Co je to revolvingový úvěr?

revolvingovy-uver

Na prodejních místech se můžete setkat se zástupci bankovních společností, kteří lidem při nákupech na splátky nabízí vydání kreditní karty. Kartou pak můžete zaplatit svůj nákup, karta navíc umožňuje tzv. revolvingový úvěr. Nakupovat na úvěr touto kartou lze v podstatě cokoliv, a to opakovaně a dlouhodobě.

Každý nákup na splátky pochopitelně sníží tzv. disponibilní zůstatek na kartě, který lze využít na další nákup na splátky, ovšem na druhou stranu se každou další splátkou tento zůstatek opět navyšuje. Vypadá to principiálně jednoduše a nákup na revolvingový úvěr je lákavý, ale měli byste znát i druhou stranu mince.

TIP: Pro ty, koho zajímá, jak těžit bitcoin, bude skvělým pomocníkem tento článek.

Jaká jsou úskalí revolvingového úvěru?

Jsou lidé, kteří rádi nakupují na splátky, aniž by si předem ujasnili, zda budou schopni pravidelně splácet. Podcenit by se neměl žádný úvěr – ať je jakýkoli, musí se splatit. Lidí v dluhové pasti však bohužel přibývá, a to i v době hospodářské prosperity.

Nákup na revolvingový úvěr výhodný je, ovšem jen za určitých podmínek. Zásadní výhodou je tzv. bezúročné období. Jeho délka bývá kolem 50 dnů.

Ovšem pozor na výši úroků! Ty jsou definovány poměrně rafinovaně a klient se tak snadno stává obětí mystifikace. Karty se totiž úročí úrokem X % p.m., což znamená, že se úročí měsíčně, nikoli ročně! Jestliže přesáhnete bezúročné období, úrok pak činí v roční procentní sazbě častokrát i 20 %.

Nevýhodou revolvingových úvěrů je poměrně nízká poskytovaná úvěrová částka, která se pohybuje kolem 30 tisíc korun. Měsíční splátky jsou navíc nastaveny tak, že musí obsáhnout minimálně 5 % z aktuálně dluženého obnosu.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang