Hypotéka na družstevní byt nebo půjčka – řešení koupě

hypoteka-na-druzstevni-byt

Po vlastním bydlení touží takřka každý člověk. O výhodách vlastního domu nebo bytu koneckonců nelze pochybovat. Najít vhodnou nemovitost však nemusí být tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát.

Nejprve je potřeba nasadit realistická očekávání. Nemůžeme předpokládat, že se nám podaří najít ideální bydlení v dokonalé lokaci a za výbornou cenu. To však neznamená, že bychom se neměli snažit tomuto ideálu přiblížit. Nicméně pokud budeme hledat příliš dlouho, hrozí, že na nás nic nezbude.

hypoteka2_10_9-1917261

Výběr bydlení může ztěžovat i fakt, že vybraný dům či byt může spadat do družstevního vlastnictví. Co to pro nás znamená?

Jednoduše řečeno, obyvatelé bytů daného domu se rozhodli založit družstvo. To má za úkol hromadně spravovat především věci, které se týkají všech, jako jsou opravy výtahu či střechy, zateplování a podobně. Není tedy pouze na majiteli domu, jak se v těchto případech rozhodne, nýbrž se používá hlasování všech přítomných členů. Na jeho základě se pak rozhodne.

Je samozřejmé, že i byty v družstevním domě mohou být (a prakticky vždy také jsou) v osobním vlastnictví. Jediný chyták je v tom, že se majitel bytu musí stát členem družstva. To znamená platit družstevní příspěvek (který je použit právě na výše uvedené účely) a samozřejmě také právo zúčastňovat se schůzí a hlasovat.

hypoteka3_10_10_1-5127071

Jenže co dělat, když nemáte dostatek peněz, abyste si družstevní byt koupili? Řešením zde může být hypoteční půjčka na družstevní byt.

Jedná se o účelovou půjčku na družstevní byt, určenou ke koupi konkrétního, předem vybraného družstevního bytu. Tuto půjčku lze často najít pod termínem předhypoteční úvěr.

TIP: Do čeho investovat? Kromě nemovitostí se nabízí ještě mnoho dalších možností.

I v tomto případě se však musíte stát členem družstva, pokud chcete mít nějaký vliv na to, co se ve společných prostorách bude dít. A rozhodně nečekejte, až budete mít hypotéku zaplacenou. Věřte, že zde je rozhodně platí známé pořekadlo lepší dříve, nežli později.

Hypotéka na družstevní byt

Hypotéka na družstevní byt je možná, ale není to tak jednoduché jako u běžných bytů. V první řadě je třeba mít na paměti, že družstevní byt není vlastnictvím, ale je to spoluvlastnictví daného družstva. To znamená, že abyste mohli získat hypotéku, musíte nejprve získat povolení od družstva, ve kterém je byt situován.

Dalším důležitým faktorem pro získání hypotéky na družstevní byt je finanční situace. Banky budou posuzovat, zda máte dostatečné příjmy a daňovou historii na to, abyste mohli úspěšně splácet hypotéku.

Konečně, abyste mohli získat hypotéku na družstevní byt, musíte mít dostatečnou finanční rezervu. Banky obvykle požadují, abyste na účtu uložili sumu, která je alespoň dvakrát vyšší než měsíční splátka hypotéky.

I když je možné získat hypotéku na družstevní byt, musíte být připraveni na přísné požadavky banky. Proto je obzvláště důležité prozkoumat všechny možnosti a porovnat různé nabídky, abyste mohli získat co nejlepší hypotéku.

Postup pro získání hypotéky na družstevní byt

Družstevní byt lze financovat pomocí hypotéky. Pro získání hypotéky na družstevní byt byste měli nejprve prozkoumat různé banky a finanční instituce, které vám poskytnou tuto službu. Poté byste měli sestavit finanční plán, kde budou uvedeny údaje o vašich finančních příjmech a výdajích.

Budete také muset poskytnout určité dokumenty, jako je potvrzení o zaměstnání a výpisy z bankovního účtu. Dalším krokem je vyhledání vhodného úvěru. Banky mohou nabídnout různé úrokové sazby a podmínky splácení.

  • Zjistěte si, zda je byt způsobilý pro hypotéční úvěr – tj. odpovídá požadavkům banky.
  • Získejte podrobnosti o vlastnictví družstevního bytu a stanovách družstva.
  • Poskytněte bankám podrobnosti o vašem finančním stavu.
  • Proveďte průzkum s více bankami, abyste zjistili, která nabízí nejlepší úrokové sazby.
  • Poskytněte potvrzení o zaměstnání, výši příjmu a související dokumenty dle požadavků banky.
  • Připravte se na poplatky za poskytnutí hypotéky.
  • Splňte veškeré požadavky stanovené bankou.
  • Poskytněte příslušné dokumenty, jako jsou smlouvy o koupi, potvrzení o vlastnictví a případné právní dokumenty.
  • Vyčkejte na schválení úvěru a poté podepište smlouvu.

Jak je uvedeno v postupu výše, je důležité se ujistit, že jste si vybrali vhodnou banku a úvěr, který vám nejlépe vyhovuje. Nakonec můžete začít s procesem schvalování, který zahrnuje vyplnění a odeslání formulářů, schůzky s bankovními poradci a kontrolu příjmů a výdajů.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang