Jen před domy USA stále na důležité křižovatce

jen-k-dolaru-slabne

Jen k dolaru slábne vůči konci úterního obchodování 0,3 % na 112,6. Trh se obchoduje stále blízko 1 a 1/2 letého minima hlavně proto, že už od závěru loňského léta obava z oslabení růstu čínské a světové ekonomiky vyvíjí silný prodejní tlak na akciové burzy.

Existuje tak nebezpečí oslabení růstu americké ekonomiky a redukce plánu zvyšování hlavní úrokové sazby Fedu. Globální hrozby dlouhodobě vedou k zájmu o japonskou měnu, resp. k jejímu sílení.

V USA dnes v 15.00 SEČ budou zveřejněny únorové Prodeje nových domů. Solidní růstový trend podporuje růst dolaru.

Trh obecně těží z květnového růstového proražení dvouměsíční medvědí vlajky. Ze střednědobého pohledu je tato formace druhým trojúhelníkem kvartální pololetní konsolidace, nad kterou trh od začátku roku vystoupal, čímž potvrdil růstový trend.

Trh listopadovým výstupem překonal klíčové podpory a tvoří učebnicovou býčí vlajku. Hodnocení stále platí i přes zimní posílení jenu vyvolaným zmíněnou slabostí akciových burz a bude platit, pokud trh se trh vrátí nad 114,9 a hlavně do pivotní podpůrné zóny 115,6 – 116,1.

Opačný případ by  pak znamenal masivnější zkoušku průsečíku klíčových trendových podpor 110,6 – 112,4, za jejich obzory pak změnu dlouhodobého trendu a cíl 105,2 – 105,9.

20160323_usdjpyh4-7175177

Fundamentální pohled a výhled: Trh USD/JPY vykazuje dlouhodobě silnou korelaci s akciovými burzami, spojení se ještě více utužilo v souvislosti s opakovaným růstem nejistoty ve světové ekonomice a finančních trzích.

Vše souvisí s oslabením výhledu čínské ekonomiky a poklesu čínského akciového trhu koncem srpna a po novém roce, který se přenesl i na hlavní světové a americké akciové trhy. Pokles cen akcií vedl k poklesu tržních amerických úrokových sazeb, což stlačilo úrokový diferenciál v neprospěch dolaru.  

20160323_usdjpydaily-9479703

Pohyb byl navíc vyšponován i modifikací fundamentálního výhledu světové a americké ekonomiky: Hrozící citelnější zpomalení růstu čínské ekonomiky v kombinaci dopadu silného  dolaru oslabuje americký export, průmyslovou aktivitu a investice, zvyšuje nejistotu ekonomických subjektů a tím i jejich ochotu spotřebovávat a investovat a zpomaluje růst světové a americké ekonomiky.

Navíc přes snahu asijských vlád brzdit hospodářské slábnutí trend tohoto poklesu trvá a jako takový bude působit na světové trhy a světovou a americkou ekonomiku.

Nejistoty tak zůstávají i přes potvrzenou sílu domácí americké ekonomiky a tendenci k vyšší úrokové sazbě, tedy pilíře dlouhodobého posilování dolaru. Dopad na americkou ekonomiku zevidují další ekonomická data. Tyto aspekty budou v příštích týdnech nadále trh dominantně ovlivňovat.

Trh dlouhodobě zohledňuje hospodářské fundamenty, tedy diferenciál vývoje japonské a americké ekonomiky a tím i jejich monetárních politik.

Japonská ekonomika vykazuje nepřesvědčivý vývoj, sotva na hraně stagnace, těžce vybředává z dlouhodobých deflačních tlaků. BoJ tak má důvody dále dlouhodobě razit dlouhodobou strategii zvýšit nízkou inflaci. Proto banka stále udržuje silnou ultraexpanzivní monetární politiku, to dlouhodobě oslabuje jen, což k růstu inflace pomáhá.

Naopak americké hospodářství solidně roste a vyplňuje produkční mezery a kapacity. Fed tedy logicky signalizuje pokračování v normalizaci podmínek finančních trhů zvyšováním hlavní úrokové sazby k vyšší, a tím i standardnější úrovni letos i v příštích letech, což vedlo ke globálnímu posilování dolaru.  

Přenos ekonomické slabosti ze zahraničí na americké hospodářství a poklesy akciových burz spojené s nejistotou ale limitují, zpomalují a mohou odložit zvyšování hlavní úrokové sazby a narušit posilování dolaru.

Krátkodobě trh stále spočívá blízko průsečíku klíčových trendových podpor 110,6 – 112,4, které momentálně generují poptávku po dolaru od denních i portfoliových obchodníků a investorů. Momentální fundamentální vývoj (ve shodě s dlouhodobými tendencemi ekonomiky a monetárních politik) stále směřuje ve prospěch dolaru.

Osud akciových trhů a tím i trhu USD/JPY je totiž úzce spjat s vyhlídkami světové ale hlavně americké ekonomiky a tendencí americké hlavní úrokové sazby. Předpoklady jsou zatím spíše optimistické a růstové.

Akciové trhy a dolar tím navíc zatím drží důležité podpory, což udržuje dobrou možnost severního obratu včetně trhu USD/JPY. Podobně jako na trhu EUR/USD dolaru budou bránit v posilování dlouhodobé rezistence.

Vším ale může značně zamíchat  hlavně v případě USA případné pokračování slábnutí čínské/světové ekonomiky a světových akciových trhů a hlavně přenos slabosti na americkou ekonomiku a akciovou burzu a dopad na očekávání americké monetární politiky v podobě odkladu, zpomalení či snížení zvyšování hlavní úrokové sazby, což by bylo pro dolar nepříznivé. 

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang