Trh s hypotékami – mění se každým týdnem

trh-s-hypotekami-se-meni-kazdy-tyden

S refinancováním hypotéky neotálejte. Aktuálně totiž stále ještě můžete zajistit úroky kolem 2,5 %, a to i u hypoték s pětiletou fixací. V loňském roce bylo možné získat hypotéku s úrokem 1,68 %. Dnes už bohužel takovou nabídku na našem finančním trhu nenajdete. Průměrná výše úroku u hypotéky začíná na hranici 2,5 %, ale u menších bank je to spíše kolem 3,5 %.

V posledním roce úroky u hypoték vzrostly nejrychleji za posledních deset let. V reakci na vývoj na trhu některé banky zvedly úroky u hypoték dokonce čtyřikrát. Kromě omezení stoprocentních hypoték je na vině samozřejmě také zvyšování úrokové sazby Českou národní bankou, v jehož důsledku se zdražují peníze na mezibankovním trhu. To se pak promítá do zvyšování úroků u všech druhů půjček.

Dle dostupných informací je evidentní, že Česká národní banka ještě neskončila a hodlá podmínky pro získání hypotéky dále zpřísňovat. Pokud tedy někdo uvažuje o hypotéce či refinancování půjčky, měl by dle finančních poradců využít ještě dosavadní, vcelku ucházející podmínky. Do budoucna to může omezit postavení nemovitostí jako něčeho, do čeho investovat.

Boj o klienty pokračuje

Banky stále bojují o klienty a snaží se jim v rámci možností nabídnout výhody, jako jsou pětileté, sedmileté i desetileté fixace. Jestliže nyní využijete tříletou fixaci s úrokem 2,5 %, v každém případě teď ušetříte, protože úroky nadále porostou. Otázkou však je, zda to vyplatí dlouhodobě, protože za pět let mohou být úroky opět na hranici 1,5 %. Toto predikovat nelze a ani odborníci si nejsou jistí.

V každém případě se analytici přiklánějí k tomu, že nyní se klienti dlouhodobé fixace obávat nemusejí. Po novele zákona o spotřebitelských úvěrech je totiž možné splácet hypoteční úvěry i mimořádnými splátkami v každém kalendářním roce až do výše 25 % jistiny. Dříve toto bylo možné pouze ke konci fixace.

To znamená, že pokud každý rok zaplatíte mimořádnou splátku, vždy se vám započítá na jistinu. Tím lze každoročně ušetřit na úrocích, které se počítají z jistiny, ať už jsou domluvené na jakkoli dlouhou dobu.

TIP: Každý sní o svém bydlení a pozemků začíná být nedostatek. Hypotéka na pozemek se tak stává oblíbeným produktem úvěrových společností.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang