ABBA a pracovní oblečení jako daňově uznatelný náklad

„Budu naprosto upřímný. Tehdy jsme vypadali jako magoři. Nikdo snad ani nemohl být na pódiu oblečen hůř než my.“ To jsou slova Björna Ulvaeuse, bývalého člena skupiny ABBA. Extravagantní (a pro někoho jistě i velmi nevkusné) oblečky švédské legendy pop music nebyly jenom odrazem módního stylu glamour, jenž v 70. letech vévodil popovému střednímu proudu.

Šlo také o to, aby svůj pracovní oděv mohla kapela uplatnit jako daňově uznatelný náklad. Podle švédského daňového práva musel být jevištní oděv natolik výstřední, že jej nebylo rozumně možné použít pro běžné nošení na ulici. Informace pochází z nedávno vydané knihy ABBA: The Official Photo Book. Ta byla vydána u příležitosti 40. výročí jejího vítězství v ceně Eurovize, kdy úspěch písně Waterloo znamenal pro švédskou čtyřku celosvětový průlom.

Opravdová bitva s berňákem však Ulvaeuse čekala o mnoho později. V roce 2007 jeho správce daně došel k názoru, že v letech 1999 až 2005 neodvedl švédské státní kase v přepočtu kolem 260 milionů Kč. Bývalý člen ABBy se však proti rozhodnutí odvolal a uspěl. „Jsem samozřejmě moc rád, že mám písemně osvědčeno, že jsem ohledně daní postupoval správně,“ prohlásil Ulvaeus po soudním vítězství.

Pochopitelně se nabízí otázka, jak je to s daňovou uplatnitelností pracovního oděvu u nás. Odpověď zní: Velmi podobně jako ve Švédsku. Výkonným umělcům se uznávají do nákladů pouze extravagantní jevištní kostýmy, které nelze nosit běžně na ulici.

Co se týče zaměstnanců, považuje se podle Pokynu č. D-190 za daňově uznatelný pracovní oděv jen takzvané jednotné pracovní oblečení, poskytnuté zaměstnavatelem zaměstnancům (např. zaměstnancům prodejních organizací, zaměstnancům poskytovatelů služeb pohostinských, ubytovacích zařízení), pokud plní zejména reklamní, propagační a organizační účely. Předpokladem je, že zaměstnavatel ve vnitřním předpise nebo smluvní strany v kolektivní smlouvě stanoví povinnost zaměstnanců používat pracovní oblečení pouze při výkonu zaměstnání a vymezí charakter a podobu jednotného pracovního oblečení a všech jeho součástí. Pracovní oblečení nesmí být zaměnitelné s běžným občanským nebo společenským oděvem.

Obvykle je také požadováno, aby jednotné pracovní oblečení bylo trvale a viditelně označeno identifikačními znaky zaměstnavatele (nejčastěji logem firmy). Pokud tedy například chcete uplatnit jako daňový náklad výdaje na pořízení obleku či kostýmu pro obchodní jednání, je nutné splnit výše uvedené podmínky. A pozor, jestliže zaměstnavatel poskytne zaměstnanci příspěvek na nákup oděvu, který nebude splňovat podmínky stanovené pro pracovní oblečení, bude se ze strany zaměstnance jednat o příjem ze závislé činnosti. Ten je nutné zdanit, což znamená, že je zahrnut do základu daně z příjmů a také se z něj odvádí sociální i zdravotní pojištění.

A pokud by správce daně přišel na chybné uplatnění pracovního oděvu jako daňového nákladu až po čase, pak by spolu s penále a případnou pokutou znamenalo doměření daní na straně zaměstnance i zaměstnavatele skutečné a nefalšované Waterloo.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang