GoPro

První den +30,5 %, druhý +14 %, třetí +13,4 %, čtvrtý +12 %. To je impozantní výkonnost prvních dní akcií výrobce sportovních kamer. Z upisovací ceny 24 USD za akcii už tak zbyly jen „cáry papíru“. Nyní se bavíme o tržní ceně více než 45 USD, tedy více než 87% zhodnocení za 4 dny. Laik zalapá po dechu, znalý investor se musí ptát, jestli je ocenění postavené na pevných základech a co bude s cenou dál.

Firma je v jednom ohledu raritní. Ne mnoho firem vstupujících na burzu je ziskových. Provozní marže ve výši 11 % si nezadá s mnoha jinými velkými firmami i přesto, že GoPro je relativně mladá firma. Vždyť ještě v roce 2010 dosahovaly tržby jen 65 milionů dolarů, zatímco v loňském roce to bylo už 985 milionů. A právě takový tah na bránu se investorům líbí.

Varováním by ale mělo být srovnání s ostatními firmami. GoPro při očekávaných ziscích 0,78 USD na akcii a ceně 45 USD implikuje ocenění na 58-násobku zisků. To je v ostrém kontrastu s 20-násobkem u konkurenční firmy Garmin nebo se ztrátovou firmou Sony, která je také aktivní na poli kamer. Investoři se evidentně alespoň v prvních dnech vezou na vlně mánie, že popularita GoPro kamer i akcií bude věčná.

Úspěch z prvních dní ale může časem pominout. GoPro je firma o jednom výrobku, což je business sice aktuálně výborný, ale z hlediska potencionálního příchodu konkurence rizikový. Nepříjemnou vzpomínku na podobný případ mají akcionáři firmy Apple. Její akcie během půlroku na přelomu 2012 a 2013 klesly o 45 % zejména vlivem nedostatku nových produktů a nově příchozí konkurence. Poučí se GoPro z těchto chyb?

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang