Proč klesá cena ropy…

Cena ropy od června poklesla o přibližně 50%. Z vrcholu 115 USD za barel se nyní pohybuje na úrovních pod 60 USD. Tento výrazný pokles přichází po téměř pěti letech stabilních cen. Proč je tomu tak?

27. listopadu zasedala ve Vídni OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu), která kontroluje téměř 40% světové produkce ropy. Předmětem zasedání mělo být omezení produkce za účelem stabilizace cen.

Dohody nebylo dosaženo, na což reagovala ropa dalším prudkým propadem. Nedosažení dohody bylo tvrdým zásahem na země, jejichž státní rozpočty jsou na ceně ropy závislé a jejichž produkční ceny jsou vysoké. Jedná se např. o Rusko, Nigérii, Írán či Venezuelu.

Cena ropy se odvíjí od aktuální nabídky a poptávky na trhu a z části od budoucího očekávání 

Poptávka je úzce spojena s vývojem ekonomické aktivity. Nabídka může být ovlivněna počasím a geopolitickým vývojem. Při vyšších cenách disponují producenti tendencí investovat. Investice s určitým zpožděním vedou k vyšší produkci a nabídce na trhu.

Vztahy platí i obráceně, nižší ceny vedou k omezování investic a poklesu nabídky v čase. Zasedání a kroky OPECu byly investorskou komunitou historicky pečlivě sledovány. Prudké omezení produkce vedlo k prudkému růstu cen. Klíčovou roli sehrávala Saudská Arábie, která produkuje přibližně 10mil barelů ropy za den, přibližně třetinu produkce OPECu.

Za současným poklesem cen stojí primárně 4 faktory

Globální poptávka mírně roste, ale tempo růstu je nižší díky slabší ekonomické aktivitě, růstu efektivity zdrojů, které ropu spotřebovávají a v neposlední řadě odklonu od ropy směrem k ostatním energetickým surovinám (např. zemní plyn).

Konflikty a nestabilita v Iráku a Libyi, dvou velkých ropných producentech s výstupem 4 mil barelů za den, neovlivnily jejich produkci. Trh se stává méně averzní vůči geopolitickým rizikům.

USA se staly největším světovým producentem ropy

Ropu neexportují, ale dováží ji podstatně méně, než tomu bylo v minulosti. Na trhu tedy vzniká převis produkce/nabídky.

V pozadí růstu produkce ropy v USA stojí revoluce v energetice, kterou přinesly nové technologie a nové zdroje těžby z nekonvenčních nalezišť (shale oil či tight oil).

Saudská Arábie a její spřátelené země blízkého východu poprvé v historii potopily OPEC a odmítli na své konto omezit produkci ropy pro stabilizaci její ceny. Omezením produkce by beneficienty byly země jako Írán nebo Rusko.

Saudská Arábie může snadno přečkat nižší ceny ropy, jelikož disponuje zásobami v hodnotě 900 mld USD a produkční náklady jsou jedny z nejnižších na světě (5-6 USD za barel).

Nevůle k omezení produkce Saudské Arábie je taktéž připisována k boji o tržní podíl v neprospěch amerických těžařů, kteří disponují vyššími náklady na vytěžený barel. Současné nízké ceny mohou mít za následek krach některých producentů a omezení budoucích investic.

Co je to ropa?

Ropa, známá také jako surová ropa, je fosilní palivo, které vzniká ze zbytků dávných rostlin a živočichů pohřbených hluboko v zemském povrchu. Je to hustá černá kapalina, která se skládá ze složité směsi uhlovodíků, což jsou molekuly složené z atomů vodíku a uhlíku. Je to životně důležitý a nezbytný zdroj, který se používá v mnoha různých aplikacích, ale je široce využíván při výrobě pohonných hmot pro dopravu.

Ropa se skládá z několika různých typů uhlovodíků, včetně parafínu, naftenu a aromatických uhlovodíků. Tyto složky tvoří celkový obsah uhlovodíků v ropě. Uhlovodíky s delším řetězcem se používají k výrobě topného oleje a dalších ropných produktů. Uhlovodíky s kratším řetězcem se používají k výrobě benzinu. Benzín je velmi důležitou součástí dopravy a používá se již od poloviny 19. století, kdy se poprvé začalo využívat ropy.

Ropa se těží ze země jako surová ropa, poté se dále rafinuje a vznikají z ní různé druhy topného oleje, benzinu a dalších ropných produktů. Zpočátku byla ropa hojná a levně dostupná, ale s rostoucí celosvětovou poptávkou se stává stále dražším zdrojem.

Paliva na bázi ropy jsou spojena s mnoha problémy v oblasti životního prostředí, včetně znečištění ovzduší, které je způsobeno spalováním benzinu a nafty. Oxid uhličitý je nejčastější znečišťující látkou vypouštěnou při spalování paliv na bázi ropy a významně přispívá ke globálnímu oteplování. Mezi další problémy životního prostředí patří znečištění vody, půdy a hluk.

Přesto je ropa stále velmi důležitým zdrojem pro mnoho různých průmyslových odvětví a používá se jako palivo v dopravě, k výrobě plastů a barev a k výrobě maziv. Palivo na bázi ropy a další ropné deriváty zůstávají i v současnosti nejpoužívanějším zdrojem energie.

Palivo v dopravě je možné doplnit zejména na benzinových pumpách, které jsou dnes velmi hojně zastoupené na všech typech silnicích. Kromě paliva nabízí i různé typy služeb, jako například půjčky na benzínce, nebo také možnosti občerstvení

Zajímavosti o ropě

Ropa je přirozeně se vyskytující černozelená kapalina, která se nachází v podzemních horninách. Hraje klíčovou roli ve světovém hospodářství, protože se používá k výrobě produktů, jako jsou paliva, maziva a plasty. Přestože je dnes ropa běžnou záležitostí, stále existují zajímavá a překvapivá fakta o této látce, která vás mohou překvapit.

  • Ropa je starší než dinosauři – Předpokládá se, že ropa vznikla přirozenou cestou rozkladem odumřelých rostlin a živočichů, kteří žili před miliony let. To znamená, že ropa vznikla ještě před událostí vymírání, která vyhubila dinosaury!
  • Ropa není vždy černá a lepkavá – I když je ropa často černá a lepkavá, není tomu tak vždy. V závislosti na místě výskytu může být ropa také žlutá, červená nebo dokonce čirá.
  • Ropa se používala už ve starověku – Dávno předtím, než se začala používat k výrobě plastů a pohonných hmot, se ropa v různých formách používala už ve starověku. Nejstarší zaznamenané použití ropy pochází z babylonské a čínské civilizace, kde se často používala k osvětlování ulic.
  • Ropa se skládá ze stovek sloučenin – Ropa se může skládat ze stovek různých sloučenin, včetně uhlovodíků, síry, kyslíku, dusíku a dalších.
  • Ropa se nachází po celém světě – Ropa se nachází pod povrchem Země ve více než 90 zemích světa. Největším světovým producentem jsou Spojené státy, následované Ruskem a Saúdskou Arábií.
  • Ropa se používala jako lék – Starověké civilizace používaly ropu v nejrůznějších léčebných postupech, od léčby kožních potíží po projímadla a další.
  • Ropa má pozemský původ – Navzdory svému názvu ropa nepochází ze Země. Ve skutečnosti vzniká hluboko v oceánu rozkladem drobných vodních organismů.
  • Cokoli hořlavého se nazývalo ropou – Ve starověku se termín „ropa“ používal pro jakýkoli hořlavý materiál, nejen pro palivo, které známe dnes. Patřilo sem vše od dřeva a dřevěného uhlí až po velrybí tuk.

Ropa je neuvěřitelně běžný a všestranný materiál, který pomohl utvářet moderní svět. Ať už ji používají celé generace, nebo jste se o ní teprve dozvěděli, rozhodně není nouze o zajímavá a jedinečná fakta o této fascinující látce.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang