Strategie VPS

Rád bych Vám představil svojí opční strategii VPS. Strategie je založena na 3 vstupních situacích, kde vypisujeme vertikální put spread. Na stránkách projektu prezentuji reálné obchody na živém účtu.

Součástí je otevřený ebook, kde naleznete úplné základy. Postupně bude aktualizován o nové články, tak aby vznikla kompletní příručka obchodníka opcí. Na stránce stačí vyplnit formulář a ebook Vám bude zaslán. V případě dotazů ohledně strategie můžete využít email.

Přestavební strategie VPS

1) základní prvek – vertikální put spread 

Jedná se o kreditní strategii. Za výpis inkasujeme prémium na náš účet. Spread je vytvořen výpisem put opce a zároveň nákupem put opce na nižší strike ceně. Spread se otevírá ve stejné expiraci.

Jako ukázku jsem vybral trh SPY, expirace 8 dní. Vypsal jsem put opci na strike ceně 208, nakoupil jsem put opce na strike ceně 206. Za tento výpis jsem inkasoval 17 USD/1 pozici.

Vezmeme v úvahu, že obchod držíme do 1/8/2015 tj den expirace. Pozice má jasně definovaný maximální zisk a limitovanou ztrátu. Z risk grafu je vidět, že náš zisk je inkasované prémium, které jsme obdrželi na otevření obchodu. Abychom realizovali plný zisk musí trh zůstat nad cenou 208.

V případě, že v den expirace bude mezi strike 208-206 budeme realizovat ztrátu, která bude záležet na postavení ceny trhu SPY. Blíže k ceně 206 bude zráta vyšší. Maximální ztrátu utrpíme pokud trh bude na ceně 206 a méně. 1 Strike na trhu SPY je 100 USD.

Maximální ztráta se tedy vypočte 208-206=200 USD. Na začátku jsem inkasovali prémium 17 USD. Konečná ztráta je tedy 200-17= 183 USD. Nebereme v úvahu poplatky za zprostředkování obchodu.

Aktuálně se trh SPY obchoduje za cenu 210,67. Strategie je vhodná do prostředí, kdy na trhu je dlouhodobý rostoucí trend a v době výpisu cena prošla drobnou korekcí. Největší přidaná hodnota strategie je, že můžeme profitovat v rozmezí 210,67 – 208. Trh bude klesat nebo stagnovat kolem těchto cen a my stále profitujeme plným prémiem.

Ten, koho zajímají opce, se také často zajímá o nákup akcií, anebo půjčka peněz.

Při pohledu na implikovanou volatilitu není úplně vhodná doba pro vypisování opcí. Cena opcí je na nízkých hladinách. Za tohoto nastavení je vhodnější strategie, která opce nakupuje nikoliv vypisuje. (viz zóny pro výpis/nákup).

2) technická analýza

 • volume profil
 • volatilní změna ceny se spojením intermarket analýzy
 • týdenní mechanický výpis na základě indexu VIX, implikované volatility

3) filtr

 • VIX – indikátor tržní nervozity (velice solidní filtr špatných období pro put spread, od roku 2008 proběhlo přes 50 větších propadů, můj filtr dokázal odstranit 40% těchto pohybů)
 • imV – opce prodáváme, potřebujeme je prodat, když za ně dostaneme tučně zaplaceno, od toho je filtr imV

4) diversifikace

 • rozložení mezi exspirace a strike ceny

5) řízení peněz

Statistika udává, že kolem 80 % opcí vyprší jako bezcenných. Kdybychom každý týden vypisovateli vertikální put spread, tak máme na svojí straně teoretických 80 % pravděpodobnosti úspěchu. Při pasivním řízení obchodu má výpis velmi negativní poměr risku a profitu.

V uvedeném příkladu jsme inkasovali 17 amerických dolarů a maximální ztráta byla 183. Z 10 obchodů při pravděpodobnosti 80% by náš systém generoval ztrátu. 8 x 17 USD = 136, 2 x 183 = 366. Celkový výsledek = -183 USD. Nebereme v úvahu poplatky za zprostředkování obchodu. Existují metody, jak ztrátu minimalizovat.

Obchodování určité strategie je velice komplexní systém několik prvků, které musejí dávat určitou výhodu na naší stranu.

Výhody strategie VPS:

 • prodej opcí – rozpad časové hodnoty
 • technická analýza (volume profil, S/R úrovně, intermarket analýza)
 • filtr ImV, VIX
 • inteligentní řízení peněz (konzervativní a pokročilejší nastavení)
 • velice přesná práce s riskem
 • efektivní řízení pozice
 • dlouhodobě pozitivní poměr risku/zisku
 • dlouhé ziskové série obchodů (velice dobré pro psychickou stránku obchodování)

Nevýhody:

 • časově náročnější oproti konvečním strategiím
 • subjektivita

Stavba strategie:

 • pro stavbu strategie byl použit profesionální software OptionVue 7, Sierrachart, Think or Swim, TWS, Excel

Všem, kteří mají zájem o opční obchodování gratuluji, protože si vybrali jeden z nejkomplexnějších nástrojů, jak za malou část investovaného času získat velice zajímavé zhodnocení kapitálu při konzervativním řízení risku.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 73 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang