Řecká a ruská krize si vybírají daň, paradoxně ve sportu

Řecká krize a stejně tak i krize rublu v Rusku si paradoxně začínají vybírat své první oběti, a to paradoxně na poli, kde by to možná nikdo nečekal, mezi profesionálními sportovci. Ještě nedávno se Řecko mohlo pochlubit jednou z nejatraktivnějších fotbalových národních soutěží. Bylo tomu i díky faktu, že místní kluby byly předlužené a řada profesionálních fotbalistů dostávala výplatu především v příslibech obrovských odměn. Kalich hořkosti ale přetekl v klubu OFI Kréta, kde dluhy vůči hráčům, ostatním klubům, rozhodčím i  dodavatelům dosáhly takových rozměrů, že klub vyhlásil insolvenci a byl vyloučen ze všech soutěží.

Důvod? Ve chvíli, kdy v Řecku vyhrála extrémní levice a začaly se objevovat spekulace, že nová vláda přestane splácet dluhy, začnou se tak chovat i jiné podnikatelské subjekty, třeba fotbalové kluby. A tak řada vynikajících fotbalistů je na odchodu z Řecka a je téměř jisté, že insolvence postihne i jiné řecké fotbalové kluby. Prostě, když se tak chová stát, který navíc do všeho, sport nevyjímaje mluví, proč by se tak nechovaly právnické subjekty tohoto státu?

Ostatně, podobný osud zachvátil i Rusko a pád rublu zavinil, že ruskou fotbalovou nejvyšší soutěž opustil nejen slavný trenér Cappelo, ale i řada dalších hráčů a mnozí další jsou na odchodu. Sami majitelé ruských fotbalových klubů mají strach o svou budoucnost, jelikož hráče i trenéry vyplácejí v amerických dolarech, ale jmění klubů je uloženo v rublech, tedy v měně, která zažívá krizi obřích rozměrů. Například celkové jmění Zenitu Petrohrad či CSKA Moskva uložené na účtech v rublech by nyní nepokrylo ani jednu měsíční výplatu svých trenérů (zdroj: Komersant 7/2015) a akcie všech ruských firem (fotbalové kluby nevyjímaje) na burze mají menší hodnotu, než akcie jedné, byť velké firmy Apple. (zdroj: Eurosat 5.1. 2015)

Ještě markantnější je krize rublu v Kontinentální hokejové lize (KHL). Před sezónou zkrachoval nejen finalista loňského ročníku Lev Praha vlastněný ruskými podnikateli, ale i moskevský Spartak, chlouba kdysi tak fenomenálního sovětského hokeje. Ruská administrativa nelenila a dokázala přilákat do takzvané KHL nejen finský Jokerit Helsinky a doslova díky vydatné podpoře Kremlu na zelené louce vytvoořit nový klub v Soči a oživit slávu už propadajícího se klubu Lada Togliatti. Tím ale problémy soutěže KHL nekončí. Přestože chce KHL konkurovat Kanadsko-americké NHL, může si o něčem podobném nechat v současnosti skutečně jen zdát.

Zatímco NHL připravuje na příští sezónu tři velké kolosální zápasy před otevřeným hledištěm, má podepsané lukrativní smlouvy s televizními společnostmi a na rok 2016 plánuje největší turnaj světa – Světový pohár v ledním hokeji, na kterém by kromě šesti nejvíce zastoupených národních států v NHL, měly objevit i výběry Evropy a zámoří – složené z nejlepších hráčů světa. Vedení KHL už muselo několika klubům půjčovat ze společné pokladny, aby mohly tyto takzvané velkokluby soutěž vůbec dohrát. Ba co více, na odchodu z KHL je Slovan Bratislava a Medveščak Záhřeb, protože sponzoři těchto klubů nechtějí investovat na nejistém ruském investičním trhu a chtějí, aby zmíněné hokejové velkokluby hrály raději konzervativnější rakouskou EBEL ligu.

Mimochodem, zde je potřeba ocenit chování vlastníka týmu HC Košice – americké železárny US Steel, která ještě před novým ročníkem slovenské nejvyšší soutěže chtěla z mužstvem z východu Slovenska odejít do nějaké prestižnější ligy, ale nabídku ruské KHL odmítla pro nejistotu na místním trhu, a to ještě v době, kdy na Ruskou federaci nebyly uvaleny žádné sankce a Ukrajina byla celistvou zemí.

Co mají krize v Řecku a v Rusku v oblasti sportovních investic a marketingu společného? Jak vládní řecká marxistická formace, tak i oligarchická ruská vláda se snaží řídit z centra prakticky vše, od průmyslu počínaje a konče kulturou i sportem. Zásahy centrálních vlád do sportu na jedné straně zachraňují i krachující sportovní projekty, na straně druhé ale vytváří předluženost klubů a sportovních podniků, které se navenek tváří megalomansky, ve skutečnosti jsou ale investorsky nereálné, dotované neuvěřitelnými penězi ze státní kasy, ať už u té kasy sedí zrovna řečtí marxisté či ruští oligarchové.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang