Přijme Česko milion Francouzů?

Kolega Honza Hýsek si trochu naběhl se svým článkem Proč Česko přijme milion muslimů a s otevřenou náručí. Je mi jasné proč. Vím, že Honza chtěl rozproudit diskuzi na toto žhavé téma. Dovolte mi, abych představil trochu jiný scénář. Možná málo pravděpodobný, ale o to více neortodoxní.

Především bych chtěl říct, že nevěřím na multi-kulti. Neosvědčila se. I sama kancléřka Merkelová ve slabé chvíli prohlásila, že nefunguje. Proč? Protože je založena na nesprávných závěrech. Západní Evropa udělala skvělou zkušenost s imigrací v 50. až 70. letech.

Do západního Německa a dalších zemí proudili emigranti z Východu, velmi často vzdělaní lidé, hledající svobodu a lepší uplatnění. Typický byl třeba československý lékař. Pro západní Německo terno.

Němci nemuseli platit za 18 let vzdělávání takového odborníka (univerzita+SŠ+ZŠ), on jim prostě přišel sám, rychle se naučil jazyk, začal pracovat a platil daně. Navíc vychoval dvě, jemu podobné děti. Z pohledu západoněmeckého státu prostě a jednoduše bingo.

Multi-kulti funguje, křičeli všichni. Jenže si neuvědomili, že vlastně o žádnou multi-kulti nešlo. Československý lékař nebo (později) třeba maďarský programátor vlastně nepocházeli z jiné kultury. Pocházeli ze zemí, které byly tisíc let součástí Západu (například Rakouska-Uherska) a jenom řízením osudu (a Jaltské konference) byly vrženy na pár desetiletí na Východ.

Pak si západní Němci pozvali dělníky z Řecka a nakonec i Turecka. Taky to zprvu fungovalo dobře. Gastarbeiteři pracovali ke spokojenosti svých hostitelů. Jenže co se nestalo.

Druhá generace Turků (již s německým občanstvím) už často zjistila, že lopocení ve fabrice nebo ve fast-foodu vlastně nedává smysl. Na dávkách dostanou podobné peníze, a když si sem tam přivydělají nějakou „čorkou“ nebo prodejem drog, tak se vlastně mají líp. Jenom ti otravní bílí Němci jimi opovrhují. A pak si zašli do mešity a tam jim to imám vysvětlil. Západ je dílo satanovo, proti kterému je třeba bojovat.

Nevěřím však, že naše země přijme ve velkém muslimy. Proč? Protože sami muslimové sem nebudou chtít. Primárně budou směřovat do zemí, kde jsou již větší islámské komunity, kde najdou své příbuzné, kde v každém větším městě stojí mešita.

Uvědomme si, že v mnoha bývalých francouzských či anglických koloniích funguje francouzština nebo angličtina jako druhý či dokonce první jazyk. Proč by měli směřovat tam, kde jim bude překážkou obtížný lokální jazyk, který se „ředitel českých muslimů“ pořádně nenaučil ani za dvacet let svého pobytu v ČR? Půjde snad do země, jejíž prezident prohlásil islám „anticivilizací“?

Muslimové by ani nebyli žádným velkým příspěvkem pro tuto zemi, které vesměs nemají co nabídnout. Pokud by zvládli jeden z nejtěžších evropských jazyků, češtinu, pak by povětšinou pouze rozšířili řady proletariátu služeb, a to té části, co obtížně nachází stálé zaměstnání.

Obávám se, že by se stali spíše přítěží pro zdejší sociální systém a také bezpečnostním rizikem. A lidí, kteří nikdy nepracovali a nikdy pracovat nebudou zde již máme víc než dost, aniž bych chtěl ukazovat na jakékoli etnikum.

V každém případě by to nebyli lidé, kteří by nám, bílým Čechům platili důchod. Spíše se obávám, že by to byli spíše ti, kteří by nás, zestárlé a zesláblé, přepadávali na ulicích. Ostatně, to je vůbec zajímavá sociologická otázka.

Nízká porodnost povede k tomu, že zde bude za padesát až šedesát let mnoho bohatých starších lidí – jedináčků, kteří dědili nejen po svých rodičích, ale mnohdy i po svých bezdětných tetách a strýcích. Takoví lidé budou oproti části nízkých vrstev, které si zachovaly vysokou natalitu, nesmírně bohatí a zároveň i nesmírně osamělí.

Veškeré předpovědi jsou ošidné. Nejen akcioví analytici vědí svoje. Přesto mi dovolte načrtnout trochu neortodoxní scénář. Všechny státy západní Evropy mají své muslimské menšiny, povětšinou získané jako jakousi „odvetu“ za koloniální politiku.

Je sice hezké, že většina muslimů je schopna s původním obyvatelstvem žít v „jakéms-takéms“ míru, ovšem v situaci kdy každou chvíli po městě pobíhá islamistický terorista s kalašnikovem, který je schopen kohokoli odpravit, zjevně podle hesla jeho „kolegů z Madridu“ – „Vy milujete život, my milujeme smrt.“, se postoje mění.

Málokdo prahne po životě, kdy každý den reálně hrozí ztráta života. V Izraeli si na to zvykli, oni si svůj stát vydupali ze země a jsou zvyklí za něj tvrdě bojovat, ale jsou toho schopní všichni ti pohodlní a distinguovaní západní Evropané? Zvyknou si na to, že docela často je takový banální úkon jako zajít si na kávu do kavárny de facto hrdinský čin?

Myslím, že mnozí si na „izraelizaci“ západní Evropy nezvyknou. A takoví budou hledat cestu ven. A jaká země EU má prakticky nulovou populaci muslimů (kolem 1 promile) a vcelku slušnou životní úroveň? Vedle Slovinska je to… ano, Česká republika.

Nakonec se tedy můžeme dočkat toho, že místo hord muslimů sem budou proudit řady vyděšených Francouzů, Němců, Nizozemců, Britů a Švédů. Konec konců jejich kultura zde byla vždy přijímána s otevřenou náručí (na rozdíl od té islámské). A při vší úctě k muslimům, integrace západních Evropanů do naší společnosti by byla určitě mnohem snazší.

Ostatně, proč vlastně muslimské uprchlíky nepřijímají takové bohaté muslimské země jako Kuvajt nebo Spojené arabské emiráty, tyjící z evropských a (donedávna) amerických petrodolarů?  

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang