Pravidlo č.1 pro tvorbu bohatství a proč ho většina lidí není schopna dodržet

Je to pravidlo tak prosté, jak jenom pravidlo může být. Funguje zcela spolehlivě již tisíce let. Pokud se člověk chce mít v životě dobře, být finančně nezávislí a vybudovat solidní majetek, nelze se bez něj obejít.

Přesto jej v praxi dodržuje pozoruhodně málo lidí. Je to záhada. Možná je to tím, že lidé nejsou zcela racionální bytosti. Ať už si to připustí nebo ne, řídí se především emocemi. Tady je nutné trochu přemýšlet. O co se tedy jedná? 

Je to přitom tak jednoduché. Prostě nelze utrácet více než člověk vydělá. Nesmí ani utrácet přesně tolik, kolik vydělá. Musí být schopen každý měsíc a to dlouhodobě odkládat část finančních prostředků, které vydělá, stranou. Tyto racionálně, systematicky a přiměřeně konzervativně ukládat a investovat – díky čemuž je možné stát se rentiérem

Část finančních prostředků, které člověk vydělá, je možné uložit např. do investičního zlata nebo investičního stříbra v podobě zlatých či stříbrných slitků, medailí, zlatých cihel či zlatých plíšků a stříbrných plíšků. Kde koupit zlato a návod na nákup investičního zlata se lze dozvědět v podrobném článku.

Vypadá to jednoduše, že? Zjistil jsem na řadě osobních příběhů, že se to velké části lidí vůbec nedaří. Jsou i tací, kteří systematicky utrácí více než vydělají. Jaký lze při takovém přístupu očekávat konec, to je nasnadě. 

Paradox

Dále jsem zjistil snad ještě paradoxnější věc. Je totiž celkem jedno, kolik člověk vydělává. Jde o přístup a disciplínu. Je jedno, zda měsíčně vyděláte 10 000, 50 000 nebo 150 000 Kč. Jsou tací, kteří nejsou schopni si ze 150 000 Kč měsíčně odkládat nic. A jsou jiní, kteří zvládnou odkládat 10 % z příjmu 10 000 Kč měsíčně.

Skoro jako kdyby většina lidí při zvýšeném příjmu okamžitě „přecvakla“ na vyšší spotřebu. S tím, že si kupují dražší věci, zbytečnosti. S tím, že si kupují věci, která jsou pasivy a stojí je jenom další a další peníze. Je to jako roztáčející se spirála osobní spotřeby.

Kolik bude stačit

Kolik by si měl člověk ze svého příjmu být schopen odkládat a investovat? Šťastný začátek bude alespoň 10 %. Jsem skálopevně přesvědčen, že pokud člověk odkládá 10 % ze svého příjmu a začne to dělat systematicky, po nějakém čase si na to zvykne a ve skutečnosti ani nepozná rozdíl ve svojí životní úrovni oproti stavu před odkládáním těchto 10 %.

Pokud je člověku tedy 18-30 let, bude dobrý tah a dobrý začátek odkládat si 10-20 % ze svého příjmu.

Pokud jste člověk, který vydělává nejméně průměrnou mzdu a je vám již více než třicet let, byl bych na sebe přísnější a odkládal bych si nejméně 20 %, ideálně 30 % ze svého příjmu. Osobně jsem schopen odkládat až 50 % svého příjmu, ale každý se nacházíme v nějaké situaci, takže to uvádím pouze jako možnost.

Jak efektivně spořit

Je možné aplikovat pravidlo 30 dnů. Pravidlo 30 dnů je jednoduché: až se příště přistihnete, že uvažujete o impulzivním nákupu, zastavte se a 30 dní o něm přemýšlejte. Pokud i po těchto 30 dnech budete chtít daný nákup uskutečnit, jděte do toho.

Pravidlo 50/30/20 je rozpočtová technika, která spočívá v rozdělení peněz do tří základních kategorií na základě příjmu po zdanění: 50 % na potřeby, 30 % na potřeby a 20 % na úspory a splátky dluhů.

Žijeme jenom jednou?  

Pokud se chcete mít v životě dobře, je třeba užívat si dnešek i plánovat do budoucna. Toto musí být v rovnováze. Není jiná cesta k blahobytu a finanční nezávislosti, než že budete část peněz systematicky odkládat a konzervativně investovat. Pokud se k tomu přidá ještě další zázrak, který se jmenuje složený úrok, jste na nejlepší cestě k vytyčeným cílům.

Ukázalo se, že finanční gramotnost Čechů se zlepšuje. Podle průzkumu agentury IPSOS pro Air Bank totiž Češi lépe posuzují výhodnost půjček než před pěti lety.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang