USDZAR, dolar, rand

usd-zar

Vyšší ceny zlata a platiny jsou pro rand příznivé, protože se může zvýšit hodnota vývozu ze země, přičemž kurz měnového páru USD/ZAR klesá.

Nižší ceny komodit mohou naopak způsobit oslabení jihoafrické měny.

Tento měnový pár vyjadřuje hodnotu jednoho amerického dolaru vůči jihoafrickým randům. Jihoafrický rand je poměrně nová měna; nahradil v oběhu jihoafrickou libru v roce 1961, kdy země získala nezávislost.

Jihoafrická republika je země s velmi bohatými nerostnými zdroji a patří k hlavním světovým producentům zlata a platiny. Dalším velmi významným sektorem hospodářství je zemědělství, neboť farmářství a zemědělství představuje přibližně 8 % veškerého vývozu.

Hlavními vývozními artikly jsou průmyslové výrobky a strojní a přepravní zařízení. Jihoafrická republika má úzké obchodní vazby s Evropskou unií, Čínou a Spojenými státy.

Trh s měnovým párem USD/ZAR může reagovat na ekonomické dění jak ve Spojených státech, tak v Jihoafrické republice. Jelikož jihoafrické hospodářství závisí na vývozních cenách zlata a platiny, lze pozorovat korelaci mezi komoditními trhy a zhodnocováním randu. Rand je také citlivý na všeobecnou náladu mezinárodních investorů ve vztahu k rozvíjejícím se trhům.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang