Změna dodavatele – kolik zákazníků provedlo změnu

Stále více domácností přechází k novému dodavateli elektřiny či plynu. Od ledna do října 2011 změnilo svého dodavatele elektřiny téměř 314 000 z nich. Pro nového obchodníka s plynem se pak rozhodlo přes 281 000 odběratelů. Jaká byla v minulosti situace u alternativních a dominantních dodavatelů a co si o tom mysleli odborníci?

Počty domácností, které se rozhodly přejít v roce 2011 k jinému dodavateli plynu trhal veškeré rekordy – oproti roku 2010 jich bylo více než třikrát tolik. V roce 2011 změnilo dodavatele už 595 000 odběratelů.

Podle statistik, které se zabývaly monitoringem trhu s energiemi v ČR, přešlo za rok 2010 k novému obchodníkovi s elektřinou necelých 184 000 domácností, od ledna do října 2011 se pak k tomuto kroku rozhodlo téměř 314 000 odběratelů.

Opravdový boom však zaznamenali hlavně dodavatelé plynu – zatímco v roce 2010 změnilo svého obchodníka s plynem zhruba 84 000 odběratelů, za deset měsíců roku 2011 se pro nového dodavatele plynu rozhodlo přes 281 000 zákazníků!

Hlavní důvody k přechodu? Cena a nespokojenost

Většina oslovených dodavatelů se shoduje, že v posledních několika měsících zaznamenali zvýšený zájem o přechod s odběrem elektřiny i plynu.

Klíčovými důvody, které odběratelé při změně dodavatele nejčastěji uvádějí, jsou podle samotných dodavatelů zajímavá cena či možnost elektronické komunikace. Dalším důvodem může být i nespokojenost se službami předchozího dodavatele nebo celkový nesolidní přístup některých alternativních dodavatelů elektřiny a plynu.

Jaká je situace u velkých dodavatelů?

Jeden z dominantních dodavatelů plynu získal od ledna do září 2011 téměř 30 000 nových zákazníků na plyn. Ti vítali především služby navíc jako například opravy spotřebičů zdarma. Další velký dodavatel přivítal za necelý rok 2011 více než 100 000 nových zákazníků na plyn. Zde hrála hlavní roli především cena.

Někteří odběratelé totiž platili mnohdy mnohem větší částky i přes to, že přešli k alternativnímu dodavateli který jim sliboval ceny nižší.

Co se týče změn dodavatele, Česká republika podle odborníků kopírovala vývoj na německém trhu, který se otevíral několik let předtím. Tehdy vzniklo v Německu mnoho nových dodavatelů energií, pak následovalo ustálení trhu.

Proč byl rok 2011 důležitý?

Rok 2011 byl pro ceny zemního plynu a odvětví, které ovlivňují, klíčový. Rok 2011 byl v mnoha ohledech rokem, kdy byl zemní plyn uznán za klíčový ekonomický a ekologický zdroj.

Po léta byl zemní plyn jako zdroj energie široce přehlížen, a to především kvůli různým problémům, které udržovaly jeho ceny na relativně vysoké úrovni a bránily tomu, aby se stal životaschopným zdrojem pro velkokapacitní výrobu energie.

V roce 2011 však americký Úřad pro energetické informace (EIA) vydal svůj „Roční energetický výhled“, který předpovídal dramatický pokles cen zemního plynu v důsledku zvýšených dodávek z těžby břidlicového plynu. To navždy změnilo trh se zemním plynem a umožnilo spotřebitelům přístup k nižším cenám energie.

Zároveň se celosvětové ekologické hnutí začalo zaměřovat na zemní plyn jako na preferovaný zdroj energie, protože při jeho spalování vzniká o 50 procent méně oxidu uhličitého než při spalování uhlí. Zemní plyn se tak stal atraktivní volbou pro ty, kteří hledají nízkouhlíkové energetické řešení, a podnítil hnutí za snížení emisí z fosilních paliv.

V roce 2011 se konečně objevil zkapalněný zemní plyn (LNG) jako významný zdroj energie. To znamenalo významný posun od zemního plynu, který byl primárně regionálním palivem, ke globalizaci, neboť nově otevřené možnosti umožnily přístup k zemnímu plynu ze všech koutů světa. Tím se dále rozšířil trh se zemním plynem, který získal přístup k novým odběratelům a umožnil zemím přístup k alternativním zdrojům energie.

Celkově byl rok 2011 pro ceny zemního plynu, přístup na trh a důsledky pro životní prostředí rokem transformace, která předznamenala novou, dynamickou a ziskovou budoucnost zemního plynu.

Proč mění odběratelé dodavatele v České republice?

Česká republika pokračuje v přechodu na volnotržní ekonomiku a trhy s energiemi pro zákazníky jsou konkurenčnější než kdykoli předtím. V tomto novém prostředí nejsou zákazníci vázáni na jednoho dodavatele plynu a mohou snadno změnit dodavatele, pokud najdou lepší cenu nebo lepší služby.

  • Náklady: Cena je bezpochyby jedním z největších faktorů, které vedou ke změně dodavatele na každém konkurenčním trhu. Mnoho zákazníků se snaží ušetřit peníze tím, že se poohlíží po nejvýhodnějších nabídkách. I když je stále nutné, aby zákazníci odhadli svou roční spotřebu a ujistili se, že dostanou nejlepší cenu, někteří dodavatelé nyní nabízejí slevy a balíčky, které mohou zákazníkům potenciálně ušetřit peníze.
  • Rozmanitost výběru: Zákazníci si nyní mohou vybírat z mnoha možností: trh s plynem se stal konkurenčnějším. Zároveň mohou zákazníci kdykoli změnit dodavatele plynu bez jakýchkoli sankcí. Zákazníci tak mohou snadněji najít nejvhodnějšího dodavatele pro své potřeby, například Innogy energie, Innogy plyn nebo Moje MND.
  • Zákaznický servis: Při hledání dodavatele plynu zákazníci často rádi zohledňují zákaznický servis. To může zahrnovat dostupnost nepřetržité zákaznické linky, rychlost vyřizování reklamací nebo dostupnost online portálu k účtu. Někteří zákazníci se také rozhodnou přejít k dodavateli, který odměňuje věrnost slevami a dalšími bonusy.
  • Inovace: Rostoucí konkurence přiměla mnoho dodavatelů plynu k vývoji nových produktů a služeb, které mají přilákat zákazníky. Tyto inovace mohou zahrnovat komunitní projekty, ekologické zdroje výroby energie, nové technologie, jako jsou inteligentní termostaty, nebo dokonce iniciativy na snížení plastových a uhlíkových emisí.

Kromě toho je mnoho zákazníků motivováno k přechodu od svého stávajícího dodavatele plynu také touhou po větší nezávislosti a bezpečnosti. Diverzifikací svých zdrojů energie se mohou lépe chránit před nárůstem a kolísáním cen.

V konečném důsledku je nyní mnohem snazší zjistit srovnání ceny plynu, srovnávač elektřiny a služby a přejít k dodavateli, který lépe vyhovuje potřebám zákazníků. To je klíčové pro zákazníky, kteří chtějí ušetřit peníze nebo se chovat ekologicky, protože oba faktory mohou ovlivnit rozhodnutí o změně dodavatele.

Jak ušetřit na cenách plynu a elektřiny?

Ceny energií neustále stoupají, a proto informace o tom, jak ušetřit na cenách plynu a elektřiny, mohou pomoci domácnostem ušetřit značné množství peněz na měsíčních účtech. Zde je několik praktických nápadů, které pomohou ušetřit na účtech za plyn a elektřinu.

  • Vybrat si tarif s pevnou sazbou. Místo toho, aby domácnosti zůstaly u tradičního tarifu za elektřinu nebo plyn, měly by v první řadě zvážit přechod na tarif s pevnou sazbou. Díky tomu bude mít odběratel každý měsíc stanovenou cenu za spotřebu energie.
  • Hlídání spotřeby. Domácnosti by se také měly ujistit, že mají přehled o tom, kolik elektřiny a plynu spotřebovávají. Pravidelně by tak měly kontrolovat své účty, aby se ujistily, že neplatí více, než musí.
  • Poohlédnutí se po nejvýhodnějších nabídkách. Domácnost by se také neměly bát změnit dodavatele energie, pokud to bude znamenat, že budou moci ušetřit. Mohly by také sledovat mimo jiní zaváděcí nabídky nebo slevy, které mohou být k dispozici.
  • Ztlumení termostatu. Klimatizaci a topení by domácnosti měly stáhnout na co nejnižší úroveň, aby snížily spotřebu energie.
  • Používání energeticky účinných spotřebičů. Investice do energeticky účinných spotřebičů, jako jsou LED světla a spotřebiče s označením Energy Star, může značit další možnost, jak snížit spotřebu energie.
  • Využívání solární energie. Nainstalování solárních panelů nebo solárních ohřívačů vody, které pomohou snížit spotřebu energie, může domácnostem a hlavně rodinnému rozpočtu pomoci.
  • Využívání vládních pobídek. Domácnosti by se také měly ujistit, zda místní vláda nenabízí nějaké pobídky pro využívání ekologických opatření, jako je solární energie nebo zlepšení energetické účinnosti.
  • Udržování spotřebičů a elektroniky v nejlepším stavu. Pravidelné čistění a udržování filtrů klimatizace i dalších spotřebičů a elektroniky v čistotě zajistí jejich dobrý stav a efektivní provoz.
  • K mytí používat studenou vodu. Praní prádla pomocí studené vody namísto horké šetří energii a peníze. Navíc je dnes na trhu několik možností pracích prostředků, které jsou aktivní i při nižších stupních.
  • Vypínání elektroniky a odpojování nabíječky, pokud se nepoužívá. Pokud spotřebič nebo elektroniku domácnost nepoužívá, neměla by zapomenout ji vypnout a odpojit ze zásuvky. Zabrání tak zbytečné spotřebě energie.

To je jen několik způsobů, jak můžou domácnosti ušetřit peníze za plyn a elektřinu. Dodržováním těchto tipů bude ale nicméně schopna dosáhnout velkých úspor měsíčních nákladů na energie.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang