice nakloněni, nebo ne, Trump se stal základem americké kultury a politiky. Trumpovo působení v úřadu bylo jistě nezapomenutelné a nadcházející měsíce a roky budou ještě nezapomenutelnější.

Barack Obama

Barack Obama je jednou z nejpamátnějších a nejinspirativnějších osobností moderní historie. Byl 44. prezidentem Spojených států amerických a v letech 2009-2017 zastával funkci po dvě funkční období. Předtím působil jako senátor státu Illinois a senátor USA za Illinois, čímž se stal prvním Afroameričanem, který se stal prezidentem.

Obama, ikona pokroku, byl vychován svými prarodiči a navštěvoval Harvard Law School, kde byl prvním černošským redaktorem Harvard Law Review. Poté, co získal křeslo v americkém Senátu, vedl Obama úspěšnou prezidentskou kampaň založenou na myšlence naděje a sliboval, že v rozděleném národě vytvoří změnu.

Během svého působení v úřadu zaváděl různé politiky zaměřené na zlepšení zdravotní péče a vzdělání pro všechny lidi, zvyšoval financování vědeckého výzkumu, prosazoval balíčky ekonomických stimulů, zaváděl inovativní technologie do státní správy a zasazoval se o celosvětový mír.

Jeho odkaz zůstane navždy v paměti díky zpřístupnění zdravotního pojištění milionům Američanů prostřednictvím zákona o dostupné zdravotní péči a díky jeho podpoře práv LGBT, včetně prosazování rovnosti manželství v celých USA.

Celkově byl Obama vůdcem, který se snažil překlenout propast mezi Američany, protože věřil v sílu jednoty. Snažil se lidi spojovat tím, že jim předával poselství o odhodlání, odolnosti a naději v náročných dobách. V srdcích a myslích mnoha lidí bude žít dál jako ikona naděje.

Pojem energetika

Energetika je nově vznikající obor, který se zaměřuje na tok energie v biologických, fyzikálních a technologických systémech a mezi nimi. Zabývá se především pochopením vlivu využívání, skladování a spotřeby energie na fungování systémů. Energetika se snaží pochopit, jak energie proudí v životě a ekosystémech a jak to ovlivňuje životní prostředí a zdraví lidí a planety.

Energetika je interdisciplinární obor, který spojuje přírodní i společenské vědy do jednoho komplexního systému. Tento obor se zabývá výměnou energie mezi živými organismy, a to jak v jejich prostředí, tak mezi nimi navzájem. Zabývá se také toky energie v řadě dalších oblastí, jako je lidské tělo, technologie a ekonomika.

Moderní energetika vychází z řady matematických, fyzikálních a chemických principů. Jádrem této disciplíny jsou myšlenky z termodynamiky, které popisují způsoby přenosu a využití energie. Kromě toho jsou využívány koncepty z řady dalších oborů, včetně fyziky, ekologie, ekonomie a sociologie.

V nejrůznějších prostředích se energetika používá ke zkoumání a hodnocení důsledků spotřeby energie. Energetiku lze například využít k odhalení environmentálních nákladů spojených s používáním určitých technologií. Může také poskytnout pohled na zdravotní dopady spojené s různými úrovněmi využívání energie.

Energetika se používá ke studiu řady složitých systémů, včetně energetických systémů, systémů veřejného zdraví a změny klimatu. Její nástroje využívají výzkumní pracovníci, tvůrci politik a různá průmyslová odvětví k posouzení širokých dopadů různých činností. Ve světě, kde je energie stále omezenější, jsou poznatky energetiky neocenitelné pro vytváření budoucnosti udržitelné energie a zdravých ekosystémů.

Energetika v detailech

Světové ceny ropy v závěru týdne oživily ze čtvrtečních měsíčních minim, za duben ale klesly druhý měsíc po sobě.

Odchod Británie z Evropské unie vzbuzuje nejistotu ve spolupráci Číny, Británie a Francie v oblasti jaderné energie. Agentuře Reuters to dnes sdělil člen vedení čínské státní společnosti China General Nuclear (CGN).

Sektor obnovitelných energií přichází s radou pro prezidenta Trumpa: Nesnažit se o obnovení uhelných dolů za každou cenu a místo toho se zaměřit na takzvané obnovitelné zdroje energie.

Blízký východ je jedním z energetických center planety Země. Alespoň tedy do doby, dokud bude náš blahobyt z velké části závislý na ropě a zemním plynu.

Někteří analytici nyní tvrdí, že ropní giganti z této oblasti by udělali z dlouhodobého hlediska lépe, kdyby svého bohatství zavčasu využili pro rozvoj dalšího trhu – vesmírného – a kdyby okolo Země začali těžit nerostné suroviny a vodu. Je to prý skvělá investice do budoucna.

Akcie Marathon Petroleum dnes posilují o 2,72 % na 50,95 USD poté, co společnost reportovala solidní výsledky za Q1 navzdory nepříznivému tržnímu prostředí.

SoftBank (SFTBY +0,7 %) plánuje podle deníku Nikkei stavbu solární farmy v severním Japonsku vybavenou bateriovým systémem pro skladování energie.

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ se dnes rozhodla odložit rozhodnutí o prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače.

Ceny ropy na světových trzích dnes klesly o více než dvě procenta. Oslabila je zpráva o obnovení produkce na dvou velkých ropných polích v Libyi.

Pražská burza dnes pošesté v řadě posílila, když index PX rostl o 0,34 procenta na 1002,12 bodu. Nad tisícibodovou hranicí tak zavřel poprvé od září 2015.

Francouzské energetické společnosti Total se meziročně zvýšil čistý čtvrtletní zisk o 56 procent na 2,6 miliardy dolarů (64,6 miliardy Kč).

Ruská plynárenská společnost Gazprom zvýšila svůj požadavek vůči ukrajinské energetické firmě Naftogaz na vyrovnání údajného dluhu za dodávky plynu.

Energetická společnost American Electric Power vykázala 3,5 % pokles tržeb na 3,9 mld. USD (-130 mil. USD oproti očekáváním).

Desítka lidí z nejrůznějších ekologických organizací se dnes dopoledne půl hodiny opalovala v plavkách před sídlem energetické společnosti ČEZ v Praze.

Ruská plynárenská společnost Gazprom v loňském roce zvýšila čistý zisk o 21 procent na 951,6 miliardy rublů (411,5 miliardy Kč). Zisk tak překonal očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na 929 miliard rublů, uvedla dnes agentura Reuters.

Dnes by měla dozorčí rada rozhodnout o prodeji elektrárny Počerady.

Podle zpravodajských agentur dostal ČEZ několik nabídek na svá bulharská aktiva. Z tiskové zprávy není jasné, jestli jde o závazné nebo nezávazné nabídky.

Zhruba 400 lidí si dnes v Minsku vzpomínkovým pochodem připomnělo 31. výročí zkázy černobylské jaderné elektrárny na severu Ukrajiny nedaleko hranic s Běloruskem.

Společnost Exxon Mobil oznámila výplatu čtvrtletní dividendy ve výši 0,77 USD na akcii, což představuje 2,7% navýšení oproti minulé výplatě.

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ projedná ve čtvrtek prodej hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače.

Cena ropy reaguje na dnešní zprávu amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA), podle níž se zásoby ropy v USA minulý týden snížily. Pokles byl přitom výraznější, než se čekalo.

Pražská burza dnes posílila. Index PX stoupl o 0,58 procenta na 998,74 bodu.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang