Kurz eura – Aktuální kurz euro

aktualni-kurz-eura

Kurz měnového páru EUR/CZK je přímý násobek kurzů měnových párů EUR/USD a USD/CZK. Jelikož světovými měnovými trhy obvykle hýbou zprávy o amerických údajích, měnový pár EUR/CZK může za těchto okolností méně kolísat než trhy, na kterých se vyskytuje americký dolar.

Kurzy EUR/CZK představují hodnotu jednoho eura vůči českým korunám. Euro (EUR) je oficiální měnou eurozóny a poprvé bylo zavedeno na finanční trhy v roce 1999. Od té doby se euro stalo druhou nejdůležitější měnou světa po americkém dolaru a představuje 40 % podíl na celosvětovém obratu na devizovém trhu.

Očekává se, že česká koruna (CZK), která je měnou České republiky (od roku 1993 – dříve koruna československá), bude v následujících letech nahrazena eurem, oficiální datum tohoto přechodu však bylo předmětem několika jednání a odloženo.

Hlavním faktorem ovlivňujícím kurzy měnového páru EUR/CZK je vedle ekonomického dění v eurozóně a České republice situace na trhu s měnovým párem EUR/USD.

Jelikož je kurz měnového páru přímým součinem kurzovních záznamů EUR/USD a USD/CZK, mohou mít určitý dopad i události, které souvisejí s americkým dolarem, jako jsou například ekonomické tiskové zprávy ze Spojených států.

To plyne ze skutečnosti, že v takovém případě euro a česká koruna nemusí nutně reagovat vůči americkému dolaru stejným způsobem. Jinými slovy, tržní reakce ve vztahu k americkému dolaru může být v případě eura (odrážející se v kurzu EUR/USD) a české koruny (kterou lze pozorovat na trhu s měnovým párem USD/CZK) různá.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang