Proč neumíme zacházet s penězi?

Člověk prý má vyzkoušet vše a já si tedy dneškem rád vyzkouším napsat blog. Vybral jsem si téma, které určitě čas od času napadne každého z nás. Tím nás myslím běžného zaměstnaného člověka, který do světa investic nahlíží převážně jako klient některé z našich bank.

Nejčastější případ je ten, že máme v bance běžný účet a pokud nám nějaké peníze přebývají, najdeme si co nejlepší spořicí účet nebo založíme stavební spoření. Ti otrkanější z nás, kteří ví, že peníze nebudou potřebovat po daný čas, založí termínovaný vklad.

Ale tímto výčtem bankovních produktů přece svět financí nekončí. Proč tedy drtivá většina občanů neumí své finanční rezervy vhodně využít? Je to opravdu tak složité, nebo si to pouze namlouváme? Odpověď nebude tak jednoznačná. Těch důvodů je tady určitě více. Myslím, že mezi tyto důvody můžeme směle zařadit strach, pohodlnost až lenost, názory okolí, a pokud bychom se více zamysleli, tak najdeme další a další důvody proč. 

Prvním zmíněným je STRACH. Pokud se mám rozhodnout, co udělám s těžce ušetřenou částkou peněz, jako první se mi rozsvítí varovná kontrolka strachu –⁠ co když to a co když támhleto. Tak jednoduše necháme peníze tam, kde jsou, a nebo je přesuneme na spoření. A máme hotovo, penízky jsou v bezpečí a my máme prozatím po starostech.

POHODLNOST je dalším z faktorů, který rozhoduje o tom jak naložíme s penězi. Vždyť ono je to hrozně náročné se něco nového učit. Raději si navečer sedneme ke zprávám a sledujeme co nového, zanadáváme na vládu, zkoukneme nový díl Ordinace a jde se na kutě.

Proč se učit něco o financích, když máme banky. Bohužel málokterý člověk (včetně mě) rád vystupuje ze své komfortní zóny a dále jej už potom nezajímá, že někde přece musí existovat lepší řešení. Možná ho to i zajímá, ale co pro to udělá? Nic. 

OKOLÍ je bohužel taky velmi vlivným faktorem při rozhodování. Ať je to rodina nebo již zmíněné zprávy. Přece když rodiče mají peníze na účtu, manželka a další jsou na tom stejně, tak já nebudu vybočovat a nebudu vymýšlet blbosti. Jak by se asi tvářili, že peníze jsou tam a tam. 

Zkrátka a dobře ze všech stran je do nás tlačeno, že banky jsou co se peněz týká našimi nejlepšími přáteli a měli bychom jim být vlastně vděčni za jejich starost a píli s jakou o naše prostředky pečují. Zůstaňme doma, klikejme si v internetbankingu a plaťme si poplatky.

Co na tom, že peníze si leží jen tak, ve své podstatě i ztrácejí na hodnotě, ale to už nikoho nezajímá. VŽDYŤ PŘECE MÁME ÚROK CELÝCH 0,33%, tak co se stresovat nějakým investováním atp.

Změní se tahle situace někdy? Jak na tom budou naše děti? A co pro to můžeme udělat už nyní my? Tyhle otázky by si měl zřejmě položit každý, komu alespoň trochu záleží na budoucnosti své i rodiny.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang