Akcie Charter Communications Inc s 35% slevou

akcie-charter-communications

V minulém čtvrtletí nakupoval Lou Simpson akcie společností Charter Communications Inc. a Liberty Broadband Corp. Charter má hodnotu 7% v jeho portfoliu a LBC 1%.

Lou Simpson je bývalý chief investment officer ve společnosti GEICO, která patří do koncernu Berkshire Hathaway. Dnes působí ve společnosti SQ Advisors, LLC.

Když jsem poprvé otevřel finanční uzávěrku za minulý rok společnosti Liberty Broadband Corp. nic úžasného na mě nevyskočilo. Společnost není ve své činnosti zisková. Provoz skončil ve ztrátě 25 milionů a přesto má společnost pozitivní čistý výnos. Otevřel jsem tedy výroční zprávu a nalistoval si část, ve které jsou informace o výnosu z pro mě zatím neznámého zdroje.

Ukázalo se, že společnost LBC vlastní 22,7% podíl ve společnosti Charter a proto se v jejím finančním výkazu ukázali její výnosy (přesněji řečeno jejich poměrná část). Přišlo mi, že takovýto podíl by mohl být neefektivně oceněn a mohlo by tu být zajímavá příležitost na výhodný obchod.

Snažil jsem se najít přesný počet akcií, ale nechtělo se mi pročítat celou zprávu a tak jsem nakonec přešel jen k jednoduchému výpočtu podle udaného podílu.

Čísla se tu dost různí, podle podílu 22,7% by měla LBC sdílet asi 2 249 mil. výnosů. Ve finančních výkazech je však uvedeno 2 509mil. Použil jsem tedy to, co je uvedeno ve výkazech. V současné době se společnost Charter obchoduje za PE10. To ukazuje na hodnotu 25 090 mil. Pokud čistě teoreticky by společnost LBC byla schopna a prodala celý podíl ve společnosti Charter za současnou tržní hodnotu, dostala by 25 090 mil. dolarů.

TIP: Jak koupit akcie? To je vysvětleno v tomto článku.

Společnost LBC má v současné době něco málo přes 183 mil. akcií. Takže při rozdělení tohoto příjmu mezi současné akcionáře, tedy na současné akcie, by na každou akcii připadalo 137$.

Akcie LBC můžete v současné době nakoupit za 88$. Takže pokud zbytek společnosti oceníme na 0, můžete podíl ve společnosti Charter nakoupit o 34% levněji a to už je celkem dobrá sleva.

Samozřejmě tu vyvstává spousta otázek:

  • Jaký bude vývoj společnosti Charter?
  • Jaký bude vývoj společnosti LBC?
  • Co s podílem hodlá společnost LBC dělat?
  • Ocení Wall Street vůbec někdy tento podíl?

Disclaimer nakonec: Článek vyjadřuje mé osobní názory a nejedná se o investiční doporučení. Před nákupem jakýchkoliv akcií se poraďte s odborníkem. Nevlastním žádnou pozici ve výše uvedených společnostech.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang