Je možná hypotéka na družstevní byt?

hypoteka-na-druzstevni-byt

Po vlastním bydlení touží takřka každý člověk. O výhodách vlastního domu nebo bytu koneckonců nelze pochybovat. Najít vhodnou nemovitost však nemusí být tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát.

Nejprve je potřeba nasadit realistická očekávání. Nemůžeme předpokládat, že se nám podaří najít ideální bydlení v dokonalé lokaci a za výbornou cenu. To však neznamená, že bychom se neměli snažit tomuto ideálu přiblížit. Nicméně pokud budeme hledat příliš dlouho, hrozí, že na nás nic nezbude.

hypoteka2_10_9-1917261

Výběr bydlení může ztěžovat i fakt, že vybraný dům či byt může být družstevním majetkem. Co to pro nás znamená?

Jednoduše řečeno, obyvatelé bytů daného domu se rozhodli založit družstvo. To má za úkol hromadně spravovat především věci, které se týkají všech, jako jsou opravy výtahu či střechy, zateplování a podobně. Není tedy pouze na majiteli domu, jak se v těchto případech rozhodne, nýbrž se používá hlasování všech přítomných členů. Na jeho základě se pak rozhodne.

Je samozřejmé, že i byty v družstevním domě mohou být (a prakticky vždy také jsou) v osobním vlastnictví. Jediný chyták je v tom, že se majitel bytu musí stát členem družstva. To znamená platit družstevní příspěvek (který je použit právě na výše uvedené účely) a samozřejmě také právo zúčastňovat se schůzí a hlasovat.

hypoteka3_10_10_1-5127071

Jenže co dělat, když nemáte dostatek peněz, abyste si družstevní byt koupili? Řešením zde může být hypoteční půjčka na družstevní byt. Jedná se o účelovou půjčku na družstevní byt, určenou ke koupi konkrétního, předem vybraného družstevního bytu.

TIP: Do čeho investovat? Kromě nemovitostí se nabízí ještě mnoho dalších možností.

I v tomto případě se však musíte stát členem družstva, pokud chcete mít nějaký vliv na to, co se ve společných prostorách bude dít. A rozhodně nečekejte, až budete mít hypotéku zaplacenou. Věřte, že zde je rozhodně platí známé pořekadlo lepší dříve, nežli později.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang