Hlavní jistič – jak vybrat ten nejvhodnější a ušetřit až tisíce korun

Každý měsíc za něj spousta lidí odvádí paušální poplatek. Zbytečně velký a drahý jistič má přitom podle odborníků až polovina starých domů. Kolik peněz lze uspořit optimalizací přístroje? Jak vybrat ten nejvhodnější? Optimalizace jističe je jednoduchý a efektivní způsob, jak ušetřit peníze za elektřinu. Proto se neváhejte obrátit na elektrikáře nebo využít online kalkulačky a vyberte si ten nejvhodnější pro vaši domácnost.

Tento článek se zabývá následujícími tématy:

  • Co je hlavní jistič?
  • Pokud je hlavní jistič příliš malý, pravděpodobně je zastaralá i elektroinstalace
  • Jistič ve vlastnictví – manipulace nedoporučena
  • Správný jistič a sazba
  • Někdy i větší úspora než za silovou elektřinu
  • Změna jističe nebo distribuční sazby

Hodně starých, ale i novějších domů má špatně vybrané hlavní jističe. Správným výběrem lze přitom ušetřit až tisíce korun. Málokdo o tom ví, protože se o tom moc nemluví. Přitom každý bude jistě souhlasit s faktem, že každá ušetřená koruna dobrá.

Co je hlavní jistič?

Obvykle jej najdeme blízko elektroměru. Hlavní jistič je přístroj, který při nadměrném elektrickém proudu rozpojí elektrický obvod, aby nebyly vodiče a kabely přetíženy. Ochrání tak techniku před poškozením a lidi před úrazem.

Pokud chce údržbář pracovat s elektrickými zásuvkami, může prostřednictvím jističe ručně vypnout dodávku elektřiny v celém odběrném místě. Jakmile je hotov, vše zase manuálně zapne. Co znamenají názvy jističů?

1×25 A zvládne provoz elektrospotřebičů, jimiž prochází elektromagnetický proud o celkové velikosti 25 ampér. Častější je jistič 3×25 A, který navíc pokryje trojfázový rozvod, ve kterém se vyskytují dvě úrovně napětí současně.

Různé jističe jsou vhodné pro různé distribuční sazbyspotřeby elektřiny. Na velikosti přístroje záleží, jak velký objem energie rezervuje distributor pro dané odběrné místo. Tomu odpovídá i výše měsíčního poplatku za distribuci elektřiny.

Pokud je hlavní jistič příliš malý, pravděpodobně je zastaralá i elektroinstalace

Klasické pojistky jsou při nadměrném proudu zničeny, a následně musejí být vyměněny. Moderní jistič více vydrží, také on ale začne při nepřiměřeném zatížení vypadávat.

Tentokrát stačilo zvětšit hlavní jistič ze 16ampérového na 20ampérový. Mluvčí připouští, že měl štěstí. Rozvodné skříňky, přípojnice, svorkovnice a další části elektroinstalace totiž většinou bývají ze zastaralého materiálu a problematicky rozmístěné.

Jistič ve vlastnictví, manipulace nedoporučena

Hlavní jistič je sice majetkem odběratele, přesto je jeho výměna nebo úprava úkolem výhradně pro specialistu.

Kolik, kdo zaplatí, pakliže elektrikářské práce přenechá odborníkům? Nový jistič je investicí v řádu stokorun, při komplexní revizi se dostáváme k tisícikorunám. Není potřeba se však nechat odradit, protože i větší přístroj může ve výsledku přinést finanční bonus.

Správný jistič a sazba

Pokud si člověk představí například ostravskou domácnost, která využívá nejčastější sazbu D02d, ačkoli elektřinou od ČEZu taky ohřívá vodu, při nemalé spotřebě platí za energii stále stejnou cenu. Přitom výhodnější pro ni bude dvou tarifní sazba D25d, díky které bude v určité hodiny odebírat „levnější elektřinu“, obdobu dřívějšího „nočního proudu“.

Má to nějaký háček? Pro vyšší sazbu je nutný lepší jistič, za který člověk odvede vyšší poplatky. Součet měsíčních poplatků se skládá z měsíčních plateb za odběrné místo, to si účtuje dodavatel, a měsíčních plateb za příkon podle velikosti hlavního jističe, které se odvádí distributorovi.

Někdy i větší úspora než za silovou elektřinu

Velikost hlavního jističe zjistíme jednoduše z faktury za elektřinu. Jaká je pravděpodobnost, že je příliš velký, nebo malý?

„Spolupracujeme s energetickými poradci, podle nichž má nadměrný jistič 10 % zákazníků. Často jde o případy, kdy využívají obytné domy pouze jako rekreační objekty. Naopak nedostatečný jistič vypadává, takže i laik pozná, že by se měl obrátit na odborníka,“ sdělila zaměstnankyně energetické společnosti.

Odborníci odhadují, že zbytečně silný jistič má možná až 30 % nových a polovina starých objektů. Předpokládají, že výpadky bývají způsobovány spíše zastaralými rozvody. „Je nutné si uvědomit, že změnou velikosti hlavního jističe a také změnou distribuční sazby může zákazník ušetřit více financí než na samotné silové elektřině,“ shrnují.

Změna jističe nebo distribuční sazby

V případě změny jističe žádá zákazník přímo provozovatele distribuční soustavy. Změnu pak provozovatel distribuční soustavy oznamuje dodavateli elektřiny.

V případě změny distribuční sazby jedná zákazník se svým dodavatelem elektřiny a ten následně oznamuje tento požadavek provozovateli distribuční soustavy. Je-li změna sazby spojena s úpravami v odběrném místě, tyto záležitosti projednává provozovatel distribuční soustavy přímo se zákazníkem. Jedná se o záležitosti související s připojením.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang