Dodavatel energie – speciální ceny a slevy – jak ušetřit ještě více

V případě, že uživatel dostal od dodavatele energií individuální cenovou nabídku, je dobré si ověřit, zda je cena opravdu výhodná. Jak dopadla taková individuální nabídka od jedné firmy ve srovnání s běžnými cenami jiného dodavatele?

Nezávislá internetová kalkulačka pomůže porovnat nabídky. Nejlevnější prodejci elektřiny a zemního plynu většinou nedělají tajnosti, ani nekomplikují zákazníkům situaci. Obvykle mají jednoduché produktové portfolio, které veřejně prezentují všude možně, samozřejmě také v nezávislých internetových kalkulačkách.

Individuální nabídka však vzbuzuje zvědavost. Všetečné otázky a lákavé domněnky vrtají člověku hlavou. Není přitom nic lehčího, než srovnat tajemný ceník s konkurenčními alternativami.

Srovnání individuální a běžné nabídky

Individuální nabídka vyžaduje prosté matematické srovnání, bez ohledu na názvy subjektů, velikost klientely nebo aktuální formu obchodníka.

1. odběrné místo2. odběrné místo
Spotřeba6 MWh/rok45 MWh/rok
Distribuční sazbaC25dC02d
Individuální nabídka od společnosti A1 243 Kč/MWh ve VT 956 Kč/MWh v NT 50 Kč/měsíc celkem 7 197 Kč/rok1 190 Kč/MWh 50 Kč/měsíc celkem 54 150 Kč/rok
Veřejná nabídka od společnosti B1185 Kč/MWh ve VT 855 Kč/MWh v NT 45 Kč/měsíc bez DPH celkem 6 660 Kč/rok1142 Kč/MWh 45 Kč/měsíc celkem 51 930 Kč/rok
Roční cenový rozdíl537 Kč bez DPH *2 220 Kč bez DPH
Ilustrační přehled

* První individuální nabídka od společnosti je kalkulovaná pro roční spotřebu 3 MWh ve vysokém tarifu (VT) + 3 MWh v nízkém tarifu (NT). Srovnané jsou pouze poplatky účtované prodejcem elektřiny, protože ostatní platby jsou určené státními institucemi a pro všechny odběratele v regionu stejné.

Prosté počty nemilosrdně ukazují, že individuální cenová nabídka od jedné společnosti zatíží zákazníkův rozpočet více, než aktuální veřejný ceník například společnosti druhé. Obchodní zástupce možná navrhl „akční cenu“, protože vůči jednateli řemeslnické firmy cítil skutečné sympatie.

Podobně však nyní můžeme spekulovat, že jedna společnost zkouší individuální nabídkou vzbudit zdání exkluzivity, aby odvrátila pozornost od veřejných cenových srovnávačů.

Jak najít nejlepšího dodavatele?

Najít nejlepšího dodavatele energií může být složité a zdrcující. Vzhledem k tomu, že je k dispozici tolik společností, může být obtížné zjistit, která z nich je pro tou nejlepší volbou. Pomocí několika jednoduchých kroků je však možné hledání zúžit a najít dodavatele energií, který nejlépe vyhovuje potřebám.

Nejprve se je dobré se rozhodnout, jaký typ dodavatele energií se hledá. Hledá se dodavatel elektřiny, zemního plynu nebo obojího?

Za druhé je dobré se ujistit, že se hledá dodavatel s konkurenceschopnými sazbami. Vyplatí se prozkoumat ceny různých dodavatelů v oblasti, aby bylo možné porovnat, kolik si jednotliví dodavatelé účtují za stejný typ energie. Různí dodavatelé mohou nabízet slevy nebo speciální nabídky, které mohou dlouhodobě ušetřit peníze.

Za třetí se vyplatí ověřit si recenze. Vyhledání recenzí zákazníků různých dodavatelů energií je skvělým způsobem, jak zjistit, jak jsou lidé se svým dodavatelem energie spokojeni.

Začtvrté, prozkoumání zákaznických servisů společnosti. Má společnost spolehlivý a ochotný tým zákaznického servisu? Reagují na dotazy a stížnosti pohotově? To všechno jsou důležité otázky, které je třeba si položit.

Nakonec je praktické si přečíst smluvní podmínky dodavatele energií. Součástí prostudování smluv by tak mělo být ujištění, že dotyčný ví, jaké služby jsou součástí smlouvy, jaké jsou případné poplatky nebo sankce a zda je stanovena minimální nebo maximální délka smlouvy.

Jak ušetřit energii v domácnosti?

Pokud je potřeba snížit účty za elektřinu a uhlíkovou stopu, jednou z nejlepších věcí, kterou je možno udělat, je provést jednoduché změny v domácnosti, aby se staly energeticky účinnějšími.

 • Investice do energeticky účinných spotřebičů. Výměna starších neefektivních spotřebičů za energeticky úsporné modely je skvělým způsobem, jak snížit spotřebu energie.
 • Odpojení spotřebiče ze zásuvky, pokud se nepoužívá. Spotřebiče spotřebovávají elektrickou energii, i když jsou vypnuté, proto by se nemělo zapomínat je odpojit ze zásuvky, i v případě, kdy nejsou používány. To je důležité zejména u elektroniky, jako jsou toustovače a televizory, protože spotřebovávají velké množství energie.
 • Nainstalování LED žárovky. LED žárovky spotřebují až o 75 procent méně energie než žárovky a vydrží svítit až 25krát déle. Počáteční náklady na výměnu starých žárovek mohou být vysoké, ale z dlouhodobého hlediska se ušetří peníze za elektřinu.
 • Používání přirozeného světla. Po LED žárovkách je nejlepším způsobem osvětlení domova používání přirozeného světla. Okna b neměla být blokována nábytkem, aby se co nejlépe využilo sluneční světlo.
 • Opravení průvanu v domácnosti. Zkontrolovat průvan kolem oken a dveří nebo kdekoli jinde, kde by mohl unikat vzduch, je další možností jak ušetřit. Vyplnění těchto škvír těsněním nebo páskou proti povětrnostním vlivům může pomoci zvýšit energetickou účinnost domu.
 • Ztlumení termostatu. Energii a peníze je možné ušetřit tím, že se v zimě termostat sníží a v létě zvýší. Investice do programovatelného termostatu pomůže nastavit teplotu v domácnosti, když ji potřebuje, a snížit spotřebu energie, když ji nepotřebuje.
 • Pověšení oblečení, aby uschlo. Používání sušičky může spotřebovat mnoho energie, takže pokud je to možné, oblečení je dobré věšet, aby uschlo na vzduchu. Může to trvat o něco déle, ale ušetří se tím energie a oblečení déle vydrží.

Další tipy, jak ušetřit

Šetření peněz v domácnosti je důležitou součástí řízení finančního života. Je snadné nechat se unést každodenními výdaji, aniž by se člověk zamyslel nad tím, jak může ušetřit na věcech s větším rozsahem.

 • Sestavení rozpočtu. Začít je možné například tím, že se sepíšou všechny výdaje, které domácnost má jako například nájem, služby, potraviny, zábavu atd. – a pak si rozvrhnout, kolik by měla domácnost na jednotlivé položky vydávat.
 • Sledování výdajů. Každý měsíc věnovat nějaký čas kontrole výpisů z bankovních účtů a kreditních karet, aby se domácnost ujistila, že se drží svého rozpočtu, a zjistila, jak ušetřit.
 • Omezení zbytečných výdajů. Hledání způsobů, jak omezit drobné výdaje, jako je stravování mimo domov a každodenní nákup šálku kávy. Drobné výdaje se opravdu sčítají, a pokud si nedá člověk pozor, mohou rozpočet pořádně zasáhnout.
 • Splácení dluhů. Splácení dluhů je jednou z nejlepších věcí, které se můžou pro finanční pohodu udělat – pomáhat snížit výdaje a dávat větší kontrolu nad penězi.
 • Vaření místo toho, aby se člověk stravoval venku. Jídlo venku může být drahé, proto je dobré se snažit místo toho více vařit. Nejenže se ušetří peníze, ale jídlo bude také zdravější.
 • Hledání příležitosti, jak ušetřit. Vždy sledovat možnosti, jak ušetřit, například kupony nebo prodeje na zboží, které se pravidelně používají.
 • Plán do budoucna. To může zahrnovat například nastavení automatických převodů na spořicí účty, sestavení rozpočtu do budoucna nebo investování do akcií či dluhopisů.

Šetření peněz doma je klíčem k finanční pohodě. Dodržováním těchto tipů se může člověk naučit lépe spravovat své finance a připravit se na úspěch.

Kde hledat slevy?

Slevy lze najít na nejrůznějších místech, jedním ze skvělých míst, kde je možní se poohlédnout, jsou internetové obchody. Ať už se nakupuje oblečení, elektronika, knihy nebo cokoli jiného, obvykle jsou na těchto stránkách k dispozici speciální nabídky, které mohou ušetřit peníze.

Mnoho internetových obchodů například nabízí dopravu zdarma nebo slevy, pokud se přihlásí do jejich mailing listu. Slevy je možné získat, pokud se použije určitý způsob platby nebo se nakupuje určité množství zboží. Vždy se vyplatí prohlédnout si nabídky internetových obchodů, aby se nepřišlo o případné úspory.

Dalším skvělým místem pro hledání slev jsou místní noviny, časopisy nebo pošta. Mnoho obchodů v těchto médiích inzeruje speciální výprodeje a slevy, takže je dobré je pravidelně kontrolovat. Můžou se také najít kupóny nebo poukázky, které je možné použít k získání slev v určitých obchodech.

Místní obchody a podniky jsou také skvělým místem pro kontrolu slev. Mnoho obchodů nabízí svým zákazníkům exkluzivní slevy. Mnoho podniků nabízí slevy pro místní obyvatele nebo pro lidi, kteří utratí určitou částku peněz. Místní kupony mohou být také skvělým způsobem, jak získat slevy na zboží, jako je jídlo nebo zábava.

V neposlední řadě je dobré vyzkoušet výhodné webové stránky a aplikace, které jsou nyní k dispozici. Tyto stránky a aplikace dávají možnost najít úžasné slevy na vše od oblečení až po letenky, takže stojí za to je vyzkoušet.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang