Ačkoli se Centropol Energy pyšní propracovaným postupem pro získávání nových zákazníků, jež má zajistit korektní jednání obchodníků, mezi signatáře Etického kodexu obchodníka s energiemi se tato společnost zatím nepřipojila.
Přímý prodej zákazníkům smluvně převádí na jiné společnosti, které snadno udělají totéž. Může se Centropol s výmluvou na tzv. outsourcing zprostit odpovědnosti za nepoctivého podomního prodejce?
Na náměstí v severočeské Krásné Lípě začíná a končí turistický okruh, vhodný pro celodenní pěší výlet. Starší naučnou stezku byste v českých zemích hledali těžko, však taky už byla skoro zapomenuta.
Na její obnovu přispěla 30 000 korunami společnost Centropol Energy a.s., která zároveň zásobuje elektřinou většinu krajských měst. Patří do žebříčku Czech Top 100, tedy mezi stovku tuzemských firem s největším obratem.
Její majitel Aleš Graf byl vloni finalistou soutěže Manažer roku. Centropol Energy ovšem vyrostla prodejem elektřiny a zemního plynu maloodběratelům, přičemž mezi její marketingové strategie patří podomní prodej.
Kdo obcházel byty, domy a firmy, a jak dokázal uzavřít tisíce až statisíce smluv? Při důsledném pátrání narazíme na pojem outsourcing, který znamená vytěsnění zdrojů, tedy najímání levnějších externistů na vybrané činnosti.
Centropol mluví o etických pravidlech, k Etickému kodexu se nepřipojil
Centropol Energy dlouhodobě deleguje část svého přímého prodeje na společnost Ranger Czech Republic a.s. Spolupráce prý probíhá podle pečlivě nastavených etických a kontrolních pravidel.
Pro úplnost dodejme, že Centropol Energy nepatří mezi signatáře Etického kodexu obchodníka s energiemi, sepsaného Energetickým regulačním úřadem. Centropol Energy outsourcuje prodej na externistu, který outsourcuje prodej na externisty, kteří outsourcují prodej na externisty.
Externí firmy si najímají externisty: Za podvodníka bude podomní prodejce
Za roky spolupráce obchodní zástupci pod záštitou Ranger Czech Republic a.s. přivedli k Centropol Energy mnoho desítek tisíc spokojených zákazníků. Jak jsou tedy možné zprávy o podvůdcích?
Například „zástupce opavské pobočky“ Daniel Szabó údajně inzeroval a nabízel práci „opisovače elektroměrů“, ale přitom hledal podomní podvodníčky, kteří polopravdami a dezinformacemi přimějí maximum lidí podepsat smlouvu na dodávku elektřiny.
Takže firma nese morální odpovědnost jenom za svoje kmenové zaměstnance, nikoli za svoje externí spolupracovníky?
Kontrolovat elektroměry a odběrné místo nemůže každý
Bylo snadné najít na portálu jobs.cz aktuální inzerát, podepsaný jménem Daniel Szabó – RANGER. Obchodní manažer hledal na začátku července člověka pro „kontrolu stavu elektroměru elektrické energie“ a „kontrolu odběrného místa“.
Také bylo snadné zaslat na zveřejněnou e-mailovou adresu odpověď, vydávaje se za zájemce o práci „pro společnosti Ranger a Centropol Energy“. Daniel Szabó nic nerozporoval a obratem pozval domnělého uchazeče do Hradecké ulice v Opavě, dokonce připojil mapku. Ovšem nabízená práce přísluší pouze místní distribuční společnosti.
Naučná stezka dlážděná netransparentností a nečestným jednáním
Shrňme celý příběh. Nějaký podvodníček zveřejňuje klamavé inzeráty. Pravděpodobně už řadu let obelhává nezaměstnané lidi a odběratele energií. Vystupuje přitom jménem partnerských firem Ranger Czech Republic a.s. a Centropol Energy a.s., které však tvrdí, že podobné podvody znemožňují kontrolou přinesených smluv.
Kvůli outsourcingu skutečně lze říci, že za svoje činy nese odpovědnost jenom poslední externista najatý externistou externí firmy. Na druhou stranu, také on možná drobným dílkem přispěl na obnovu značek a mostků Köglerovy naučné stezky v Krásné Lípě.