Cestovní pojištění i pro studenty – jak vybrat

V případě, kdy se člověk rozhodne opustit území České republiky, neměl by zapomínat na cestovní pojištění. Lékařská péče v zahraničí nebývá levná záležitost, a tak i kvůli malému úrazu se dovolená může pěkně prodražit. Jak vybrat to nejlepší cestovní pojištění a na co je nutné si dát pozor?

Cestování pojištění je vhodné sjednávat nejen při delších pobytech, avšak například i při týdenní dovolené, prodlouženém víkendu či třeba i jen kvůli jednomu dni. Jakmile člověk plánuje podnikat v zahraničí turistiku, sportovní či adrenalinové aktivity, pojištění by měla být nutnost. Jedná se o rizikové aktivity, kde se riziko úrazu zvyšuje.

Cestovní pojištění do zahraničí

Při uzavírání cestovního pojištění, téměř každý člověk hledá právě to nejlevnější cestovní pojištění do zahraničí. Před jeho uzavřením je nutné si dát pozor na některé věci, které cenu ovlivňují. Jednou z nich je především cílová destinace našeho cestování, druhou je délka pojištění a třetí jsou pojistné události, které pokrývá a výše jejich plnění.

Nabídka cestovních pojištění je v dnešní době velmi pestrá. Velmi často je výhodnější se podívat na pojištění online, než se vydat osobně do pojišťovny. Řešení pojištění přímo na pobočkách bývá zdlouhavé, člověk nikdy neví, kolik klientů bude čekat předtím.

Navíc při online sjednání většina pojišťoven nabízí výrazné slevy, se kterou se pojištění opravdu vyplatí a při kratších pobytech vyjde doslova na pár korun.

Pokud člověk uzavírá pojištění rovnou pro více lidí najednou, získává velmi často i skupinovou slevu. Proto v případě dovolené s velkou rodinou či s partou přátel, je vždy lepší, když se o pojištění pro všechny postará jeden člen (ideálně někdo spolehlivý).

Co kryje cestovní pojištění

Cestovní pojištění by měl automaticky ideálně každý člověk započítávat do svých nákladů na cestování. Někteří lidé ho podceňují, protože nikdy nevyužili jeho plnění. Což je samozřejmě dobře, protože nikdo nestojí o žádné nepříjemnosti na cestách.

Přesto je nutné si uvědomit, že pokud k nějakému problému dojde, pojištění je velmi užitečná věc a vyjde většinou jen na pár korun.

Cestovní pojištění je možné sjednat online z pohodlí domova, nebo dojít na jednu z poboček vybrané pojišťovny.

Základní cestovní pojištění vždy kryje:

  • léčebné výlohy, náklady na ošetření a hospitalizaci
  • léky pro léčbu nečekaných zdravotních potíží
  • pojištění odpovědnosti
  • veškeré transporty

Cestovní pojištění se může lišit i dle typu člověka, který si ho sjednává. Můžeme také rozlišovat cestovní pojištění pro studenty, seniory, těhotné, rodinné cestovní pojištění, cestovní pojištění pro rizikové sporty a komplexní cestovní pojištění.

Online kalkulačka cestovního pojištění

Existuje celá řada online kalkulaček, u kterých si člověk snadno a rychle srovná to nejlepší a nejvýhodnější pojištění. Při hledání toho nejvýhodnějšího pojištění je nutné do kalkulačky zadat několik základních údajů.

Mezi tyto údaje většinou patří, o jaký cíl cesty se jedná, tedy cílová destinace při cestování, délka pobytu v zahraničí včetně informace o konkrétních datech. důležitý je také typ cesty – studijní pobyt, turistická a pracovní cesta. Poslední možnost, tedy pracovní cesta je někdy rozlišována ještě na administrativní činnost a manuální činnost.

Cenu také ovlivní počet osob. Při větších skupinách je možnost ještě navíc skupinové slevy. U pojišťovaných osob se vyplňuje také věk. Online kalkulačka cestovního pojištění také nabízí rovnou možnost připojištění za rizikové sporty.

Připojištění

Ke každému cestovnímu pojištění je možné připojistit další věci. Například při cestováním vlakem či letadlem je velmi využívané tzv. připojištění zavazadel. Toto pojištění kryje zejména osobní věci – toaletní potřeby, obuv, oblečení a také elektroniku jako je fotoaparát, notebook a kameru.

Jakmile člověk plánuje akční dovolenou, je dobré nezapomenout na připojištění pro rizikové sporty. Některé pojištění už mají nějaké základní krytí v ceně, avšak většinou nebývá dostatečně vysoké a je lepší si připlatit.

Především od doby pandemie Covid-19 je velmi využívané připojištění za storno zájezdu. Jedná se o připojištění, které kryje náklady cesty v případě, kdy účastník (či účastníci) onemocní a nemohou se zúčastnit dané cesty do zahraničí.

Jakmile na cestu vyráží i domácí mazlíček – zejména pes či kočka, je vhodné pojistit i je. Pojištění nejen že kryje náklady za veterinární péči, je možné pojistit i škody, které daný mazlíček způsobí.

Vznik a zánik pojistné smlouvy

Pro vznik jakéhokoliv pojištění, včetně cestovního pojištění, je nutné, aby o jeho vzniku pojednávala smlouva. Tato smlouva lze snadno uzavřít i online z pohodlí domova. Pojištění se vždy uzavírá mezi pojišťovnou a pojistitelem. Jakmile se pojistitel a pojišťovna domluví na konkrétním typu pojištění, po jeho zaplacení dochází ke vzniku pojištění.

Během trvání pojištění může dojít i ke změnám v pojistné smlouvě. Jedná se především i dlouhodobé cestovní pojištění. K úpravám dochází vždy po oboustranné dohodě.

Ukončení cestovního pojištění, nebo-li k zániku cestovního pojištění nejčastěji dochází uplynutím doby, na které bylo sjednané. Jeho zánik je možné i po dohodě obou stran. Případně je také možné ukončit cestovní pojištění ještě před datem, od kterého má platit.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 73 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang