Singapurský zdravotní a sociální systém

Singapur je podle indexu ekonomické svobody druhé ekonomicky nejsvobodnější místo na planetě. Díky tomu má vysoké HDP na jednotlivce, jednu z nejlepších zdravotních péčí na světě, dlouhodobě nízkou nezaměstnanost kolem 2-3% a stále pokračující ekonomický růst. 

The Economist Inteligence Unit dokonce označil Singapur jako zemi s vůbec nejvyšší kvalitou života na planetě.

Na druhou stranu je potřeba zdůraznit, že Singapur nemá žádné nerostné bohatství, je hustě osídlen, je obklopen chudými islámskými zeměmi Malajsií a Indonésií a dokonce musí z Malajsie dovážet vodu. Nebojí se otevřené imigrační politiky ani volného mezinárodního trhu.

Jak je tedy možné, že stát s takovými nevýhodami je stále úspěšnější a Česká republika, Evropská unie i USA jsou na tom ekonomicky stále hůře?

Singapur obecně

Singapur je malý ostrovní městský stát v jihovýchodní Asii. Je známý svou moderní infrastrukturou, prosperující ekonomikou a rozmanitou kulturou. 

Tento malý ostrovní stát se rozkládá na ploše přibližně 710 km2 a žije zde více než 5, 6 milionu obyvatel. Singapur je bezpochyby jednou z nejúspěšnějších a nejrozvinutějších zemí na světě; ve skutečnosti má druhý nejvyšší HDP na obyvatele na celém světě.

Navzdory své malé rozloze se Singapur vyvinul v globální finanční centrum a významné středisko obchodu a podnikání. Má vysoce efektivní dopravní systém, impozantní panorama s ikonickými budovami a pověst čistoty a bezpečnosti. 

Singapur je také proslulý vynikajícím jídlem, které odráží směs čínských, malajských, indických a západních vlivů.

Město nabízí svým návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků. Od outdoorových aktivit, jako je pěší turistika, cyklistika, plachtění, až po dobrodružné výlety nebo prosté prozkoumávání ulic města – v Singapuru si každý najde to své. 

Země se může pochlubit také mnoha turistickými atrakcemi, jako jsou Gardens by the Bay, ostrov Sentosa a Universal Studios Singapore. Celkově je Singapur živé, kosmopolitní město, ve kterém se mísí tradice a inovace.

Sociální systém

Nejvyšší položka českého rozpočtu je sociální systém a další dírou v české ekonomice je zdravotní systém.

V České republice to je tak, že na zdravotní pojištění zaměstnanci přispívají 4, 5 % z hrubé mzdy + 9 % za ně odvádí zaměstnavatel. U sociálního pojištění je to 6, 5 % z hrubé mzdy + 25 % zaplatí zaměstnavatel. Celkem tyto systémy vyberou 45 % z hrubé mzdy.

To, že to zaplatí zaměstnavatel, se projeví v tom, že nemůže zaměstnávat více lidí či nemůže investovat do rozvoje firmy.

V Singapuru tyto odvody také existují, ale jsou o 14 % nižší. Občané musí povinně přispívat 31 % svého platu na tyto účely, které ovšem zahrnují i spoření na vzdělání či bydlení.

Vládní politika hraje ve vývoji Singapuru posilující roli. Příkladem je singapurský vzdělávací systém. Od základní školy až po terciární vzdělávání Singapur udržuje systém hodnocení založený na standardech, od zkoušek až po stáže. 

Díky tomu byl Singapur svědkem obrovských úspěchů v oblasti vzdělávání, jako je snížení příjmové nerovnosti a přechod od země třetího světa k zemi prvního světa.

Singapurská vláda rovněž zavedla iniciativy v oblasti sociálního zabezpečení a systémy sociální ochrany, které jsou zaměřeny na zranitelné a znevýhodněné skupiny obyvatelstva. 

Patří sem např.: 

  • veřejné bydlení
  • sociální pomoc
  • zdravotní péče
  • zabezpečení pracovních míst

V rámci sociálních iniciativ vláda zajišťuje sociální začlenění zdravotně postižených, starších osob a rodin s nízkými příjmy. Na podporu těchto iniciativ vláda rovněž realizuje různé programy, jako je Skills Future, který se zaměřuje na zvyšování a rekvalifikaci pracovní síly. 

Kromě toho vláda investuje do různých sociálních služeb, jako je poradenství a chráněné domy pro týrané děti.

Singapur se navíc může pochlubit silnou meritokratickou společenskou strukturou. Meritokracie se projevuje v singapurské politické struktuře, celé státní správě a vzdělávacím systému. Pozice ve veřejné správě jsou udělovány na základě zásluh a vládní politika upřednostňuje rovné příležitosti bez ohledu na původ a třídu. Vzdělávání je také vysoce dotováno a talentovaným a pracovitým studentům ze znevýhodněného prostředí jsou snadno dostupná stipendia.

Singapur je zemí s účinným a efektivním moderním sociálním systémem. Díky kombinaci silných vládních politik, iniciativ v oblasti sociálního zabezpečení a meritokracie se Singapuru daří zvyšovat kvalifikaci svých občanů, snižovat příjmovou nerovnost a zajišťovat sociální začlenění.

Přerozdělování

Největší rozdíl je však ve způsobu přerozdělování. V České republice sociální a zdravotní odvody vyberou zdravotní pojišťovny a správy sociálního zabezpečení a přerozdělí je.

Ovšem v takovém systému existuje řada lidí, kteří zneužívají odvody jiných ve svůj prospěch. Například soustavně nezaměstnaní nebo lidé, kteří si zdraví sami poškozují drogami a spoléhají, že se o ně někdo zadarmo postará.

V Singapuru se vybrané peníze uloží na osobní účty, které zřídila vláda. Nemají tam tedy zdravotní a sociální pojištění, ale zdravotní a sociální spoření.

Singapur je úžasným místem, kde se snoubí příroda se silou velkoměsta.

Placení zdravotní péče

Z těchto účtů následně platí svou zdravotní péči nebo žijí v případě nezaměstnanosti. Podle majetku, příjmu a kvality zdravotní péče stát ještě navíc přispívá na zdravotnictví ve státních nemocnicích, avšak stát z daní nepřispívá na podporu v nezaměstnanosti.

Neexistuje tam žádný průběžný důchodový systém (což je díky demografickému vývoji taková pyramidová hra), ale důchodem jednotlivce je zůstatek na jeho účtu, na který celý život odváděl peníze. Nedochází tedy k tomu, že by soused mohl zneužívat vaše odvody.

Proč jet do Singapuru? 

Singapur je rušný městský ráj, od ikonického panoramatu Singapuru s hotelem Marina Bay Sands až po mnoho nákupních center, chrámů a špičkových restaurací rozesetých po celém městě. 

Díky vynikající veřejné dopravě, krásným parkům a spoustě malebných nábřeží je Singapur ideálním místem k procházkám, prozkoumání některého z neuvěřitelných nočních podniků nebo jen k nasávání atmosféry města.

Singapur je domovem nepřeberného množství atrakcí a aktivit, které si návštěvníci mohou užít. Vydejte se do míst, jako jsou Universal Studios Singapore a Gardens by the Bay, a prozkoumejte úžasné zábavní parky a ikonické osvětlené zahrady. 

Navštivte ikonická místa, jako je ostrov Sentosa nebo slavná socha Merliona, nebo se vydejte na procházku po Little India či Kampong Glam a poznejte bohatou místní kulturu Singapuru. 

Co se týče kuchyně, je Singapur skutečně inspirativní. Singapurská kuchyně je světově proslulá a v mnoha restauracích se podává řada chutných pokrmů z celého světa. Najdete zde skvělé pouliční stánky s jídlem a food courty, stejně jako spoustu moderních restaurací, kaváren a barů.

Singapur je také skvělým místem pro poznávání přírody. Singapur je domovem svěžích lesů, krásných pláží a roztroušených deštných pralesů a nabízí řadu venkovních aktivit – včetně turistických stezek, míst pro rybaření a nádherných výhledů.

Singapur je zkrátka úžasné multikulturní město plné památek a zvuků. Ať už hledáte nákupy, kulturní zážitky, fantastickou kuchyni nebo dobrodružství v přírodě, Singapur musíte navštívit.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang