Cestovní pojištění – co zahrnuje, jak najít nejlevnější

cestovni-pojisteni-3

Léto je v plném proudu a všichni vyrážejí na dovolenou. Kromě plavek, opalovacího krému a nabité peněženky je potřeba myslet ještě na jednu důležitou věc. Cestovní pojištění. Proč nepodcenit cestovní pojištění? A kde sehnat nejlevnější cestovní pojištění?

Mnoho lidí cestovní pojištění před odjezdem na dovolenou podceňuje nebo dokonce vůbec neřeší. A je to chyba. Neštěstí totiž nechodí po horách, nýbrž po lidech. Člověk nemusí hned skákat padákem nebo slézat čtyřtisícovky. Nepříjemnost na cestách může potkat každého, i když je opatrný. Stačí obyčejná bolest zubů.

Dovolená bez cestovního pojištění se tak může pěkně prodražit. Náklady na zdravotní péči se v cizině mohou vyšplhat i do desítek tisíců nebo dokonce statisíců korun. Vzhledem k tomu, že cestovní pojištění nestojí majlant, je zbytečný risk cestovat bez něj.

Ani po Evropě se nedoporučuje cestovat pouze s „modrým“ Evropským průkazem zdravotního pojištění, protože neposkytuje dostatečnou ochranu. Ne všechny zdravotní služby jsou v cizině zadarmo, navíc z veřejného pojištění není hrazena horská služba, takže úraz na horách a převoz vrtulníkem může přijít na stovky tisíc korun.

Co kryje cestovní pojištění?

Cestovní pojištění je druh pojištění, které kryje náklady a škody spojené s cestováním nebo při cestování vzniklé. Je užitečnou ochranou pro ty, kteří cestují jak v tuzemsku, tak v zahraničí.

Cestovní pojištění poskytuje finanční ochranu v případě, že se člověk na cestách setká s určitými problémy. Pokrývá celou řadu rizik, od ztráty zavazadel až po náklady na lékařskou péči.

Pokud si někdo kupuje dovolenou od cestovní kanceláře nebo si kupuje jen letenku, je pravděpodobné, že mu prodávající nabídne i možnost zakoupit si cestovní pojištění. To může zahrnovat několik druhů krytí jako je pojištění storna zájezdu/letenky, pojištění zavazadel a osobních věcí, pojištění léčebných výloh a pojištění úmrtí nebo úrazu.

Každý by měl při výběru cestovního pojištění uvážit, na jakou cestu se vydává, jaké aktivity bude provozovat a jaký je jeho zdravotní stav. Existují totiž speciální balíčky cestovního pojištění, které mohou být ušity na míru každého cestovatele.

Kdo si sjedná základní cestovní pojištění, má nárok na zaplacení nákladů za:

 • lékařské ošetření
 • hospitalizaci
 • lékařské zákroky
 • léky
 • převoz tělesných ostatků
 • nezbytné převozy sanitkou či jinými prostředky
 • asistenční služby v českém jazyce

V případě úrazu nebo onemocnění pojišťovna ze základního cestovního pojištění proplatí výdaje na ošetření, léky, hospitalizaci, dokonce i transport nemocného zpět do Česka.

Dále je možné si připojistit další rizika. K základnímu cestovnímu pojištění lze běžně sjednat úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění zavazadel, storno zájezdu nebo pojištění adrenalinových sportů aj.

Na co si dát pozor před sjednáním cestovního pojištění

Pojistné krytí se u různých pojišťoven a pojistných smluv výrazně liší. Proto je důležité seznámit se se zněním pojistné smlouvy ještě před jejím uzavřením.

Základní cestovní pojištění zahrnuje rekreační sporty, např. běhání, tenis, plavání nebo běžnou turistiku. Pokud se však někdo chystá sjíždět divokou řeku, potápět do 40 m nebo lyžovat, bude potřebovat připojištění rizikových sportů.  

cestovni-pojisteni-srovnani-5283133
Ne všechny aktivity jsou v cestovním pojištění standardně zahrnuty.

Ještě rizikovější sporty jako potápění nad 40 metrů hloubky, paragliding, canyoning (prostupování koryt řek, potoků či soutěsek), slézání ledových a vodních vodopádů či speleologie, heliskiing nebo vysokohorskou turistika a ferraty nad 3 500 m n. m. je třeba připojistit jako extrémní sporty.

Každá pojišťovna má svůj seznam rizikových a extrémních sportů, proto by si měl cestovatel před uzavřením cestovního pojištění v pojistných podmínkách ověřit, že je daná aktivita cestovním pojištěním kryta.

Cestovní pojištění – cena

Ceny cestovního pojištění můžou být různé. Závisí totiž na několika faktorech. Tím prvním je, kam se člověk chystá. Pojišťovny rozdělují svět z hlediska pojištění většinou takto:

 • Česko
 • Evropa, vč. Tuniska, Egypta a Turecka
 • svět bez USA a Kanady (všechny země světa kromě USA a Kanady)
 • celý svět (všechny země světa včetně Evropy, USA a Kanady)

Je třeba dát pozor na to, že pojištění se nikdy nevztahuje na oblasti, které např. Ministerstvo zahraničních věcí označí jako válečnou zónu či rizikovou oblast.

Cena cestovního pojištění dále závisí na pojistném limitu. Limit pojištění představuje maximální částku, kterou pojišťovna vyplatí v případě nějakého neštěstí, tedy pojistné události. A cena pojištění se samozřejmě odvíjí i od toho, jaké aktivity hodlá pojištěný provozovat čili od pojistných rizik.

Vyznavači extrémních sportů budou mít cestovní pojištění pochopitelně dražší, než ti, kteří dovolenou stráví na lehátku u moře.

Stejně tak záleží i na věku pojištěného a případném připojištění. Některé pojišťovny nabízí navíc skupinové a rodinné slevy.

Obecně se však dá říci, že základní cestovní pojištění po Evropě pro jednoho dospělého se pohybuje kolem 150 Kč na týden, mimo Evropu to je kolem 260 Kč

Cestovní pojištění do zahraničí – dovolená autem

Kdo se chystá na dovolenou mimo Česko, měl by přemýšlet nejen o cestovním pojištění do zahraničí, nýbrž i o správném pojištění auta. Povinné ručení sice platí i mimo ČR, avšak v případě problémů trn z paty nevytrhne.

Před cestu do zahraničí se proto vyplatí sjednat havarijní pojištění, které kryje škody na vlastním vozidle. Nabízí se standardní havarijní pojištění, nebo krátkodobé havarijní připojištění, které je ideální právě na dovolenou.

Při delší cestě se může hodit i pojištění náhradního vozidla v případě, že to vlastní bude nepojízdné. Některé nabídky pojišťoven dále zahrnují technickou asistenci (např. když se vybije autobaterie), opravu auta na místě, odtah do ČR v případě poruchy i nehody, náhradní dopravu i rozsáhlé asistenční služby.

Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění?

Výběr cestovního pojištění je rychlý a jednoduchý. Vyhovující cestovní pojištění se vybere snadno díky srovnání cestovního pojištění. Jedná se o online nástroj, do kterého stačí vyplnit pár údajů o cestě a pojištěném.

Následně se vygenerují nabídky pojišťoven, a to od nejlevnější po nejdražší. V detailu každého pojištění si pak zájemce může projít všechna krytá rizika a podmínky pojištění. Pokud je jeho cesta něčím speciální, nesmí zapomenout na vhodná připojištění.

Výběr nejlepšího cestovního pojištění usnadní srovnání na 123ruceni.cz. Kromě cestovního pojištění zde lze najít i kalkulačky povinného ručení, havarijního pojištění a další užitečné informace nejen na cesty.

Cestovní pojištění online

Díky srovnání cestovního pojištění si každý vybere to nejvýhodnější cestovní pojištění a sjedná si ho online za pár minut.

Do online formuláře stačí vyplnit cílovou destinaci, datum odjezdu, datum návratu, uvést osobní údaje, rodné číslo a kontaktní údaje. Jedním klikem pak může zájemce smlouvu o cestovním pojištění rovnou uzavřít.

Výhodou cestovního pojištění online je nejen úspora času, nýbrž i peněz. Většina pojišťoven totiž nabízí slevu 5 až 10 % za online sjednání pojištění. Po uzavření smlouvy přijde pojištěnému potvrzení na mail. Zároveň obdrží i pojistnou smlouvu a kartičku s kontakty na asistenční službu.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang