Další velká věc!

Pokud sledujete vývoj telekomunikačního trhu, zejména trojku O2T-Mobile či Vodafone, asi jste si všimli, že v posledních letech už to není, co se týče hospodářských výsledků, taková hitparáda. Panuje zde tvrdá konkurence a ceny šly solidně dolů.

Pamatuji si, že jsem dříve za stejné služby, za které nyní platím méně než 1.000 Kč měsíčně, platil dříve kolem 2.000 Kč měsíčně. Navíc v ČR je již nějakých 14 milionů funkčních SIM karet a náš trh není nafukovací. Do toho jim začíná konkurovat internet, který začíná částečně nahrazovat klasické telefonování či smskování. Pokud tedy operátoři nepřijdou s nějakým dalším úspěšným produktem či službou, může se jim taky stát, že za deset dvacet let z nich zbydou již jenom fragmenty původních tak silných firem.

Další velká věc

Další velkou věcí s velkým dopadem na operátory by se mohl či měl stát internet věcí. Tento byznys se nazývá také M2M – tedy machine to machine. Není tak těžké si to představit a není složité najít praktické uplatnění. Všechny důležité věci, třeba ve vaší domácnosti, by mohly být vzájemně propojeny přes síť a k celé síti byste mohli mít přístup vy. Připojme na síť a vzájemně propojme váš domácí počítač + vaši ledničku + TV + zabezpečení nemovitosti + světla a topení + váš vůz Tesla v garáži.

Představte si nyní, že k tomu máte přístup i z pracovní cesty třeba 300 km daleko. Můžete si vše překontrolovat. Zjistíte třeba, že vám rodina vypila všech 10 lahví čehokoliv v ledničce (to už některé ledničky umí spočítat!). Nebo zjistíte, že máte otevřené okno. Kamarád vám řekne o novém zajímavém pořadu a tak si zapnete nahrávání. A nebo sedíte ráno doma a u snídaně si překontrolujete, zda váš vůz v garáži přes dvorek je dobit na 100% a pokud ne, tak spustíte jeho dobíjení. A ta lednička by mohla být propojena rovnou s e-shopem a pravidelné zboží se rovnou doobjednat.

Před pár dny se v mediích objevila zpráva, že některé firmy zvažují dopravu objednaného zboží pomocí malých helikoptér. Co když si váš balíček budete sledovat na dálku třeba z dovolené a dokonce si jej vpustíte i s helikoptérou do bytu? Jistě, potom ji musíte i vypustit. Nepochybuji tedy o tom, že sami najdete tisíce možných uplatnění nejen pro využití doma.

Jak na M2M a kde to již funguje

Stroje v těsné blízkosti se dají propojit bezdrátově přes wifi či bluetooth. Pokud potřebujete větší pokrytí, půjdete již za jedním z operátorů. Tam je jejich šance. Ti jsou k tomu samozřejmě velmi motivovaní, protože to by mohlo pro ně znamenat výrazný růst příjmů v budoucnosti právě jak jsem o tom psal výše. Operátoři již mají také speciální SIM karty právě pro M2M

Kde všude najde M2M uplatnění? Mohou to být oblasti zdravotnictvíspráva majetkuřízení spotřeby energií či třeba výroba. 

V naší zemi již funguje například O2 Car Control systém. Ten propojuje již téměř 50 tisíc vozů různých společností. Umožňuje tak optimalizovat a kontrolovat jejich pohyb a snížit náklady firemních flotil (zjistil jsem, že systém využívají např. Technické služby Hradec Králové).

TIP: Tento článek se věnuje expanzi investiční skupiny Natland na trhu s módou.

Další velmi snadno představitelné využití je pro správu budov, kde je napojení na kamerový systém.

V tento okamžik je v ČR prostřednictvím M2M propojen zhruba milion strojů. Je to nepochybně teprve začátek. Dokáži si představit třeba 30 milionů jenom v ČR.   

Potenciál M2M

Cisco a Ericsson předpovídají, že v roce 2020 bude přes M2M propojeno 50 miliard strojů! Věřím, že je to možné. Ve Vodafonu už mají pro M2M vytvořenu speciální divizi pro střední Evropu. Ostatně v ČR je Vodafone v M2M zatím nejdále a drží zhruba polovinu trhu. Vodafone již poskytuje vlastní aplikaci, přes kterou můžete přes web svoje „stroje“ sledovat a spravovat. 

Příležitost pro byznys a lepší služby

Internet věcí je již jistá věc. Možné přínosy jsou kam se podíváte. Současně by to mohlo umožnit přežít telekomunikačním operátorům, kteří jsou nástupem současného internetu značně v ohrožení (většina lidí více komunikuje přes internet, tedy zdarma). Co se týče využití M2M v domácnostech, vznikne spousta „hraček“ pro nadšence, ale také řada velmi užitečných věcí velmi usnadňujících život či zvyšujících jeho kvalitu.

Internet věcí = další velká věc!

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang