Švýcarský frank i po Bernankem na trendové křižovatce

svycarsky-frank-redukce-2

Švýcarský frank k dolaru  roste 0,2% d/d na 0,904. Trh v pátek příliš neměnil styl obchodování během vystoupení šéfa Fedu Bernankeho na téma Ohlédnutí zpět, pohled vpřed ve Philadelphii v pátek večer.

Projev byl zaměřen spíše na rekapitulaci funkčního období Bernankeho s důrazem na finanční krizi, která mu dominovala. V tomto rámci se zaměřil na pokrok v oblasti transparentnosti Fedu a finanční stability.

Zajímavější poznámky přišly ve druhé části vystoupení: v tématu monetární politiky naznačil, že prosincové drobné zkrácení monetární expanze neznamená zkrácení odhodlání Fedu udržovat silnou monetární expanzi tak dlouho jak bude třeba.

Spíše podle Bernankeho jde o reflexi progresu k cíle významného posílení výhledu trhu práce. V otázce ekonomického výhledu vidí šéf Fedu možnosti dalšího ochabování překážek ek. růstu.

V detailech vysvětlil, že jde  zejména o redukci fiskální brzdy, posílení trhu domů, finančních bilancí domácností i firem a změkčení přísných úvěrových podmínek peněžních trhů. V souvislosti se zlepšením trhu domů pak podotkl, že se nepříznivě neprojevil růst hypotečních úr. sazeb.

Vystoupení Bernankeho nepřináší zásadní překvapení a je v kontextu prosincových vzkazů Fedu trhům. Fed hledí zejména směrem dalšího utlumování monetární expanze, ovšem tyto kroky jsou podmíněny adekvátním hospodářským zlepšováním a monetární expanze i tak dlouhodobě zůstává velmi expanzivní.

Bernankeho komentáře jsou spíše dlouhodobě příznivé pro dolar a akcie, nepřízniové pro dluhopisy a zlato.

20140106_usdchfh4-2414223

Díky tomu trh během svátků rázně odmítl atak na nové více než dvouleté minimum a naopak začíná modelovat systém dvojitých den (říjen – prosinec a rovněž v rámci prosince) na superdůležitém zesíleném a pevném dvouletém podpůrném pásmu 0,878 – 0,886.

Minimálně tak naznačil stabilizaci klesajícího trendu trhu. Navíc s přihlédnutím k aktuální akceleraci oživení americké ekonomiky včetně solidního růstu trhu práce, možnosti redukce monetární expanze Fedu a možnost dalšího uvolňování monetární politiky ECB spíše tuhý odpor na podporách slibuje i momentální fundamentální rámec.

20140106_usdchfdaily-7082977

Podporu předchází důležitá opěra 0,902, další případnou významnou podpůrnou zónou je pásmo 0,851 – 0,856. Pro točnu trendu bude důležité zpacifikovat důležité rezistence 0,906, 0,911 a dále regionů 0,919 – 0,928 a 0,933 – 0,953.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang