Jak se zbavit dluhů: 7 fungujících tipů

jak-se-zbavit-dluhu-2

Najděte si způsoby, jak vydělat více peněz, podívejte se na konsolidaci dluhů a zjistěte, co vás motivuje k dosažení cíle splácení. S pomocí správných nástrojů a motivace se z dluhů můžete dostat sami.

Vezměte si příklad z těch, kteří si tím prošli. Lidé, kteří se vypořádali s dluhy v hodnotě sta tisíc korun pomocí chytrých strategií a každodenních triků. Mimo jiné využívali co nejvíce svých peněz, používali mimořádné splátky a věděli, jak si udržet motivaci.

Pro inspiraci je zde sedm tipů a kroky, které můžete podniknout na své vlastní cestě ke splacení dluhů.

Využijte každou korunu na maximum

Při splácení dluhů je sestavení rozpočtu klíčem k jakémukoli finančnímu plánu, obzvláště při splácení dluhů.

Obecně se doporučuje rozpočet 50/30/20. Udržujte základní výdaje, jako je bydlení, na 50 % svých příjmů. Poté vyčleňte 30 % na potřeby a 20 % použijte na úspory a splácení dluhu.

Protože se soustředíte na splácení dluhu, můžete se rozhodnout použít peníze z kategorie přání na dodatečné splátky dluhu. To vám pomůže rychleji smazat dluh a ušetřit na úrocích.

Jakmile budete mít rozpočet sestavený, sledujte svůj pokrok. Na úspěch se můžete nastavit tak, že si co nejvíce věcí zautomatizujete. Vždy můžete svůj rozpočet podle potřeby upravit.

Pracujte na vedlejších aktivitách

Zvažte své dovednosti, jako je tvorba webových stránek nebo kódování, které můžete nabídnout k přivýdělku. Existují také vedlejší práce a způsoby, jak si vydělat peníze z domova, například prodejem starého oblečení online nebo pronajímáním pokoje na Airbnb.

Pokud se vám zdá druhá práce vyčerpávající, udělejte si z ní krátkodobý přivýdělek, který vám vydělá na několik splátek navíc na dluh.

Srovnejte své výdaje a hodnoty

Vyvarujte se pádu do oblasti velkých výdajů tím, že si budete všímat příznaků nadměrného utrácení. Pokud zjistíte, že neplníte cíle úspor, nakupujete věci z nudy a porušujete vlastní pravidla utrácení, možná nadměrně utrácíte.

Tento cyklus však můžete přerušit sestavením dobrého rozpočtu, analýzou výpisů z kreditních karet a snahou o vytvoření nových návyků. Například vařením doma namísto stravování venku.

Využijte sílu dodatečných plateb

Pomocí kalkulačky v průvodci splácením dluhů zjistíte, jak mohou dodatečné platby zkrátit dobu splácení.

Provádění dodatečných měsíčních splátek dluhu může také snížit poměr využití spotřebitelských úvěrů, což zase může zlepšit vaše úvěrové skóre.

Spoléhejte se sami na sebe

Může vám vedlejší podnikání přinést dodatečný příjem na splácení dluhů? Přemýšlejte o svých zájmech a o tom, jak byste z nich mohli udělat malý podnik.

Milovník zvířat by si například mohl otevřít mobilní ošetřovatelskou službu nebo spisovatel by si mohl vzít práci na volné noze.

Zvažte konsolidaci dluhů

Zjistěte si více o sloučení půjček a o tom, zda má pro vás smysl. Možná budete moci využít kreditní kartu s převodem zůstatku nebo půjčku na konsolidaci dluhů a sloučit více dluhů do jednoho, ideálně s nižší úrokovou sazbou.

Mějte na paměti, že ke splnění podmínek budete pravděpodobně potřebovat dobré kreditní skóre.

Poznejte svou motivaci

Přemýšlejte o svých finančních cílech v blízkém i dlouhodobém horizontu. Ať už si chcete pořídit nový dům nebo šetřit na dovolenou, mít jasnou motivaci k oddlužení vám pomůže udržet se na správné cestě.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang