Změna dodavatele plynu – sleva, úspora, podmínky

Volbou vhodného dodavatele zemního plynu je možné ročně platit o několik stovek až tisíc korun méně než doposud! Změnou je totiž možné ušetřit tisíce korun! Dodavatele plynu si může od 1. ledna 2007 svobodně vybrat a změnit každý. Přechodem k levnějšímu obchodníkovi tak domácnosti mohou velice jednoduše a efektivně ovlivnit, kolik za rok zaplatí za plyn. Jak na to?

Roční úspora oproti platbám u stávajícího dodavatele pak bude tím vyšší, čím více plynu se v domácnosti spotřebuje. Můžou se ušetřit stovky až tisíce korun, a to bez jakéhokoliv omezení spotřeby plynu a to díky kalkulačce plynu, která během pár vteřin vypočítá, kolik je možné ušetřit.

Jestliže se domácnosti nabídka některého z dodavatelů zalíbí, není nic jednoduššího než k němu přejít (jaká je například cena plynu Innogy?). Změna dodavatele plynu je velice jednoduchá, o čemž svědčí fakt, že počet domácností, které se rozhodly přejít k novému dodavateli, stále roste.

Změna dodavatele plynu je jednoduchá

Ke změně dodavatele plynu stačí jen podepsat smlouvu o sdružených službách dodávky plynu s plnou mocí a nový dodavatel už pak sám všechny technické a administrativní úkony spojené se změnou zařídí. Dodavatele plynu se zkrátka změní zcela bez starostí!

  • Při výběru obchodníka s plynem se nemusí domácnosti nijak omezovat místem bydliště, neboť většina dodavatelů působí na celém území ČR.
  • Zákon stanoví, že změna dodavatele plynu je BEZPLATNÁ.
  • Změna dodavatele plynu je bez rizika – zákon totiž také stanoví, že nikdy nesmí domácnost zůstat bez plynu.
  • Dodavatele plynu může libovolně změnit každý, a to každých 6 měsíců.
  • Domácnosti se nemusí obávat žádných technických komplikací.
  • Po změně dodavatele se pro domácnost změní pouze konečná částka na faktuře za plyn – plynoměr, termín odečtu i distributor zůstávají stejné.
  • Přechod k novému dodavateli plynu je velice jednoduchý proces, díky kterému je možné jen ušetřit!

Změna dodavatele obnáší dodržení výpovědní doby u dosavadního dodavatele, která bývá obvykle 3 měsíce. V této době je tak možné vyřídit vše potřebné. Po vypršení výpovědní lhůty obdrží domácnost od původního dodavatele ještě poslední vyúčtování. Pak již hned začne dostávat faktury (některé společnosti dokonce dodávají faktury online zdarma) od svého nového dodavatele lepší cenou za zemní plyn.

Odkud se vzal zemní plyn?

Díky porovnání cen plynu s ostatními zdroji energie vychází zemní plyn jako cenově dostupný zdroj energie, který se používá k pohonu domácností, podniků a vozidel po celém světě, ale odkud pochází?

Zemní plyn se nachází uvnitř Země a vzniká chemickými reakcemi mezi organickými látkami uloženými hluboko v zemské kůře a vápencem. Při rozkladu organické hmoty se uvolňuje velké množství metanu, uhlovodíku, a dalších vedlejších produktů rozkladu. Tento metan spolu s dalšími plyny tvoří zdroj paliva známý jako zemní plyn, když je zachycen a uchován v kapsách pod zemským povrchem.

Ve většině případů se zemní plyn nachází v oblastech známých jako sedimentární pánve, které se obvykle nacházejí hluboko pod povrchem. Tento plyn se dostává na povrch procesem zvaným „vrtání“, který zahrnuje vyvrtání dlouhého vrtu do hloubky několika tisíc metrů. Jakmile se zemní plyn dostane na povrch, použije se těžební systém, který jej vynese na povrch.

Po výstupu na povrch se zemní plyn zpracovává v plynárně, kde se oddělí od dalších sloučenin, jako je voda, oxid uhličitý a síra. Cenný metan spolu s dalšími komerčně využitelnými kapalnými zemními plyny se pak distribuuje sítí plynovodů do plynových elektráren, průmyslových podniků a domácností.

Zemní plyn je v mnoha zemích včetně Spojených států stále důležitějším a zemědělsky využívanějším zdrojem paliva, protože se země snaží snížit emise skleníkových plynů a více spoléhat na čisté a efektivní zdroje energie. V posledních letech postupně nahrazuje méně čistá paliva jako hlavní zdroj energie a zdá se, že jeho obliba bude pokračovat, protože svět požaduje stále více čistší energie.

Kde se používá zemní plyn?

Zemní plyn je energeticky bohaté fosilní palivo, které se nachází v podzemních ložiscích. Používá se jako zdroj energie po celém světě. Zemní plyn je čistě spalující palivo, které je oblíbené v domácnostech i komerčních aplikacích.

Použití v domácnostech

Zemní plyn se v domácnostech hojně využívá k vytápění a vaření. Většina domácností ve Spojených státech je vytápěna plynovými pecemi, kotli, ohřívači vody nebo jinými typy topidel. Zemní plyn se také často používá pro sporáky, myčky nádobí, sušičky prádla, krby a další spotřebiče.

Komerční využití

Zemní plyn se používá v mnoha komerčních podnicích, jako jsou restaurace, školy, nemocnice, výrobní závody a kancelářské budovy. Používá se také k pohonu turbín v elektrárnách, které vyrábějí elektřinu. Zemní plyn lze použít také k pohonu průmyslových zařízení, jako jsou kompresory a čerpadla, a k vytápění velkých prostor a budov.

Průmyslové využití

Kromě pohonu průmyslových zařízení se zemní plyn běžně používá také při výrobě některých chemických a petrochemických produktů. Mezi tyto výrobky mohou patřit mimo jiné hnojiva, plasty, paliva a léky. Zemní plyn se také používá k pohonu lodí a generátorů a k výrobě syntetického zemního plynu a zkapalněného zemního plynu (LNG).

Využití v dopravě

Zemní plyn lze použít také k pohonu dopravních prostředků, jako jsou autobusy, nákladní automobily, osobní automobily a dodávky. Vozidla na zemní plyn vypouštějí méně skleníkových plynů než vozidla poháněná benzinem a naftou, což z nich činí ekologicky šetrnější variantu dopravy. Kromě toho jsou některé systémy veřejné dopravy poháněny zemním plynem, včetně metra, lehké železnice a autobusů.

Zemní plyn je důležitým zdrojem energie a používá se v široké škále aplikací. Jeho využití celosvětově roste a díky mnoha výhodám je atraktivní volbou pro majitele domů, podniky i průmysl.

Historie zemního plynu

Historie zemního plynu jako zdroje energie sahá tisíce let do minulosti a v moderním světě hraje stále důležitější roli jako zdroj energie. Zemní plyn se používá již po staletí v mnoha zemích světa, od starověkých hořákových systémů v Indii (jaké je dnešní hlavní město Indie?) až po systémy vytápění obytných a průmyslových budov v Evropě.

Předpokládá se, že nejstarší využití zemního plynu bylo v Číně v roce 500 př. n. l. Tehdy se zemní plyn používal v podzemních jámách k výrobě zářivého světla a tepla pro náboženské obřady a slavnosti. Předpokládá se, že Peršané objevili zemní plyn kolem 6. století a používali jej k vytápění a vaření. Později objevili využití téhož plynu ke svícení a sestrojili nemagnetický kompas k měření směru.

V průběhu 17. a 18. století se zemní plyn hojně využíval v celé Evropě, zejména v Anglii. Byly vybudovány sítě a potrubí, které umožnily využití zemního plynu v domácnostech a lehkém průmyslu. V době průmyslové revoluce se zemní plyn začal ve větší míře používat k pohonu parních strojů a kotlů a také k osvětlení a vytápění a vaření v domácnostech.

V 19. století se díky vynálezu plamenového motoru dále rozšířilo používání zemního plynu v celé Evropě i v jiných částech světa. Díky tomuto motoru bylo možné zemní plyn využívat i v dopravě. To vedlo k otevření plynovodů pro přepravu této vzácné komodity do měst a obcí a k rozvoji infrastruktury pro zemní plyn.

Ve 20. století se zemní plyn v USA stále více používal pro obytné a komerční účely, pro výrobu elektrické energie a jako průmyslové palivo. V Evropě a dalších částech světa se zemní plyn stal důležitým zdrojem paliva pro vytápění, chlazení, vaření a průmyslové procesy. S vynálezem zkapalněného zemního plynu v 50. letech 20. století se zemní plyn stal ještě univerzálnějším a účinnějším zdrojem energie.

Dnes je zemní plyn důležitým zdrojem energie na celém světě. Používá se k různým účelům, od vytápění domácností, vaření a chlazení až po rozsáhlé průmyslové aplikace a výrobu elektřiny. Používá se také jako alternativní palivo v dopravě. S rostoucími energetickými potřebami roste i potřeba zemního plynu a dalších čistých, bezpečných a hojných zdrojů energie. Historie využívání zemního plynu je nepřetržitá a je pravděpodobné, že zůstane součástí našeho života ještě mnoho let.

Zajímavosti o zemním plynu

Zemní plyn je po staletí důležitým zdrojem energie na celém světě. Ačkoli se často používá k vytápění a pohonu budov, existuje mnoho zajímavých faktů o tomto hojném a účinném palivu.

  • Zemní plyn je ve skutečnosti směs několika plynů, nikoliv pouze jednoho. Běžně se skládá z 95 procent z metanu, 4 procent z etanu a jednoho procenta z dalších plynů, jako je dusík a butan.
  • Srovnání plynu s jinými fosilními palivy vysoce účinný. Při spalování produkuje až o 50 procent více tepla na jednotku paliva a ve srovnání s jinými fosilními palivy produkuje mnohem méně emisí.
  • Zemní plyn není hořlavý, pokud není ve specifické koncentraci. Aby mohl být spálen, musí být minimálně 5 procent směsi tvořeno plynem, což znamená, že nejhorší, co můžete zapálením způsobit, je malá jiskra.
  • Odhaduje se, že jen ve Spojených státech je dostatek zásob zemního plynu na více než 250 let.
  • Zemní plyn se nepoužívá pouze k výrobě energie – má mnoho průmyslových využití, například se používá jako surovina pro výrobu hnojiv, plastů a barev.

Těchto pět zajímavých faktů o zemním plynu zdůrazňuje, jak je účinný, užitečný a hojný. Jedná se tak o skvělý zdroj paliva s různými možnostmi využití – a pokud je používán správně, je bezpečný pro domácnost i životní prostředí.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang