USDCZK – dolar a Česká koruna – kurz

Kurz dolaru a české koruny.

Úzké obchodní vazby mezi Českou republikou a eurozónou se odrážejí v náladě vůči české koruně. Obecně řečeno, když je euro silnější, posiluje česká koruna vůči americkému dolaru. Do jaké míry ovlivňuje její hodnotu? A jaká měna je nejobchodovanější měnou na světě?

Měnový pár USD/CZK vyjadřuje hodnotu jednoho amerického dolaru vůči českým korunám. Česká koruna je měnou České republiky (od roku 1993 – dříve koruna československá), která patří k dalším zemím, u nichž se plánuje přijetí eura, avšak v současné době jsou tyto plány přerušeny a neexistuje plánované datum přijetí.

Nicméně česká měna koreluje s eurem z důvodu úzkých obchodních vazeb mezi Českou republikou a eurozónou. Proto lze pozorovat negativní korelace mezi měnovými páry USD/CZK a EUR/USD.

Americký dolar je nejvíce obchodovanou měnou na světě, podílí se 85 % na transakcích na devizovém trhu Forex a také se používá k vypořádání na komoditních trzích.

Americká měna také slouží jako rezervní měna, kterou drží mnoho různých centrálních bank na světě a která se používá pro účely mezinárodního obchodu a/nebo monetární politiky.

Trh s měnovým párem USD/CZK je citlivý na ekonomické dění ve Spojených státech a v České republice. Dopad na tento měnový pár má také situace na trhu s měnovým párem EUR/USD.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang